V noci 7. srpna byla v severním Teheránu zaznamenána střelba. Podle íránských zpravodajských agentur dva útočníci na motorce čtyřmi výstřely smrtelně zasáhli muže středního věku a mladší ženu v bílém Renaultu. Původní informace hovořily o libanonském akademikovi. Nyní se však několik zdrojů shoduje, že obětí byl jeden ze zakladatelů Al-Káidy a muž považovaný za strůjce teroristického útoku na ambasádu v Nairobi v roce 1998.
„Bylo nám řečeno, že došlo ke střelbě. Šli jsme na místo činu a viděli, že jsou zastřeleni. Byli dva,“ uvedl tehdy místnímu novináři jeden ze svědků. Během několika hodin některá íránská média oznámila vraždu libanonského akademika Habib Dawooda s vazbami na libanonskou skupinu Hizballáh a jeho dceru Maryam.
Podle CNN však údajně neexistovalo žádné vysvětlení jejich vražd a v libanonských médiích po Dawoodovi ani jeho dceři nikdo příliš „nesmutnil“. Později se ukázalo, že neexistují žádné záznamy o libanonském akademikovi toho jména. Ani v médiích stranících Hizballáhu se neobjevilo nic, co by identity zavražděných dokládalo.
Informace o úmrtí zakladatele Al-Káidy z různých zdrojů
V polovině října se na sociálních sítích začaly objevovat informace, že srpnovými oběťmi nebyli Libanonci, ale jedna z nejdůležitějších postav al-Káidy – Egypťan Abu Mohammed al-Masri se svou dcerou Miriam, která je vdovou po synovi Usáma bin Ládina.
Účet „AnbaJassim“, jež s těmito zvěstmi přišel, uvedl, že se ptal i džihádistických veteránů z afghánských válek, kteří potvrdili, že zabit byl Abu Mohammed al-Masri a jeho sedmadvacetiletá dcera. O dva týdny později tuto informaci přinesla i afghánská agentura Shamshad News.
Tento pátek pak měl vysoký důstojník z oblasti boje proti terorismu sdělit CNN, „že Abu Mohammed al-Masri je pravděpodobně mrtvý“. S odkazem na nejmenovaný oficiální zdroj o zabití al-Masriho, za nímž má stát Izrael, informoval také deník The New York Times.
Mluvčí íránského ministerstva zahraničí však tuto informaci popřel a uvedl, že Washington a Tel Aviv „šíří lži“, aby „vylíčily Írán ve spojení s těmito teroristickými skupinami“. „Média nesmí být tribunou pro šíření a vysílání záměrně vymyšlených lží Bílým domem proti Íránu,“ uvedl mluvčí.
Kouzlo nechtěného? Zavražděn v den výročí teroristického útoku
Sedmapadesátiletý al-Masri měl být jedním z nejlepších plánovačů a nejzkušenějších operativců Al-Káidy. Podle dokumentů získaných americkými vyšetřovateli v Afghánistánu v roce 2001 měl být i jedním ze zakládajících členů skupiny. Egypťan je považován za mozek útoků na americké velvyslanectví v Nairobi (Keňa) a Dar es Salaamu (Tanzanie) 7. srpna 1998 – tedy 22 let před zřejmě jemu osudnou střelbou v Teheránu. Při těchto teroristických útocích zemřelo přes 200 lidí.
Někteří analytici al-Masriho dokonce považovali za možného nástupce současného vůdce Al-Kaídy Ajmana az-Zaváhirího. „Al-Kaída ztratila jednoho ze svých otců zakladatelů a nejzkušenějšího a nejschopnějšího operačního plánovače,“ uvedl v sobotu pro CNN bývalý agent FBI a odborník na Al-Kaídu Ali Soufan. Že byl zabit 7. srpna, na výročí útoků z roku 1998, je podle Soufana „poetickou spravedlností“.