Ekvádorské úřady oznámily ve čtvrtek dvojnásobný nárůst potvrzených případů nakažených koronavirem, který tak v této zemi dosáhl 22 160. Počet se zvýšil po započtení zpožděných výsledků testů, informoval deník El Comercio s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví. Ekvádor je tak na druhém místě v počtu potvrzených případů nákazy koronavirem v Latinské Americe po největší zemi regionu Brazílii, která registruje téměř 50 000 případů.
Ekvádorský ministr zdravotnictví Juan Carlos Zevallos ve čtvrtek oznámil, že počet případů nákazy se zvýšil z dosavadních 11 183 o 10 977 po započtení zpožděných výsledků. Uvedl také, že v zemi bylo zatím provedeno 57 000 testů. Počet úmrtí s potvrzenou nákazou koronavirem v 17milionovém Ekvádoru dosáhl 537. Jak ale přiznává sama ekvádorská vláda, reálný počet obětí bude zřejmě mnohem vyšší. U dalších minimálně 1 028 úmrtí je podezření, že mohou souviset s koronavirem.
Druhé nejdůležitější ekvádorské město Guayaquil se podle zpráv zahraničních médií propadlo do chaosu. Ve městě zkolabovala zdravotní péče, nefunguje pohřební služba, a na ulicích se tak povalují pytle s mrtvými lidskými těly. Podle rozhlasové stanice Radio France Internationale zaznamenala provincie Guayas, kde se nachází i Guayaquil, za uplynulý měsíc a půl 11 000 úmrtí. To je více než pětinásobný nárůst oproti době před koronavirovou pandemií.
Mrtví zůstávají na ulicích. Ekvádor kvůli koronaviru čelí kolapsu zdravotnictví
Nejdramatičtější dopady pandemie nového koronaviru v Latinské Americe řeší Ekvádor. Zdravotní systém malého jihoamerického státu se zhroutil a nemocnice v největším přístavu Guayaquil nemají kapacitu přijímat pacienty. Rodiny tak své mrtvé nechávají na ulicích. Nedostupné jsou i pohřební služby.
Zhruba stejně nakažených jako Ekvádor registruje sousední Peru (20 914), kde je potvrzeno na 570 úmrtí s COVID-19. Peruánský prezident Martín Vizcarra tento týden oznámil prodloužení nouzového stavu, který vláda vyhlásila 16. března. Podle Vizcarry země zatím nedosáhla vrcholu nákazy, experti ho odhadují na příští týden. Nouzový stav s omezením volného pohybu, který měl skončit v neděli, byl v Peru prodloužen do 12. května.
Peruánská vláda už také oznámila, že pomůže ekonomice v přepočtu téměř 27 miliardami dolarů (skoro 680 miliard Kč), což odpovídá podle agentury Reuters asi 12 procentům HDP země. V Peru, které je druhým největším producentem mědi na světě, přišlo kvůli nynějším omezením o práci už několik milionů lidí, uvedla agentura Reuters.
V Kolumbii hrozí za porušení karantény mnohaleté vězení
Nouzový stav prodloužila tento týden také Kolumbie, která registruje na 4 400 nakažených a na 220 úmrtí s COVID-19. Její prezident Iván Duque oznámil prodloužení do 11. května s tím, že se zároveň uvolní omezení pro stavebnictví a strojírenství. V Kolumbii začala karanténní opatření platit 25. března a skončit měla 27. dubna. Duque též uvedl, že nejméně do konce května zůstane omezena domácí i mezinárodní letecká doprava.
V Kolumbii hrozí za porušení omezení volného pohybu až osm let vězení. Tento týden bylo například v Bogotě zatčeno 41 mladých lidí, včetně nezletilých, protože pořádali několikadenní party, ač v Bogotě jsou místními úřady nyní zakázána shromáždění s účastí více než 20 osob. Přitížit v trestním stíhání může zadrženým i to, že konzumovali halucinogenní drogy.