Měsíc před volbami má hnutí ANO opět našlápnuto k vítězství
Pokud by se volby konaly v srpnu, zvítězilo by hnutí ANO. O druhé a třetí místo bojují koalice Pirátů a STAN s trojkoalicí Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL). Do Sněmovny by se podle nejnovějších čísel agentury Median dostala také SPD nebo komunisté. Současná vládní ČSSD by v dolní komoře naopak nezasedla.
Měsíc před volbami má hnutí ANO opět našlápnuto k vítězství. Podle nejnovějšího předvolebního průzkumu agentury Median by vládní hnutí získalo 27 procent. Přes 20 procent mají i obě největší koalice.
PirSTAN a Spolu dělí v průzkumu jen půl procenta. „Máme de facto měsíc do voleb, může se objevit spoustu kauz, trapasů nebo nějaký incident. Jinak řečeno, co nyní ukazují předvolební průzkumy, nemá ještě tolik společného s tím, jak dopadnou říjnové volby,“ krotí ale možné nadšení v některých politických táborech politolog Jan Kubáček.
Na sestavení vlády a sněmovní většiny strany potřebují minimálně 101 mandátů. Jaké možnosti se v tuto chvíli nabízejí? Jen tři:
- hnutí ANO ve spolupráci s koalicí Pirátů a STAN,
- hnutí ANO s trojkoalicí Spolu,
- spolupráce Pirátů a STAN s koalicí Spolu, tedy vláda pěti stran.
„My rozhodně odmítáme koalici s hnutím ANO, a co se týče koalice Spolu, tak i přes programové rozdíly, je vnímáme jako nejbližšího partnera,“ uvedl Mikuláš Ferjenčík za Piráty a vyslal tak směrem k ODS a spol. vstřícný signál.
„Při sestavování vlády nechceme a nepůjdeme do vlády s Andrejem Babišem, ani s hnutím ANO. Budeme jednat s koalicí Pirátů a STAN,“ opětoval možnost vzájemné domluvy předseda lidovců Marian Jurečka.
„Pokud volby vyhrajeme, chceme jít do koalice s tím, kdo chce skutečně něco udělat pro naší zemi,“ uvedl předseda hnutí ANO Andrej Babiš.
Po volbách ale mohou být karty rozdány jinak, bude záležet na přesném počtu křesel, které strany získají. Podle nového volebního zákona bude totiž hodně záležet na výsledcích z krajů.
„Výzkum Medianu ukazuje, že nám hrozí patová situace. Když si spočítáme tábor antiBabiš a tábor Babiš, tak je to sto na sto,“ varoval Kubáček.
A jak svorně dodávají politologové i experti, na konečná čísla mohou mít do jisté míry vliv i předvolební debaty, které by měly pomoci s rozhodováním téměř čtyřiceti procentům lidí, kteří ještě neví, koho volit. V Česku je ale obvyklejší, že se lidé rozhodují u voleb impulzivně na poslední chvíli.