Spory rodičů o očkování dětí na Slovensku
Očkovat, nebo neočkovat? Tato otázka rozděluje na Slovensku některé rodiče. Jsou případy, kdy se tento spor dostal až k soudu. Nechat se očkovat přitom na Slovensku mohou děti od 12 let.
Jeden rodič by dítě očkoval, druhý je proti. Jak tento spor vyřešit? Pro někoho překvapivě může v těchto případech zasáhnout soud. „Očkování je zdravotním výkonem, při kterém když nastane rozpor mezi zákonnými zástupci, kompetentním orgánem, který má rozhodnout, je soud,“ vysvětluje právník Ivan Humeník.
Například lékař ale v praxi vůbec neřeší, jestli s očkováním souhlasí oba rodiče. „Ve většině případů přichází s dětmi k lékaři jeden z rodičů. Pediatr nemá povinnost získávat souhlas od obou rodičů,“ říká slovenský právník Ivan Humeník. Problém může nastat, když jsou rodiče rozvedení. O očkování totiž nerozhoduje pouze rodič, který má dítě v péči. Na Slovensku už se dokonce objevil případ, kdy soud souhlas jednoho z rodičů nahradil.
„Matka namítala to, že okresní a krajský soud nahradil souhlas s očkováním právě v případě, který inicioval otec dítěte. Matka nesouhlasila s očkováním a otec chtěl, aby dítě očkované bylo,“ vysvětluje Humeník. Matka, která s očkováním dítěte nesouhlasila, tehdy podala odvolání k ústavnímu soudu, ale neuspěla.
Ideální je souhlas obou rodičů
Podobná pravidla platí i v Česku. Podle advokátky Daniely Kovářové by se ideálně měli oba rodiče shodnout. „Pokud jeden nesouhlasí, jeden či druhý se může obrátit na soud a ten potom buď nahradí souhlas druhého rodiče, nebo spornou záležitost rozhodne za ně,“ uvedla pro Českou televizi.
Dítě do 12 let musí na očkování doprovodit zákonný zástupce. Jedinců starších 16 let se to už ale netýká, protože podle ministerstva zdravotnictví mladiství souhlas rodičů k očkování nepotřebují.