Dopady požárů na ostrově Maui
Dva týdny po sérii lesních požárů na havajském ostrově Maui se stále pohřešuje asi 850 lidí, potvrzených obětí je 114. Na místo konečně dorazil i americký prezident Joe Biden. Zdržení mu vytýkají nejen některá média a jeho odpůrci, ale i sami ostrované.
Prezident Biden a první dáma Jill se v Lahaině dočkali aplausu, i když poněkud vlažného. Prezident Biden se na místo největší katastrofy v dějinách Havaje dostavil až skoro s dvoutýdenním zpožděním. Už dříve to odůvodnil tím, že nechce překážet při záchranných pracích.
Ve skutečnosti ale trávil dovolenou na pláži v Delaware a jezdil na kole, zatímco domorodí Havajané vzdávali hold obětem z jejich komunity. „Musím říct, že s lidmi, se kterými jsem se bavila v obchodech, na ulici, tak často říkali: ‚Přijede teď, no a co jako. Co nám to teď pomůže. 14 dní poté, co se to všechno stalo, že sem přijede na šest hodin, udělá rozhovor s někým na dvě minuty. Jak nám to pomůže?‘“ citovala ostrovany Lenka White, spolupracovnice CNN Prima NEWS.
ČTĚTE TAKÉ: Zázrak uprostřed zkázy: Majitelé se rozplakali štěstím a řekli, co dům ochránilo před plameny
„Frustrace je pochopitelná. Lidé přišli o své domovy. Přišli o své město,“ uvedl senátor za Havaj Brian Schatz. Na ostrově Maui se po tragickém požáru stále pohřešuje přes 800 lidí. Snahu najít je označují některá americká média za pomalou a chaotickou. O federální pomoc žádá osm tisíc rodin. „Budeme respektovat tato posvátná území, tradice a budeme stavět tak, jak to chtějí zdejší lidé,“ slíbil Biden. Obnova ostrova potrvá roky.