
Na zimní semestry na amerických univerzitách mohou nastoupit i studenti z Evropy.
Zdroj: Pixabay
Zahraniční studenti z Evropy dostanou výjimku ze zákazu vstupu do USA, který tamní úřady zavedly ve snaze zabránit šíření koronavirové nákazy. Informoval o tom v pátek deník The Wall Street Journal s odvoláním na prohlášení ministerstva zahraničí, podle nějž bude studentům umožněno nastoupit do zimního semestru. Týká se to ale výhradně těch, kteří měli víza zajištěná už před pandemií.
Ještě 7. července americký Úřad pro migraci a cla prohlásil, že pokud by se výuka na vysokých školách a univerzitách kvůli pandemii koronaviru měla na podzim konat pouze on-line, budou muset zahraniční studenti USA opustit. Pokud by tak neučinili, museli by být vyhoštěni.
Důležité je vízum
Restrikce budou uvolněny rovněž pro evropské au pair pracovníky a rodinné příslušníky majitelů víz pobývajících v USA, uvádí se ve čtvrtečním dopise amerického ministerstva zahraničí, který byl adresovaný Kongresu Spojených států amerických.
Administrativa prezidenta Donalda Trumpa od ledna postupně zavedla celou řadu omezení týkajících se cestování z Číny, Evropy a Brazílie. Argumentovala snahou zabránit šíření koronavirové pandemie i vytvořením pracovních míst pro nezaměstnané Američany.
Nově tedy platí, že studenti ze zemí starého kontinentu, kteří měli studijní víza, ale nemohli do USA přicestovat kvůli březnovému zákazu, budou moci nastoupit do zimního semestru. Naopak na ty, kteří víza dosud nemají, se výjimka o studiu nevztahuje.
Zpráva pro desetitisícce studentů
„Poskytnutí výjimky pomůže obnově hospodářství z pandemie onemocnění COVID-19 a upevní klíčové součásti našeho transatlantického vztahu,“ uvedl mluvčí ministerstva zahraničí s tím, že ministerstvo oceňuje úsilí evropských partnerů v boji proti pandemii a vítá reciproční krok Evropské unie, který umožní lidem pokračovat v nezbytném cestování.
Podle The Wall Street Journal se opatření bude týkat desetitisíců studentů, kteří se museli na začátku pandemie vrátit z USA do svých domovských zemí. Dosud čelili nejistotě, zda budou moci nastoupit k podzimní výuce.