INTERVIEW, Daniel Hůle - 29.4. v 17:30
Klesá počet nově zahájených exekucí i celkového počtu lidí v exekuci. Uvedl to Daniel Hůle, odborník na dluhovou problematiku z organizace Člověk v tísni. „Nepozorujeme masivní nárůst zadlužení. Nepřišla vlna, která by znamenala desítky a už vůbec ne statisíce lidí, kteří by upadali do dluhů,“ řekl v pořadu Interview na CNN Prima NEWS. Podotkl však, že by situace ještě mohla eskalovat.
„Ze statistik pozorujeme, že v roce 2020 poklesl počet nově zahájených exekucí a celkový počet lidí v exekuci. Důležité je si ale uvědomit, že půl roku byl velmi velkorysý režim moratoria na splátky úvěrů,“ uvedl Hůle. „Lidé, kteří měli spotřebitelský úvěr, mohli požádat o přerušení splátek až na půl roku. Ve své podstatě tím výrazně klesl objem situací, ze kterých mohli exekuce vznikat,“ upřesnil.
Podle něj jde však pouze o koupený čas. „Lidé dokážou přežívat. Na druhou stranu se na nás už loni v březnu obrátilo ohromné množství živnostníků, kteří zjistili, že s uzávěrou ekonomiky nebudou mít zakázky. Očekávám tedy, že problém bude eskalovat,“ řekl analytik z Člověka v tísni. Dodal, že až 70 procent všech klientů dluhového poradenství byli na přelomu loňského března a dubna živnostníci. „Což je velmi netypické,“ zdůraznil dluhový expert.
Poté se podle něj stát rozpohyboval. „Lidé se naučili žádat o podpory. V tuto chvíli nepozorujeme masivní nárůst zadlužení. Nepřišla vlna, která by znamenala desítky a už vůbec ne statisíce lidí, kteří by upadali do dluhů,“ komentoval Hůle. Poznamenal však, že taková situace by mohla nastat na konci tohoto roku.
Za poslední rok se do dluhů navíc dostalo spoustu lidí ze střední třídy. „Nejsou na takovou situaci adaptovaní. Mají vzdělání, měli poměrně zajeté živobytí, spotřebitelské úvěry a kdyby nepřišla koronakrize, možná by se do problémů nikdy ani nedostali. Oni zkrátka nevědí, jak se v takové situaci zachovat,“ popsal analytik a doplnil, že to často považují za ostudné. Mnozí z nich však dokáží fungovat preventivně. „Pomáháme jim proto spíše se zorientovat v závazcích,“ řekl.
Vláda zatáhla za brzdu pozdě
Podle Hůle se Člověk v tísni snaží principiálně o to, aby jejich pomoc nezpůsobovala další bezpráví. „Snažíme se zorientovat v situaci, udělat důkladnou analýzu a zjistit, jestli je pohledávka po právu nebo ne,“ vysvětlil Hůle. „Máme i hot linku pro lidi, kteří se ocitli v kritické situaci. Například za nimi přijde exekutor a vyvíjí na ně nátlak, aby si člověk do druhého dne opatřil desetitisíce i za cenu toho, že si půjčí u lichvářů,“ popsal. Doplnil však, že dluhy za lidi neplatí. „Nejsme ani advokátní služba,“ podotkl.
Hůle mimo jiné v rozhovoru řekl, že vláda nemůže za to, že se lidé dostali do problémů. To podle něj postihlo fakticky celý svět. „Vláda ale může za špatné načasování opatření, kdy pozdě zatáhla za brzdu a nechala problém narůst do takových rozměrů, že služby máme de facto od října zavřené,“ uvedl.
Analytik Daniel Hůle Zdroj: CNN Prima NEWS