Tálibán má na svědomí smrt nejméně dvaceti civilistů z údolí Pandžšír, uvedla stanice BBC. Provincie byla poslední oblastí v Afghánistánu, která radikálnímu islamistickému hnutí vzdorovala. Tálibové tvrdí, že na začátku září celou oblast úspěšně dobyli. V současné situaci lze však informace jen těžko ověřit.
Od té doby, co hnutí Tálibán začalo naplno usilovat o dobytí údolí Pandžšír, je komunikace regionu s okolím velmi složitá. Stanice BBC však údajně obdržela svědectví i audiovizuální záznamy, které dokazují nehumánní zacházení radikálního hnutí s mnoha civilisty.
Pákistán pomáhá Tálibánu v útoku na Pandžšír, tvrdili v Indii. Zmátlo je video z české hry
Několik indických médií přišlo se znepokojivou zprávou, že pákistánské letectvo zaútočilo na afghánské údolí Pandžšír, poslední baštu protitálibánských sil. Tamější média se odvolávala na důkaz v podobě videa, z něhož se ale posléze vyklubaly záběry z české počítačové střílečky Arma 3. Podle Pavla Křížky ze studia Bohemia Interactive, které za hrou stojí, nejde zdaleka o první případ.
Tálibán oznámil už 6. září, že území kompletně dobyl, a kontroluje tak celý Afghánistán. Jenže odbojové hnutí Fronta národního odporu v čele s Ahmadem Masúdem tuto informaci popřelo, protože prý stále část regionu ovládá a pokračuje v odporu. Nedá se tak přesně říci, jak situace v Pandžšíru doopravdy vypadá.
Podle BBC je jisté, že Tálibán v Pandžšíru zabíjí i civilisty. Porušuje tak svůj slib, že se obyvatelům údolí nebude za jejich činy mstít. Bojovníci radikálního hnutí měli například obklíčit jednoho civilistu na prašné silnici a poté ho chladnokrevně zastřelit.
Obhajoba civilistů k ničemu
Muž měl sice vojenskou uniformu, to je ale u civilistů v oblasti Pandžšíru naprosto běžné. Bojovníci Tálibánu rovněž zastřelili místního obchodníka bez uniformy, který trval na tom, že s válkou nemá nic společného, což dobyvatele nezajímalo. Jeho tělo pohodili poblíž jeho domova. Podle svědků navíc muže tálibové před jeho smrtí mučili. Podobný osud potkal nejméně dvacet obyvatel údolí.
Provincie Pandžšír zůstala prakticky jediným místem odporu poté, co Tálibán v polovině srpna dobyl hlavní město Kábul, a získal tak kontrolu nad skoro celým Afghánistánem. Na přelomu srpna a září se odehrály tvrdé boje mezi Tálibánem a afghánskou Frontou národního odporu.
Na policii nás mlátili vším, co bylo po ruce. Tálibové tvrdě zasáhli proti novinářům
Při středečních protestech v Kábulu příslušníci Tálibánu mlátili ženy i novináře. Radikálové mnoho z nich ztloukli do krve. „Myslel jsem, že zemřu,“ uvedl jeden z nich pro americkou CNN.
Nejde zdaleka o první případ, kdy se Pandžšír odhodlaně bránil před nepřítelem. Mezi lety 1980 a 1985 se oblast pokoušel dobýt Sovětský svaz.
Sovětské tanky a těžká technika se ale tříštily o pahorky Pandžšíru. Afghánští rebelové se tehdy ubránili i díky podpoře USA či Saúdské Arábie.
V devadesátých letech se zase snažil údolí zabrat Tálibán. Ani radikálové ale v dobývání neuspěli. Symbolem odporu se v obou výše zmíněných střetech stal afghánský vojevůdce a otec současného vůdce Fronty národního odporu Ahmad Šáh Masúd. Za své vojenské zásluhy si vysloužil přezdívku Lev z Pandžšíru.
Radikálům se ho nepodařilo zneškodnit ve válce, zkusili to tedy jinak. V září roku 2001 se dva pravděpodobní příslušníci teroristické organizace Al-Káida infiltrovali až k Masúdovi a v přestrojení za marocké novináře ho požádali o rozhovor. Během interview ale v kameře explodovala nastražená bomba, která Lvovi způsobila smrtelná zranění.