Každý rok jiné pohlaví. Právě to plánují němečtí zákonodárci. Příslušný návrh zákona se finalizuje. Jednotlivá ministerstva ho připomínkují, vyjadřují se k němu i spolkové země a asociace. Konečná verze se zašle Spolkovému sněmu a Spolkové radě k hlasování.
Zákon ale nabral zpoždění. Kabinet kancléře Olafa Scholze plánoval, že od poloviny letošního roku si bude moci každý změnit pohlaví a křestní jméno na matrice, aniž by musel podstupovat zdlouhavou a drahou proceduru, píše deník Bild.
ČTĚTE TAKÉ: Plechovka s transgender modelkou rozdělila USA. Radikálové pivovaru hrozí i bombovými útoky
V současnosti musejí osoby, které chtějí v Německu změnit pohlaví, absolvovat dva psychologické posudky, za které zaplatí kolem dvou tisíc eur. V nich odpovídají na velmi intimní otázky (včetně například masturbačního chování, sexuálních praktik a podobně). Německo už nyní podle platné legislativy nepožaduje pro úřední změnu pohlaví chirurgický zásah, jako je tomu například v Česku.
Nový zákon však počítá s tím, že si na matrice bude moci kdokoli starší 14 let určit své jméno a pohlaví pouze na základě svého rozhodnutí. Změna v občanském průkaze by byla možná jednou za rok. To má podle předkladatelů zabránit unáhleným rozhodnutím. Spolu s tříměsíční čekací lhůtou by se mohla provést další změna za 15 měsíců. Celkový počet úprav zákon neomezuje.
Poslankyně se nemůže zbavit jména
U nezletilých do 14 let by mohli předložit prohlášení o změně matričnímu úřadu jejich zákonní opatrovníci, tedy ve většině případů rodiče. Pokud by byli rodiče proti, ale dítě na změně trvalo, rozhodl by rodinný soud.
Právníci upozorňují, že nový zákon o sebeurčení má usnadnit změnu údajů o pohlaví a křestním jménu v dokladech totožnosti. Záležitosti týkající se chirurgické a fyzické změny jsou lékařské povahy a kritéria se nemění. Potvrzuje to i poslankyně Zelených Tessa Gansererová, jedna z prvních transgender zákonodárkyň.
Narodila se jako Markus Ganserer. Nyní pětačtyřicetiletá politička se ale nikdy necítila být chlapcem. V roce 2009 se změnila na ženu a stala se z ní Tessa Ganserererová. Jenže své křestní jméno z dokladů nedostala pryč, takže je pořád považována za muže.
Jak již bylo výše uvedeno, v současné době se může křestní jméno a pohlaví změnit v rodném listě na základě dvou drahých psychiatrických posudků. Ty ale mnozí odmítají nejen kvůli finanční náročnosti, ale především kvůli velmi intimním otázkám, jež jsou podle jejich názoru ponižující.
Kritika opozice
Předloha současně počítá se sankcemi. Pokutu až do výše 10 tisíc eur může dostat ten, kdo osloví osobu, která si změnila pohlaví a dala si nové jméno, jejím předchozím jménem. A podobná výše pokuty čeká na toho, kdo zveřejní změnu pohlaví jiné osoby a tím jí způsobí škodu, píše web anwalt-suchservice.de.
Mohlo vám uniknout: projdou sňatky gayů a leseb?
Předlohu ale kritizují CDU a CSU. Německá vláda svým radikálním návrhem přestřelila, tvrdí poslankyně Andrea Lindholzová (CDU/CSU). Každoroční změna pohlaví a jména je podle ní absurdní. Upozorňuje například na sportovní kluby a tělocvičny, které by nemohly snadno odepřít používání dámských šaten osobám, které byly dříve registrovány jako muži. Dalším problémem je možnost, že muži zaregistrovaní jako ženy by mohli získávat profesní výhody. Poslankyně upozorňuje například i na možné problémy kolem veřejných toalet.