Hokejový klub Oxford City Stars, za který hraje i bývalý fotbalový brankář Petr Čech, zavádí povinné nákrčníky. Reaguje tak na tragické úmrtí amerického hokejisty Adama Johnsona, který zemřel poté, co mu protihráč Matt Petgrave nešťastně prořízl krk bruslí. Oxford zároveň vyzval ostatní kluby, aby opatření zavedly také. Nejde totiž o první případ, kdy k podobnému incidentu na ledě došlo – zranění Clinta Malarchuka, Richarda Zedníka či Branislava Konráda však nebyla smrtelná.
Adam Johnson tragicky zahynul, když mu během sobotního zápasu mezi Nottingham Panthers a Sheffield Steelers prořízla hrdlo čepel brusle kanadského obránce Matta Patgravea. Na tragickou událost již zareagovalo vedení Anglické hokejové asociace (EIHA). Ta podle webu The Guardian uvedla, že od roku 2024 bude v rámci změny pravidel povinné nosit chránič krku při „všech činnostech na ledě“. EIHA zároveň dodala, že v příštích 12 měsících provede důkladnou revizi bezpečnostního vybavení, včetně používání přileb, chráničů zubů a ochrany obličeje.
K TÉMATU: Smrt hokejisty způsobila obrovský šok. Přítelkyně zoufale vtrhla na led, lidé mluví o vraždě
„EIHA důrazně doporučuje, aby všichni hráči na všech úrovních anglického ledního hokeje používali při všech činnostech na ledě chránič krku,“ uvedla EIHA s tím, že toto důrazné doporučení platí do 31. prosince 2023 a poté se stane povinným požadavkem. „Není to povinné s okamžitou platností kvůli předpokládaným problémům s dodávkami,“ vysvětlila hokejová asociace.
K povinnému používání chráničů krku už podle The Guardian přistoupil klub Oxford City Stars, který hraje v 1. jižní divizi NIHL. Tým, mezi jehož hráče patří i bývalý fotbalista Chelsea, Arsenalu nebo pražské Sparty Petr Čech, uvedl, že o nošení chráničů se nesmí vyjednávat, a vyzval ostatní kluby, aby jej následovaly. „Při podivné nehodě byl příliš brzy tragicky zmařen jeden život, a pokud nošení chráničů krku může zabránit další ničivé ztrátě, pak chceme zajistit, že jsme udělali vše, co je v našich silách, abychom naše hráče ochránili,“ uvedl ředitel hokejového klubu Shane Moore.
Podobná zranění v minulosti zasáhla NHL i český hokej
K podobným zraněním došlo už v minulosti. Dvakrát například v zápasech prestižní NHL ve Spojených státech, jednou dokonce i v české lize.
První z nich se odehrálo 22. března 1989 v zápase Buffala Sabres proti St. Louis Blues. Útočník Steve Tuttle, hrající za Blues, se dostal do samostatného úniku, při němž ho stíhal obránce Buffala Uwe Krupp, kterého mohou čeští fanoušci znát jako někdejšího trenéra pražské Sparty. Oba následně spadli do brankoviště a Tuttle při nekontrolovaném pádu nešťastně prořízl hrdlo brankáři Clintu Malarchukovi, jemuž začala z krku okamžitě tryskat krev. V nemocnici si jeho zranění vyžádalo 300 stehů. „Říkal jsem si: Tak, a je to tady, takhle odejdu,“ vzpomínal na zranění Malarchuk podle webu Daily Mail. „Pak jsem si pomyslel: Moje máma se dívá. Měla totiž satelitní anténu, na které se vysílaly všechny zápasy, a já jsem chtěl co nejrychleji odejít z ledu, protože jsem nechtěl, aby mě viděla umírat přímo v televizi,“ popsal Malarchuk, jenž se však pouhých deset dní po nehodě vrátil na led.
Druhý incident v NHL se odehrál 10. února 2008 v zápase mezi Floridou a Buffalem Sabres. Slovenskému útočníkovi Richardu Zedníkovi prořízl krk spoluhráč Olli Jokinen, který v souboji s Clarkem MacArthurem ztratil rovnováhu. Podle informací webu Sport.cz ztratil asi dva litry krve.
Stejné zranění poznamenalo i českou hokejovou ligu. V přípravném utkání Hradce Králové proti Olomouci, které se hrálo 2. září 2021 utrpěl brankář Branislav Konrád po zásahu bruslí vážné zranění krku. Bruslí ho tehdy po souboji v brankovišti zasáhl hradecký Petr Koukal.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Maskoty hokejového MS znovu budou Bob a Bobek. Oproti roku 2015 ale překvapivě změní dres