Po čtyřech a více měsících od očkování proti koronaviru má podle předběžných výsledků výzkumu až 60 procent seniorů výrazně nižší nebo žádné množství protilátek. V tiskové zprávě to uvedla společnost Podané ruce, která analýzu provedla na více než 620 lidech. Podle ní bude v brzké době potřeba přeočkování třetí dávkou zranitelných skupin a také bude nutné navýšit kapacity preventivního testování pracovníků i klientů v sociálních službách.
Společnost otestovala od 30. června do 2. července 627 seniorů. Zájemci se mohli přihlásit přes zveřejněný rezervační systém. Poté odevzdali vzorek krve na protilátky. „Používáme dva různé typy testů tak, aby se maximálně podařilo zachytit protilátkovou odpověď, jednak po prodělané infekci a jednak po vakcinaci. U vybrané skupiny účastníků projektu se testování hladiny protilátek doplní ještě vyšetřením buněčné imunity,“ uvedl Petr Husa, přednosta kliniky infekčních chorob Fakultní nemocnice Brno.
Otec s očkováním dítěte souhlasí, matka ne. Rodinné spory na Slovensku vyřeší až soudy
Očkovat, nebo neočkovat? Tato otázka rozděluje na Slovensku některé rodiče. Jsou případy, kdy se tento spor dostal až k soudu. Nechat se očkovat přitom na Slovensku mohou děti od 12 let.
Dodal také, že se předpokládá, že tímto přístupem se získají poznatky, které budou komplexně hodnotit stav imunity k původci onemocnění COVID-19 a budou akceptovatelné v široké populaci.
Ze seniorů, kteří se do měření zapojili, jich bylo 396 mladších 75 let, 231 starších. Nejčastěji byli očkováni vakcínou Pfizer. Z výsledků analýzy vyplývá, že hladina protilátek s věkem a dobou od očkování klesá. Podle společnosti je pokles protilátek razantní, a to tak, že až 60 procent očkovaných má po čtyřech a více měsících od očkování negativní hodnoty. Dále vyplývá, že senioři, kteří měli COVID-19, dosahují vyšších hodnot protilátek než ti, kteří nemoc neprodělali.
Třetí dávka?
Číska se podle Podaných rukou liší i v závislosti na druhu vakcíny, přičemž zatím nejhůře vychází AstraZeneca. „V Izraeli nabízí lidem nad šedesát let třetí dávku vakcíny už nyní. A předběžné výsledky našeho šetření rovněž naznačují, že posilující dávka by měla být pro zranitelné skupiny k dispozici již na podzim. Vláda by měla mít preventivní plán především v zařízeních sociálních služeb, kde byl největší počet úmrtí,“ uvedl ředitel Podaných rukou Jindřich Vobořil.
Nyní chystají Podané ruce ve spolupráci s Diecézní charitou Brno a statutárním městem Brno další fázi šetření, v níž se zaměří na laboratorní průzkum buněčné imunity. Podané ruce se zároveň pokoušejí vyvinout vlastní systém mobilního trasování, tedy ne přes telefon, ale pomocí mobilních týmů přímo na místě a za pomoci speciálně vycvičených týmů.