Počet nových případů i v pátek překročil 26 tisíc. S covidem už zemřelo přes 37 000 lidí

Testy potvrdily v pátek 26 597 nově nakažených koronavirem, dvakrát víc než před týdnem. Dalších 3076 lidí se nakazilo koronavirem opakovaně. Celkem od začátku epidemie v Česku už zemřelo s covidem 37 021 lidí. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

I přes vysoké počty nakažených v tomto týdnu pacientů s covidem v nemocnicích zatím dál ubývá. Před víkendem jich bylo 1 566, zatímco minulý pátek 1 844. V dalších týdnech se to ale zřejmě změní a hospitalizovaných včetně těch s těžkým průběhem covidu bude přibývat.

Epidemie v posledních dnech skokově roste v důsledku šíření nakažlivější varianty omikron, která podle odborníků mnohem pravděpodobněji proráží postinfekční imunitu. Rovněž proto narůstá počet opakovaných nákaz. Ministerstvo je eviduje odděleně od nových nákaz, v pátek mělo opakované pozitivní testy 3 076 lidí, celkově bylo takových případů 55 175.

Incidenční číslo, tedy počet nových případů covidu za posledních sedm dní na každých 100 000 obyvatel, roste od začátku roku. K dnešku stouplo na 1 353, tak vysoko za celou dobu epidemie dosud nebylo. Předchozí maximum z loňského 25. listopadu činilo 1 234. Nárůst zaznamenávají v posledních dnech všechny kraje. Nejhorší situace je nadále v Praze, incidence tam znovu stoupla na 2 364. Nejméně potvrzených nových nákaz za sedm dnů na 100 000 obyvatel zůstává na Vysočině - 817

Laboratoře v posledních dnech provádějí stále více testů, mimo jiné kvůli zavedení povinného testování zaměstnanců a živnostníků dvakrát týdně. Část firem se totiž rozhodla testovat své zaměstnance antigenními testy, které provádějí zdravotníci. Jejich výsledky se na rozdíl od samotestů projeví v denní statistice. Více lidí chodí také na PCR testy, jeho negativním výsledkem mohou totiž ti s pozitivním antigenním samotestem ukončit pětidenní karanténu dřív.

Uplynulý den laboratoře provedly 25 606 antigenních a 117 059 testů. Oproti minulému pátku, kdy se ještě ve firmách testovat nemuselo, bylo nyní antigenních asi o 7 200 víc a PCR testů o 36 400 víc. Pozitivita testů zůstává vysoká.

Počet zemřelých s covidm už přesáhl 37 000

Počet mrtvých s potvrzenou nákazou koronavirem začal v ČR výrazně růst zejména od října 2020, následně v listopadu a poté ještě loni v březnu byla několikrát překročena hranice 200 mrtvých za den. Dosavadní rekord 261 mrtvých je z 3. listopadu 2020, následují loňský 15. březen s 238 mrtvými a 8. březen s 236 mrtvými. Na jaře 2020 trvalo měsíc, než celkový počet mrtvých překročil 200 (hranice sta zemřelých byla překročena za 17 dní). Od konce února do začátku dubna 2021 ministerstvo zdravotnictví hlásilo opakovaně tisícovku mrtvých za pět až sedm dní, od května tempo výrazně kleslo, od října se situace ale opět mírně zhoršila. Aktuálně počet zemřelých s nemocí COVID -19 přesáhl 37 000, poslední tisíc mrtvých přibyl za 24 dní, předtím to bylo za 12 dní.

První úmrtí s covidem bylo oznámeno 22. března 2020. Více než 500 zemřelých bylo půl roku po prvním mrtvém. Pak zemřelých začalo přibývat o stovku za několik dní, hranice tisíce obětí padla 10. října. Od 19. října umíralo přes 100 lidí denně, hranice 5 000 zemřelých byla překročena 7. listopadu a na 10 000 stoupl počet mrtvých za dalších 37 dní, do 14. prosince. Dalších 5 000 přibylo do 18. ledna 2021 (tedy za 36 dní) a poté počet mrtvých vzrostl o 5 000 za 37 dní (23. února). Hranice 25 000 zemřelých byla překročena 19. března, tedy za 24 dní, následujících pět tisíc úmrtí lidí s prokázanou nákazou koronavirem přibylo zhruba za dva měsíce, od začátku dubna totiž začal denní počet mrtvých klesat. Přes léto i v září neuvádí ministerstvo zdravotnictví řadu dnů žádné úmrtí, od října ale začal počet mrtvých opět růst, rekordní byl v této vlně 1. prosinec, kdy je zatím hlášeno 140 úmrtí.

Česká republika patří podle poměrného počtu úmrtí na koronavirus k nejpostiženějším zemím. Podle webu ourworldindata.org je s 3 450 mrtvým na milion obyvatel na osmém místě smutného žebříčku, kterému vévodí Peru (6 115 mrtvých na milion obyvatel). Před ČR jsou dále Bulharsko (4 728), Bosna a Hercegovina (4 285), Maďarsko (4 237), Černá Hora (3 989), Severní Makedonie (3 926) a Gruzie (3 676). Například Německo vykazuje 1 391 mrtvých na milion obyvatel, Rakousko 1 543, Polsko 2 742 a Slovensko 3 219. Průměr Evropské unie je 2 101 mrtvých na milion obyvatel.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
08:46

Prokuratura: Válka na Ukrajině si vyžádala životy 242 dětí

08:29

Zelenskyj v reakci na dobytí Lymanu Ruskem zopakoval, že ukrajinská armáda se nevzdá, dokud nezíská zpět celý Donbas. Situace je ale obtížná, dodal.

08:12

Podle agentury Reuters se v Luhanské oblasti nachází přes 10 tisíc ruských vojáků

08:00

Svoboda: Na Ukrajině nás čeká ještě tuhý zápas. Ani Putinův odchod by neznamenal jistotu

Soutěžte o vstupenky na ČESKOSLOVENSKÝ ROCKFEST 2022

Ve dnech 3. až. 4 června 2022 se uskuteční 2. ročník Československého Rockfestu, který bude větší, hlasitější, hudebně našlápnutější a hlavně na celé 2 dny! Festival proběhne ve venkovním areálu před pavilonem P na Brněnském výstavišti.A vy teď máte možnost vyhrát vstupenky na tuto velkolepou show. Tak neváhejte a soutěžte s námi!

Žádné galeje. Carlo je pohodář, umí odhodit kamennou tvář, říká o Ancelottim Jankulovski

Divoce běhá u autové čáry, na krku má konstantně naběhlou žílu, neustále pokřikuje na rozhodčího, při gólových oslavách se člověk skoro bojí o jeho zdraví. Tak přesně takovým fotbalovým trenérem není Carlo Ancelotti. Vážnou tvář italského elegána velmi dobře zná bývalý reprezentant Marek Jankulovski, který pod ním strávil čtyři roky v AC Milán. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS specifického trenéra přibližuje.

Sledujte Partii s Jurečkou a Juchelkou: Pomáhá vláda českým občanům rychle a efektivně?

Vláda rodinám slíbila pět tisíc korun na dítě, nezůstane ale jen u slibu? Pomáhá vláda efektivně a rychle? Partie Terezie Tománkové nabídne názorový duel ministra práce a sociálních věcí z KDU-ČSL Mariana Jurečky a poslance za hnutí ANO Aleše Juchelky. Ve druhé části bude pokračovat velká politická diskuse s ministrem kultury Martinem Baxou z ODS, předsedou pirátských poslanců Jakubem Michálkem, šéfem Ústavně-právního výboru Radkem Vondráčkem z ANO a poslancem Janem Hrnčířem z SPD. Nedělní Partie startuje v 11 hodin.

Meghan za návštěvu Texasu schytala tvrdou kritiku. Raději leť za nemocným tátou, píší lidé

Na vévodkyni Meghan Markleovou se snesla vlna kritiky poté, co ve čtvrtek nečekaně navštívila pietní místo v texaském Uvalde, aby uctila památku 21 obětí střelby na základní škole. Lidé jí na sociálních sítích vytýkali, že se na tragické události chtěla jen zviditelnit. Podle některých by měla spíš navštívit svého otce v nemocnici, který před pár dny prodělal mrtvici.

S přílivem turistů se na Baleárách obnovil balconing. Podivná zábava má už jednu oběť

Se zrušením restrikcí zavedených v předchozích dvou letech kvůli pandemii covidu se výrazněji obnovil turistický ruch na španělských Baleárských ostrovech. Vzrostl počet turistů, ale i těch, kteří ve větší míře konzumují alkohol. To si podle deníku El País jen za tento měsíc vyžádalo na Baleárách několik vážných zranění a jedno úmrtí, další turista tam před dvěma týdny zemřel po skoku z útesu do vody.

Domácí zpravodajství

Policie pátrá po 14leté dívce z Kolínska. Jsem s kamarádem, napsala rodině a už se neozvala

Policie pátrá po čtrnáctileté Lence Kaňkové z obce Barchovice na Kolínsku. Dívka naposledy komunikovala s rodinou v pátek v podvečer, kdy uvedla, že je se starším kamarádem. Od té doby se nikomu neozvala. Naposledy byla vidět večer po 20. hodině v obci Horní Police v okrese Česká Lípa. Podle informací policie zveřejněných na internetových stránkách vypadá starší, na 16 až 17 let.

Ševčík ke zdražování: Vyměňme dresy eurohujerů za ty české. Demagogie, zlobí se Petříček

Exministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), místopředseda Přísahy Jaroslav Pelc a ekonomický expert Trikolory Miroslav Ševčík v pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS představili své návrhy, jak by vláda mohla řešit rostoucí ceny. Ševčík apeloval, aby vláda „převlékla eurohujerský dres za český“. S narážkou na Green Deal však nesouhlasil exministr.

Chaos v počtech i lokacích. Část romských uprchlíků na Rokycansku odjela neznámo kam

Cizinecká policie spolu s pracovníky krajského úřadu v Plzni v pátek dopoledne prověřovala identitu ukrajinských Romů, kteří už několik dní bydlí ve Strašicích na Rokycansku. Do objektu soukromého majitele přijeli z pražského Hlavního nádraží. Kontrola ukázala, že část z nich již odjela. Obec ani kraj tak až do pátku neměly přehled, kolik lidí v objektu skutečně přebývá.

GLOSA: Andor „Horst Fuchs“ Šándor si nás namazal na chleba. Mám kryt, mám klid!

Andor Šándor je génius. Prostě je. Celé Česko se mu směje za čtvrteční velkolepou tiskovku, na které neoznámil všemi očekávanou kandidaturu na prezidenta, ale místo politické kariéry odstartoval tu teleshoppingovou a prezentoval iBunker, tedy bunkr pro celou rodinu za 350 litrů. S heslem „Mám kryt, mám klid“ (fakt je to oficiální heslo společnosti) vyrazil do boje jako novodobý bezpečnostní Horst Fuchs.

Praha brojí proti popíjení na veřejnosti. Kde všude hrozí od července pokuta za alkohol?

Praha rozšíří počet veřejných míst, kde je zakázáno pití alkoholu, z 837 na 1036. Novou vyhlášku, která to stanovuje, ve čtvrtek schválili zastupitelé s platností od července. Zákaz se nově bude týkat také náplavek, kde bude zákaz pití platit od půlnoci do 09:00. Nově rovněž bude pro postih stačit mít otevřenou lahev alkoholu, zatímco dosud museli strážníci přistihnout konzumenta přímo při pití.