reklama

Koten: Všichni Afghánci jsou hrozbou. Nemůžeme sem tahat lidi, kteří si sekají ruce

Poslanec a předseda sněmovního bezpečnostního výboru Radek Koten (SPD) vyjádřil své obavy z další velké migrační vlny, která by mohla proudit především z Afghánistánu do Evropy. Dvacetiletou válku v zemi označil za fiasko a pobyt vojsk NATO v Afghánistánu přirovnal k okupaci Československa v roce 1968. Uvedl to v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.

reklama

Poté, co se v Afghánistánu chopilo moci radikální islamistické hnutí Tálibán, Česko do země vypravilo tři záchranné letouny, které do tuzemska přepravily 195 osob. Vedle Čechů i afghánské spolupracovníky s rodinami či Afghánce, kteří v Česku trvale žijí.

Afghánců by mělo být celkem 170. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) chce většina z nich v Česku zůstat i díky pozitivním vazbám mezi oběma státy z minulosti. ČR se tak v těchto případech bude snažit o jejich integraci.

Evropská unie vyzývá členské státy k přijetí dalších afghánských běženců, kterým hrozí nebezpečí ze strany Tálibánu. Nabídnout jim dobrovolně azyl však neplánuje ani Česká republika, Rakousko, Dánsko, Maďarsko či Polsko.

Poslanec a předseda sněmovního bezpečnostního výboru Radek Koten (SPD) za toto rozhodnutí českou vládu pochválil. Na jejím místě by však prý nepřijímal ani afghánské spolupracovníky ČR s jejich rodinami.

Všichni Afghánci jsou bezpečnostní hrozbou

„Všichni lidé z Afghánistánu pro nás představují bezpečností riziko terorismu. Mohou mezi nimi být i lidé, kteří sympatizují s Tálibánem. Nemůžeme tahat do Evropy lidi, kteří jsou zvyklí sekat si ruce a vraždit se ze cti,“ řekl Koten, přestože Afghánci, které Česko přijalo, prošli bezpečnostním screeningem pod dohledem ministerstva obrany.

Podle Kotena záleží na kulturních zvycích a mentalitě, kterou mají Afghánci od Evropanů značně odlišnou. „Udělají, co je pro ně výhodné. Vojska NATO byla v zemi vnímána jako okupační. Stejně jako vojska Varšavské smlouvy v čele se SSSR v roce 1968 v Československu. Afghánci to vnímali stejně, někteří zkrátka se Západem kolaborovali,“ řekl poslanec.

Vyvážet model západní demokracie do zemí severní Afriky či na Blízký a Střední východ Koten považuje za kontraproduktivní. „Odchod vojsk po dvaceti letech je obrovským fiaskem. Situace je vážná. Mnoho Afghánců chce do Evropy, jde o velké bezpečnostní riziko. Migrační vlna se může dostat i do České republiky,“ dodal.

Podle Hamáčka zatím Česko nemá signály, že by se kvůli nestabilní situaci v Afghánistánu blížila další migrační vlna do Evropy. Země má ale připraveny plány a v případě nutnosti by mohla uzavřít část hranic nebo zavést hraniční kontroly.

„Situaci velmi pečlivě sledujeme,“ řekl dříve Hamáček. Pokud by bylo potřeba přistoupit k extrémním opatřením, budou podle něj provedena v řádu několika hodin.

Laserové kontroly na hranicích?

Radek Koten však s ohledem na vnitrostátní bezpečnost připomněl tisícovky migrantů, kteří za poslední dobu byli odhaleni až na území České republiky. „Aby vypadávali migranti z náklaďáků na dálnici D1, ministrovi vnitra moc na důvěře nepřidá. Je nutné, aby takoví lidé byli odhaleni přímo na hranicích,“ zmínil Koten a naznačil jako možnost řešení laserové kontroly u hranic.

Drtivá většina migrantů, které celníci či policie na území České republiky objeví, ovšem pochází z Ukrajiny nebo Moldavska, nikoliv z Afriky nebo Blízkého či Středního východu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Táhnete nás z EU pod vliv Ruska, máte rusofilní řeči, vmetl Wagenknecht Ševčíkovi
Partie

Táhnete nás z EU pod vliv Ruska, máte rusofilní řeči, vmetl Wagenknecht Ševčíkovi

Ke střetu došlo i ve druhé části nedělní Partie Terezie Tománkové. V ekonomické debatě mezi senátorem Lukášem Wagenknechtem (Piráti) a Miroslavem Ševčíkem (Trikolora) vmetl pirátský zákonodárce svému oponentovi, že má rusofilní řeči. Podle Wagenknechta by Ševčík nejradši vyňal Česko z Evropské unie, čímž by zemi dostal pod vliv Ruska. Ekonom a kandidát Trikolory reagoval slovy, že takové výroky jsou směšné a pod ruský vliv Česko prý táhne Německo.

Maláčová: Největší hrozbou je ODS, přijdou poplatky za lékaře, školné či zdražování

ODS se připravuje na vládnutí s hnutím ANO a chystá se privatizovat nemocnice, zavést školné a celkově snižovat životní úroveň obyčejným lidem. V Partii Terezie Tománkové to řekla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Uvedla, že se místopředseda ODS Zbyněk Stanjura v kuloárech již představuje jako budoucí ministr vlády Andreje Babiše (ANO). Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová to však rezolutně odmítá.

Maláčová by rozdávala každému, říká Ševčík. Inflace podle něj vystoupá na 5 procent

Zvyšování minimální mzdy je pouze politické téma, uvedl k plánu ministryně práce Jany Maláčové na další zvyšování minimální mzdy ekonom a kandidát koalice Trikolory, Svobodných a Soukromníků Miroslav Ševčík v Partii Terezie Tománkové. Zároveň uvedl, že se nárůst inflace nezastaví a do konce roku dosáhne pěti procent, což potvrdil také pirátský senátor Lukáš Wagenknecht.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Reportér, kterého na kole srazil autobus, chybu neudělal, míní dopravní expert

Ta reportáž vzbudila obrovské emoce. Reportér CNN Prima NEWS v ní na kole demonstroval vládou schválený 1,5metrový rozestup, který budou muset řidiči při předjíždění cyklistů dodržovat – zákon má vejít v platnost v lednu. Přímo během experimentu reportéra srazil autobus. Na sociálních sítích pak čelil kritice. Lidé často napadali jeho odstup od okraje vozovky. Dopravní expert ale uvedl, že byl v pořádku.

reklama