Jen blbec nemění své názory, říkává s oblibou prezident Miloš Zeman. Stejným heslem se zřejmě řídí i premiér Andrej Babiš (ANO). Dříve tvrdil, že když bude předsedou vlády, skončí po čtyřech letech v politice. Nedávno ale připustil, že by chtěl v Česku vládnout ještě jedno volební období.
Babiš dříve říkal, že pokud bude premiérem, tak po čtyřech letech v politice skončí. „Čtyři roky. Já v politice nechci být déle, už jsem jí obětoval šest let svého života,“ uvedl Babiš v říjnu 2017 pro deník Právo.
Na otázku, jestli myslí vážně, že by už po čtyřech letech nechtěl sedět ve Strakově akademii, odpověděl: „Vždyť by mi v té době bylo 67 let. Taky bych chtěl mít chvíli normální život, věnovat se rodině i firmě. Jen říkám, že pokud bych byl premiér, sestavil vládu, tak bych tam chtěl být čtyři roky, ne déle.“
Chci dokončit misi, říká Babiš
I to se ale nyní změnilo. Babiš naznačil, že by chtěl Českou republiku řídit další čtyři roky. „Babiš zůstává a povede ANO do sněmovních voleb za rok, pokud dostanu důvěru hnutí. A pak bude na voličích, jestli mi dají šanci na další čtyři roky, abych svoji misi dokončil,“ řekl Právu letos v polovině června. Už loni pro Deník naznačil, že by chtěl ve Strakově akademii zůstat do roku 2025.
Řádné sněmovní volby se mají konat na podzim roku 2021. Před dvěma týdny se spekulovalo, že premiér uvažuje o předčasných volbách, protože je hnutí ANO na vrcholu. Redakce CNN Prima NEWS se tématu věnovala a přinesla kuloární informace, že se ze strany Babiše jednalo pouze o výhrůžky, které měly přinutit politiky, aby kývli na schodek rozpočtu.
Co stojí za výhrůžkami předčasnými volbami? Jde o hru se stovkami miliard
Že premiér Andrej Babiš (ANO) uvažuje nad předčasnými volbami, protože je hnutí ANO na vrcholu a má preference přes 30 procent? Podle kuloárních informací jde jen o divadlo, které má přinutit politiky, aby kývli na schodek rozpočtu ve výši 500 miliard korun. Předčasné volby by totiž pro řadu opozičních stran nemusely podle průzkumů dopadnout dobře.
Není to poprvé, kdy Babiš obrátil. V roce 2011 Babiš přišel s tím, že by měla vzniknout iniciativa lidí, kteří nejsou spokojení se stavem České republiky. „Já tam budu dělat organizátora, nikam se necpu. Agrofert nikdy neprodám. Nechci jít do politiky, nebyl bych dobrý politik,“ říkal Babiš v show Jana Krause v září 2011. O dva měsíce později založil hnutí ANO.
V roce 2013 Babiš vysvětloval svůj obrat. Do čela ANO se prý postavil, protože se neobjevil nikdo jiný. „Myslel jsem si, že někoho najdu, ukecával jsem řadu lidí, Karla Janečka, Pavla Teličku. Všichni mají stejný názor, všichni by to chtěli změnit, ale nikdo se nechce vzdát svého pohodlí,“ uvedl v říjnu Babiš. Už v lednu seděl v křesle ministra financí ve vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD).
Babiš podporoval Schwarzenberga
Současný premiér změnil názor i na Miloše Zemana. Před prezidentskou volbou v roce 2013 Babiš podporoval Karla Schwarzenberga. „Zeman pro mě představuje pokračovatele Klausova kapitalistického mafianismu a korupce,“ prohlásil Babiš v lednu 2013 pro Hospodářské noviny.
Od zvolení Zemana prezidentem se ale situace změnila, politici spolu udržují dobré vztahy. Babiš Zemana podpořil před prezidentskou volbou v roce 2018. „Budu Miloše Zemana volit, protože ho považuji za jednu z nejsilnějších osobností po roce 1989 a za člověka, který nekrade. Jsou za ním výsledky, drží slovo, jezdí do regionů a žije pro politiku,“ řekl tehdy Babiš.
Hnutí ANO poslalo peníze Pražské plynárenské za dceru Babiše. Prý jde o chybu účetní
Podivná transakce se objevila na transparentním účtu hnutí ANO. Podle výpisu poslalo ANO peníze Pražské plynárenské za Adrianu Bobekovou – dceru premiéra a šéfa hnutí Andreje Babiše. Energetická společnost peníze vrátila zpátky, prý šlo o chybu účetní ANO. Ta údajně spravuje jak účty hnutí, tak účty Bobekové.
Podle politologa Metropolitní univerzity Praha Petra Justa je právě názorová flexibilita Andreje Babiše jednou z věcí, která mu přináší body. „Jestli je politický styl Andreje Babiše (a díky němu i hnutí ANO jako celku) něčím charakteristický, tak je to mimo jiné zcela flexibilní pragmatismus,“ zhodnotil Just.
Hnutí ANO podle něj reprezentuje typ subjektu, který není vázán na nějakou jasně definovanou programovou základnu, flexibilně se přizpůsobuje a s voličskou základnou operuje hodně jako se spotřebiteli. „Babišův přístup k politickým tématům a názorům na různá politická témata by se dal metaforicky přirovnat k principům nabídky a poptávky. A myslím, že to je i jedním ze zdrojů jeho dlouhodobé podpory,“ míní Just.