Žraločí superdálnice v ohrožení. Odborníci se snaží zachránit unikátní korálový útes

Téměř tisíc kilometrů dlouhý Mezoamerický korálový útes v oblasti Střední Ameriky byl odjakživa domovem obrovské populace žraloků, želv a rejnoků. Teď mu však hrozí velké nebezpečí, a to nejen kvůli nadměrnému rybolovu. Nezisková organizace MarAlliance se rozhodla zachránit podvodní faunu a problém netradiční cestou vyřešit.

Okolí útesu se lidově přezdívá „superdálnice“ díky jeho jedinečným vlastnostem. Vodním živočichům pomáhá s orientací, kteří podél něj v hojném počtu cestují dvěma směry, na sever a na jih, podobně jako na silnici.

Podmořský život druhého největšího korálového útesu na světě však již delší dobu čelí problémům s nadměrným rybolovem a nelegálnímu honu na žraloky kvůli jejich ploutvím. Nevládní nezisková organizace MarAlliance chránící mořský život u amerického kontinentu se tedy rozhodla zasáhnout a naučit rybáře lepším metodám rybolovu.

Právě oni jsou totiž považováni za hlavní ničitele mořského ekosystému. I přesto se je zakladatelka organizace Rachel Grahamová rozhodla zaměstnat. „Jsou to oni, kdo se na moři pohybují každý den a také oni rozhodnou o dlouhodobém osudu žraloků a ryb,“ vysvětluje. Pro společnost zatím pracuje zhruba 60 rybářů, kteří se zaučují v tom, jak pracovat s daty a jak vypouštět ohrožené druhy. Společnost jim nabízí alternativní příjem a vysvětluje jim, co dělat, aby nadále měli co lovit.

Příkladem je Ivan Torres, který v oblasti útesu rybaří. Před tím, než se seznámil s MarAlliance, prodával žraločí maso. „Už bych nikdy žraloka neulovil, protože jsem si vědom toho, jak důležití jsou pro moře,“ tvrdí nyní. Tato změna v myšlení místních je klíčová a pokud se bude šířit, mohla by zachránit populaci žraloků a dalších ohrožených druhů, konstatuje web CNN.

Situace se zlepšuje

Zabránit vyhynutí mořských tvorů se snaží také Belize, jehož výsostnými vodami Mezoamerický korálový útes rovněž prochází. Země v roce 2020 zakázala rybolov svislými sítěmi, do kterých se ryby chytají za žábry. Tento zákaz výrazně ovlivnil oblasti jako Majákový útes, který dříve čelil velkým problémům s nadměrným rybolovem. Mezi roky 2019 a 2021 tam MarAlliance zjistila 10násobný nárůst žraločí populace.

Mezoamerický korálový útes ale měří okolo tisíce kilometrů a regulace okolních zemí jsou podle CNN celkově nedostatečné. Grahamová doufá, že si státy uvědomí, že záchrana ekosystému je z velké části na nich. Rachel také věří, že vzděláváním rybářů a nabízením nových alternativních příjmů pomůže MarAlliance podmořskému světu a zachrání faunu v oblasti této superdálnice.

Tagy:

Hlavní zprávy

PŘEHLEDNĚ: Úsporný tarif v nedohlednu. Kolik můžete získat na boj s drahými energiemi?
Finance

PŘEHLEDNĚ: Úsporný tarif v nedohlednu. Kolik můžete získat na boj s drahými energiemi?

Domácnosti se připravují na těžký podzim způsobený dalším zdražováním. Řada z nich musí řešit problémy s placením účtů už nyní. Připravovaný úsporný tarif bude k dispozici až na podzim, přesto se mohou lidé v nouzi obrátit na úřady s žádostí o různé formy pomoci. Patří mezi ně příspěvek na bydlení, doplatek na bydlení a případně i dávka v hmotné nouzi.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
08:20

Londýn: Rusko pravděpodobně rozmisťuje protipěchotní miny podél obranné linie na Donbase

07:56

KOMENTÁŘ Jiřího Justa: Lynčovat Amnesty International za kritiku Ukrajiny je pokrytecké

07:31

Z ukrajinských přístavů vypluly další dvě lodě s obilím, informovalo turecké ministerstvo obrany

07:22

Raketomety HIMARS zasáhly pozice ruských okupantů v Melitopolu, tvrdí starosta

Biden je válečný zločinec a rozdmýchává konflikt na Ukrajině, hájil Rusko člen Pink Floyd

Spoluzakladatel rockové skupiny Pink Floyd Roger Waters v rozhovoru se stanicí CNN obhajoval své tvrzení, že americký prezident Joe Biden je válečný zločinec. Podle něj Biden „přilévá na Ukrajině oleje do ohně“, což je „obrovský zločin“. Waters se v rozhovoru rovněž zastal Ruska, které v únoru zahájilo invazi na Ukrajinu, a Číny. Jeho výroky vyvolaly rozhořčení ze strany Kyjeva a naopak pochvalné reakce Moskvy.

Peníze na účtu vám požere inflace. Expert poradil, jak předejít znehodnocení úspor

Inflace v Česku pravděpodobně ještě nedosáhla svého vrcholu. Ceny v červnu meziročně stouply o 17,2 procenta. Nabízí se tak otázka, co dělat s vlastními úsporami, aby se neznehodnotily? Ekonomové Čechům radí, ať své peníze hlavně nenechají ležet ladem a ať je investují. Lukáš Kovanda ve vysílání CNN Prima NEWS mimo jiné upozornil, že současné prognózy počítají i v příštím roce s inflací kolem 10 procent.

Domácí zpravodajství

O prázdninách roste zájem rodin o odlehčovací služby pro nemocné seniory. Jak fungují?

Trpí ztrátou úsudku a mnohdy ani netuší, kdo je jejich rodina. Přesto se o příbuzné s Alzheimerovou chorobou starají desetitisíce lidí. Péče o milované však bývá mnohdy náročná, a tak i oni čas od času potřebují pauzu. V takových případech mohou využít takzvanou odlehčovací službu. O tu je zvlášť v letních měsících, kdy lidé odjíždí na dovolenou, velký zájem.

V Českém Švýcarsku doutnají ohniska v nepřístupném terénu. Hasicí letadla se vrací domů

Aktualizováno

V Národním parku České Švýcarsko se v neděli nikde po celý den neobjevil otevřený oheň. Stále ale existují doutnající ohniska v nepřístupném terénu, uvedl mluvčí hasičů Martin Kavka. Hasiči by mohli kompletně zlikvidovat požár do konce příštího týdne. Sektory na jihu od řeky Kamenice, případně i soutěsky by mohli předat správě národního parku pravděpodobně v průběhu týdne, zřejmě dříve než v pátek. Hasicí letouny Canadair z Itálie se v pondělí brzy ráno vrací domů.