reklama

Po dvaceti letech v zajetí přišla svoboda – vyléčená želva podnikla neuvěřitelnou cestu domů

V roce 1997 přijalo Akvárium Two Oceans v Kapském městě do své péče zraněnou karetu obecnou. I když se želvami neměli v tu dobu příliš mnoho zkušenosti, Yoshi (jak želvinku pojmenovali) měla poškozený krunýř a bez pomoci by dozajista zemřela. Od té doby zde přijali mnoho dalších želv v nouzi – za posledních deset let se počet vyléčených a vypuštěných mořských želv vyšplhal na šest set jedinců. A teď konečně přišel čas i na Yoshi.

reklama

V roce 1997 přijalo Akvárium Two Oceans v Kapském městě do své péče zraněnou karetu obecnou. I když se želvami neměli v tu dobu příliš mnoho zkušenosti, Yoshi (jak želvinku pojmenovali) měla poškozený krunýř a bez pomoci by dozajista zemřela. Od té doby zde přijali mnoho dalších želv v nouzi – za posledních deset let se počet vyléčených a vypuštěných mořských želv vyšplhal na šest set jedinců. A teď konečně přišel čas i na Yoshi.

Po dvaceti letech v zajetí strávila Yoshi poslední dva roky neuvěřitelnou cestou, při které urazila téměř čtyřicet tisíc kilometrů – z vod Jižní Afriky na pobřeží Západní Austrálie. Odborníci se domnívají, že právě tady se Yoshi vylíhla, a vrátila se tak domů, aby zde uložila svá vlastní vajíčka.

V rámci přípravy na vypuštění Yoshi podstupovala plavecký trénink spočívající v překonání dvacetimetrových vzdáleností, avšak tento pozoruhodný výkon všechny překvapil. Jde o první případ, kdy se díky satelitnímu sledování podařilo zjistit, že želvy mohou cestovat na tak dlouhé vzdálenosti. Výzkumníci sledující Yoshino putování mají nyní v plánu ji znovu odchytit a vyměnit sledovací zařízení, které může po dvou letech každým okamžikem přestat fungovat.

Přitom první rok Yoshi strávila u západního pobřeží Afriky a teprve pak se vydala zpět ke Kapskému městu, odkud vyrazila přes Indický oceán k Austrálii. Každý den uplavala zhruba padesát kilometrů. A to vše v prostředí, kde všechny ohrožuje znečištění plasty, odhozené rybářské náčiní a nespočet rybářských lodí. Pokud se vědci nemýlí a Yoshi se vskutku vydala domů naklást vajíčka, obávají se, že to letos už nestihne. Po takové dlouhé cestě bude potřebovat nabrat hodně energie, aby ji kladení vajec ještě více nevyčerpalo. Domnívají se tak, že malých Yoshíků a Yoshinek se dočkají napřesrok.

Tagy:

Hlavní zprávy

Reportáž: Sudety volí Okamuru a Babiše, komunisté v pohraničí ztrácejí
Volby 2021

Reportáž: Sudety volí Okamuru a Babiše, komunisté v pohraničí ztrácejí

Všemi zapomenuté vesnice v severovýchodním pohraničí čekají spásu od populistů či extremistů. Ve Svatoňovicích v okrese Opava vyhrála poslední parlamentní volby v roce 2017 strana SPD, když získala 32 procent hlasů. V obci má volební právo 222 občanů, budou i druhý víkend v říjnu opět volit Okamuru? „Samozřejmě,“ říká 50letý Petr Valový. SPD, ANO a KSČM mají nadstandardní popularitu i v okolních obcích, které reportér CNN Prima NEWS také navštívil.

Šubrtová: Přístup policie k sebevraždě mé sestry je skandální. Nenecháme to vyšumět

Přístup policie ve věci sebevraždy policistky Kristýny Litomerické je skandální, řekla ve vysílání CNN Prima NEWS sestra zesnulé Markéta Šubrtová. Kdyby její kolegové konali, tak tu podle ní její sestra ještě mohla být. Rodina je připravena nenechat celou situaci být a plánuje dát podnět k prošetření toho, co se Litomerické ve Varšavě během mise na Frontexu skutečně stalo a zda byla obětí šikany ze strany kolegů.

Sledujte předvolební debatu Speciál 360°: Jak se staví k migraci ODS a Piráti?

Hrozí Evropě další velká migrační vlna? Jak se na ni připravit? A nakolik je dění v Afghánistánu bezpečnostním rizikem pro západní svět? To vše bude tématem další předvolební superdebaty na CNN Prima NEWS. Tentokrát budou ve speciálu 360°: Hlas lidu diskutovat Jana Černochová (ODS), Jan Lipavský (Piráti), Robert Šlachta (Přísaha) a Libor Vondráček (Trikolora Svobodní Soukromníci). Debatu můžete sledovat 29. září od 20:15 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. Ani v tomto případě nebude chybět divácká anketa.

Berlín vyvlastní byty, zmínil Pirát. Držte si výpisy z katastru, rýpla si Schillerová

Poprask na sociálních sítích způsobil pirátský poslanec František Kopřiva, když si rýpl do konzervativních příznivců Západu. Připomněl, že Berlíňané v referendu rozhodli o vyvlastnění čtvrt milionu bytů od místních developerů. Kopřiva sklidil kritiku a jeho tweet využila i ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Pirátský poslanec začal svůj tweet vzápětí vysvětlovat.

Exkluzivní průzkum: Drtivá většina Čechů se bojí o důchody. Na řešení se neshodnou

Důchodový systém je ve špatném stavu a je potřeba to urychleně napravit, myslí si valná většina Čechů napříč ideologickým spektrem. Dvě třetiny dospělých si na důchod spoří. V souvislosti s penzijní reformou by lidé nejčastěji souhlasili s výraznější změnou daní, u dalších možných řešení už se ale neshodnou a dochází ke generačnímu střetu, ukázal exkluzivní průzkum agentury STEM pro CNN Prima NEWS.

Znásilněná Nela předčasně ukončila sbírku. Už jsem vše vykřičela, říká

Do světa vykřičela vše, co chtěla. Nyní se chce třicetiletá Nela Moravcová soustředit hlavně na svou budoucnost. Dívka si před čtyřmi lety prošla hotovým peklem. Stala se obětí brutálního znásilnění svým sousedem Jiřím Meindlem. O dva roky později se pokusila o sebevraždu skokem z okna, kvůli čemuž skončila na invalidním vozíku. Teď se mladá žena snaží se svými zdravotními problémy poprat a postavit se zpět na nohy. K tomu jí měla dopomoci sbírka, Nela ji však předčasně ukončila.

reklama

Domácí zpravodajství

Mynář opět pod drobnohledem. Kvůli dotacím na sportovní ubytovnu ho vyšetřuje NSA

Hradního kancléře Vratislava Mynáře vyšetřuje Národní sportovní agentura (NSA). Důvodem je dotace ve výši 26 milionů korun, kterou před více než deseti lety získalo Mynářovo občanské sdružení Chřibák na výstavbu sportovní ubytovny. Podnět podala nevládní organizace Transparency International, jež zároveň kritizuje zbytečné průtahy, informoval web iRozhlas.cz.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

V pokoji si vylepil 11 tisíc fotek Zemana. Říkají mi, že patřím do Bohnic, přiznává Kočiš

Prezident Miloš Zeman slaví 77. narozeniny a od svého největšího fanouška Pavla Kočiše dostane opět vlastnoručně zavařené okurky. Kočiš v Novém dni na CNN Prima NEWS však neprozradil, kolik jich hlavě státu daruje. Kočiš je známý tím, že má pokoj vytapetovaný fotografiemi Miloše Zemana, ne vždy ale obdivoval současného prezidenta. Dříve jeho srdce tíhlo k bývalé hlavě státu Václavu Klausovi.

reklama