reklama

Po dvaceti letech v zajetí přišla svoboda – vyléčená želva podnikla neuvěřitelnou cestu domů

Yoshi po dvaceti letech opustila akvárium.

V roce 1997 přijalo Akvárium Two Oceans v Kapském městě do své péče zraněnou karetu obecnou. I když se želvami neměli v tu dobu příliš mnoho zkušenosti, Yoshi (jak želvinku pojmenovali) měla poškozený krunýř a bez pomoci by dozajista zemřela. Od té doby zde přijali mnoho dalších želv v nouzi – za posledních deset let se počet vyléčených a vypuštěných mořských želv vyšplhal na šest set jedinců. A teď konečně přišel čas i na Yoshi.

reklama

V roce 1997 přijalo Akvárium Two Oceans v Kapském městě do své péče zraněnou karetu obecnou. I když se želvami neměli v tu dobu příliš mnoho zkušenosti, Yoshi (jak želvinku pojmenovali) měla poškozený krunýř a bez pomoci by dozajista zemřela. Od té doby zde přijali mnoho dalších želv v nouzi – za posledních deset let se počet vyléčených a vypuštěných mořských želv vyšplhal na šest set jedinců. A teď konečně přišel čas i na Yoshi.

Po dvaceti letech v zajetí strávila Yoshi poslední dva roky neuvěřitelnou cestou, při které urazila téměř čtyřicet tisíc kilometrů – z vod Jižní Afriky na pobřeží Západní Austrálie. Odborníci se domnívají, že právě tady se Yoshi vylíhla, a vrátila se tak domů, aby zde uložila svá vlastní vajíčka.

Trasa Yoshiny neuvěřitelné cesty.
Trasa Yoshiny neuvěřitelné cesty.

V rámci přípravy na vypuštění Yoshi podstupovala plavecký trénink spočívající v překonání dvacetimetrových vzdáleností, avšak tento pozoruhodný výkon všechny překvapil. Jde o první případ, kdy se díky satelitnímu sledování podařilo zjistit, že želvy mohou cestovat na tak dlouhé vzdálenosti. Výzkumníci sledující Yoshino putování mají nyní v plánu ji znovu odchytit a vyměnit sledovací zařízení, které může po dvou letech každým okamžikem přestat fungovat.

Yoshi má i velikou fanouškovskou základnu.
Yoshi má i velikou fanouškovskou základnu.

Přitom první rok Yoshi strávila u západního pobřeží Afriky a teprve pak se vydala zpět ke Kapskému městu, odkud vyrazila přes Indický oceán k Austrálii. Každý den uplavala zhruba padesát kilometrů. A to vše v prostředí, kde všechny ohrožuje znečištění plasty, odhozené rybářské náčiní a nespočet rybářských lodí. Pokud se vědci nemýlí a Yoshi se vskutku vydala domů naklást vajíčka, obávají se, že to letos už nestihne. Po takové dlouhé cestě bude potřebovat nabrat hodně energie, aby ji kladení vajec ještě více nevyčerpalo. Domnívají se tak, že malých Yoshíků a Yoshinek se dočkají napřesrok.

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Kdy skončí v Česku pandemie? Spočítali jsme klíčový termín pro porážku koronaviru

Kdy skončí v Česku pandemie? Spočítali jsme klíčový termín pro porážku koronaviru

Čeští zdravotníci už podali více než 2,2 milionu dávek vakcíny proti koronaviru. Naprostá většina očkovaných ale zatím obdržela pouze první dávku. Jak dlouho bude Čechům trvat dosažení potřebné míry proočkovanosti? Kolik lidí prošlo nemocnicemi, kolik zemřelo nebo jaký je dosavadní počet potvrzených případů nákazy SARS-CoV-2? Podívejte se na průběh pandemie v číslech.

Politika

Parta pitomců nám zničí stranu. V ČSSD to vře, výrazní politici od ní dávají ruce pryč

Parta pitomců nám zničí stranu. V ČSSD to vře, výrazní politici od ní dávají ruce pryč

Místo usmíření a táhnutí za jeden provaz to v ČSSD čím dál víc vře. Spoustu straníků naštvaly „čachry“ staronového šéfa Jana Hamáčka ohledně resortů zahraničí a kultury. Nálada mezi sociálními demokraty je mizerná, roste frustrace, někteří úspěšní politici dávají od strany ruce pryč. „Naštvaní jsou všichni. Do Sněmovny se nedostaneme, to je jasné,“ řekl CNN Prima NEWS senátor Petr Vícha.

Nový den

Hamáčkova cesta do Moskvy kvůli Sputniku? Vláda mu mandát nedala, diví se Havlíček

Hamáčkova cesta do Moskvy kvůli Sputniku? Vláda mu mandát nedala, diví se Havlíček

Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) hlásí, že o cestě ministra vnitra a dočasného ministra zahraničí Jana Hamáčka (ČSSD) do Ruska kvůli jednání o vakcíně Sputnik V ví pouze z médií. Šéfovi sociálních demokratů k tomu podle ministra průmyslu a obchodu a také dopravy vláda žádný mandát nedala. Havlíček v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS hovořil také o strategii pro rozvolnění opatření.

Pivaři už stojí u okýnek čtyři měsíce aneb Dějiny čepovaného v éře covidu
Princ Philip byl věrný britským vozům. Na pohřeb ho poveze lovecký Land Rover
reklama
reklama
KOMENTÁŘ: Kúdela a rasismus: společenská poptávka idiotské ideologie

Názory

Domácí zpravodajství

Hamáček je jako naprostý zoufalec. Babiš má poslední šanci, říkají komentátoři
Počet lidí na ulici nebudeme omezovat, tvrdí policisté. Pandemický zákon k tomu nestačí
Náplavky a parky v pořádku, domácí oslavy ne. Policisté prozradili, kdy padnou pokuty
Komentátor: Opozice má dvě špatné možnosti. Nechat vládu, nebo dostat zemi do chaosu
Další články
reklama
reklama