Počet živnostníků v EU loni stoupl. Bylo jich přes 22 milionů

V Evropské unii loni pracovalo jako osoba samostatně výdělečně činná bez zaměstnanců více než 22 milionů lidí ve věku 20 až 64 let. Živnostníci tak tvořili devět procent ze všech pracujících osob. Vyplývá to z dat Eurostatu, která byla zveřejněna v pondělí. Největší část OSVČ pracovala v sektoru zemědělství, lesního hospodářství a rybolovu.

V primárním sektoru pracoval zhruba každý pátý živnostník. Čtrnáct procent osob samostatně výdělečně činných připadalo na pracovníky v obchodu a službách týkajících se oprav motorových vozidel. Stejný podíl živnostníků bylo možné najít ve vědeckých a technických oborech. Ve stavebnictví pracovalo jedenáct procent živnostníků a sedm procent pak připadalo na zdravotnické a sociální služby.

Vůbec nejvíce živnostníků fungovalo ke konci loňského roku ve Velké Británii, a to téměř čtyři miliony. Druhý největší počet zaznamenala Itálie (3,3 milionu), třetí příčku obsadilo Polsko (2,2 milionu). V Německu, nejlidnatější zemi Evropské unie, pak na živnostenské oprávnění (bez zaměstnanců) pracovalo jen 1,86 milionu lidí. Před Německem skončily se dvěma miliony osob samostatně výdělečně činných Španělsko a Francie. Více než milion živnostníků mělo ještě Nizozemsko a Rumunsko.

Za národ živnostníků lze považovat Řecko, které zaznamenalo největší podíl OSVČ na celkové úrovni zaměstnanosti. V roce 2019 si takto na živobytí vydělávalo přes sedmnáct procent Řeků. V Rumunsku dosáhl podíl živnostníků na všech pracujících 13,5 procenta, Polsko a Itálie pak zaznamenaly shodně třináctiprocentní podíl. Naopak nejnižší ochotou pracovat „na své vlastní triko“ se vyznačují Dánové (3,8 procenta), Lucemburčané a Němci (v obou 4,3 procenta).

Na české OSVČ si krize nepřijde

Počet živnostníků bez zaměstnanců v Evropské unii v loňském roce stoupl, a to asi o 230 tisíc. Za posledních deset let se pak jejich počet zvýšil přibližně o 400 tisíc. Během finanční krize v letech 2008 až 2009 osob samostatně výdělečně činných přechodně ubylo (asi 350 tisíc), na předkrizovou úroveň se jejich počet vrátil už v průběhu roku 2010.

V České republice podle Eurostatu fungovalo koncem loňského roku necelých 660 tisíc osob samostatně výdělečně činných. To představuje 12,5 procenta ze všech pracujících. Česko se tak řadí mezi země, kde je živnost velmi populární.

Ještě před čtyřmi lety jich bylo asi o dvacet tisíc více. Finanční krize z let 2008 a 2009 jejich počet paradoxně ovlivnila pozitivně. Zatímco ke konci roku 2008 v Česku fungovalo zhruba 570 tisíc OSVČ, o tři roky později to bylo více než 670 tisíc. „Lidé v založení živnosti viděli často příležitost, jak řešit ztrátu práce a z čísel je patrné, že se jim to v poměrně velké míře dařilo,“ řekla CNN Prima NEWS Veronika Hedija, ekonomka z jihlavské Vysoké školy polytechnické, která se dlouhodobě zabývá analýzou pracovního trhu. Nejvíce živnostníků za posledních dvanáct let Česko mělo v roce 2016, a to více než 680 tisíc.

Tagy: