Žraločí superdálnice v ohrožení. Odborníci se snaží zachránit unikátní korálový útes

K věci (713)

Téměř tisíc kilometrů dlouhý Mezoamerický korálový útes v oblasti Střední Ameriky byl odjakživa domovem obrovské populace žraloků, želv a rejnoků. Teď mu však hrozí velké nebezpečí, a to nejen kvůli nadměrnému rybolovu. Nezisková organizace MarAlliance se rozhodla zachránit podvodní faunu a problém netradiční cestou vyřešit.

Okolí útesu se lidově přezdívá „superdálnice“ díky jeho jedinečným vlastnostem. Vodním živočichům pomáhá s orientací, kteří podél něj v hojném počtu cestují dvěma směry, na sever a na jih, podobně jako na silnici.

Podmořský život druhého největšího korálového útesu na světě však již delší dobu čelí problémům s nadměrným rybolovem a nelegálnímu honu na žraloky kvůli jejich ploutvím. Nevládní nezisková organizace MarAlliance chránící mořský život u amerického kontinentu se tedy rozhodla zasáhnout a naučit rybáře lepším metodám rybolovu.

Právě oni jsou totiž považováni za hlavní ničitele mořského ekosystému. I přesto se je zakladatelka organizace Rachel Grahamová rozhodla zaměstnat. „Jsou to oni, kdo se na moři pohybují každý den a také oni rozhodnou o dlouhodobém osudu žraloků a ryb,“ vysvětluje. Pro společnost zatím pracuje zhruba 60 rybářů, kteří se zaučují v tom, jak pracovat s daty a jak vypouštět ohrožené druhy. Společnost jim nabízí alternativní příjem a vysvětluje jim, co dělat, aby nadále měli co lovit.

Příkladem je Ivan Torres, který v oblasti útesu rybaří. Před tím, než se seznámil s MarAlliance, prodával žraločí maso. „Už bych nikdy žraloka neulovil, protože jsem si vědom toho, jak důležití jsou pro moře,“ tvrdí nyní. Tato změna v myšlení místních je klíčová a pokud se bude šířit, mohla by zachránit populaci žraloků a dalších ohrožených druhů, konstatuje web CNN.

Situace se zlepšuje

Zabránit vyhynutí mořských tvorů se snaží také Belize, jehož výsostnými vodami Mezoamerický korálový útes rovněž prochází. Země v roce 2020 zakázala rybolov svislými sítěmi, do kterých se ryby chytají za žábry. Tento zákaz výrazně ovlivnil oblasti jako Majákový útes, který dříve čelil velkým problémům s nadměrným rybolovem. Mezi roky 2019 a 2021 tam MarAlliance zjistila 10násobný nárůst žraločí populace.

Mezoamerický korálový útes ale měří okolo tisíce kilometrů a regulace okolních zemí jsou podle CNN celkově nedostatečné. Grahamová doufá, že si státy uvědomí, že záchrana ekosystému je z velké části na nich. Rachel také věří, že vzděláváním rybářů a nabízením nových alternativních příjmů pomůže MarAlliance podmořskému světu a zachrání faunu v oblasti této superdálnice.

Tagy: