Češi nevěří, že se mírový plán prezidenta Donalda Trumpa setká s úspěchem. Přestože více než dvě třetiny české veřejnosti preferují co nejrychlejší ukončení bojů na Ukrajině, nevěří dojednání stabilního příměří. Postoje Čechů zkoumal nový výzkum STEM, který agentura představila v pondělí.
„Aktuální data bychom mohli přeložit jako ukázku nízké důvěry Čechů v prezidenta USA Donalda Trumpa. Ačkoliv si česká veřejnost dlouhodobě a stabilně přeje rychlé ukončení bojů, v možné příměří v letošním roce, což byl jeden z leitmotivů prezidenta Trumpa, věří jen málokdo,“ popisuje analytik STEM Jiří Táborský k aktuálním datům.
ČTĚTE TAKÉ: Voláme Čechy do boje! Praha se před 80 roky vzepřela nacistům, okupanti se brutálně mstili
Naděje na stabilní příměří jsou podle nich nicméně i v letošním roce stále nepravděpodobné. Hodnotí ho tak téměř dvě třetiny Čechů. Zatímco 41 procent ho hodnotí jako spíše nepravděpodobné, dalších 31 procent ho považuje za velmi nepravděpodobné.
Že by se podařilo dosáhnout příměří už v letošním roce, věří jen nízký počet Čechů napříč sociodemografickými skupinami.
„Mírné výchylky jsou pozorovatelné u politických preferencí, kdy podporovatelé současné vládní koalice a Pirátů jsou k možnosti brzkého dosažení příměří ještě o něco skeptičtější než voliči opozice a mimoparlamentních stran. Kupříkladu jen osm procent voličů Spolu považuje příměří za velmi či spíše pravděpodobné, zatímco u voličů ANO je to 18 procent,“ komentuje výzkum Táborský.
Evropa by měla být bezpečnostně soběstačná
Možná právě kvůli pochybám o schopnosti Spojených států „dotáhnout“ mírovou dohodu do úspěšného konce se nyní více než polovina Čechů domnívá, že by Evropa měla být bezpečnostně soběstačná.
Její státy by proto měly převzít iniciativu a začít se víc podílet na tom, jaký konec války bude vyjednán, konstatuje STEM.
Diplomatické zapojení Evropy s cílem hájit zájmy Ukrajiny na úkor zájmů Ruska by preferovala nadpoloviční většina Čechů, celkem 54 procent. Dalších 30 procent je proti a 17 procent nemá názor. Podobně asi polovina Čechů by preferovala, aby státy EU převzaly iniciativu a dostupnými prostředky (tj. diplomaticky, ekonomicky i vojensky) řešily, co se na Ukrajině děje a jaký konec války bude vyjednán, ukazuje výzkum.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Pekarová slíbila Zelenskému další pomoc. Rusko by šlo jinak do Evropy, děkovala mu