Záběry z frontové linie: Ruské vojáky tu hází do děr. Nikdo je nelituje, říká reportér

Ukrajinští vojáci mají přísné rozkazy neukazovat svou tvář

Dálnice M6 mezi Žitomirem a Kyjevem je klíčovou zásobovací trasou pro hlavní město a také místem těžkých střetů mezi ruskou a ukrajinskou armádou. Reportér CNN Prima NEWS Matyáš Zrno popsal, jak vypadá situace na hranici bojové linie severozápadně od Kyjeva nedaleko města Makariv.

Poprvé za dobu, co reportér CNN Prima NEWS Matyáš Zrno informuje z Ukrajiny, si nandal neprůstřelnou vestu. Dostal se totiž do bezprostřední blízkosti fronty u města Makariv, kde pustou dálnici lemují jen ohořelé trosky vojenské techniky, zničené domy a také mrtvá těla.

Byl také svědkem pohřbu ruských vojáků, který probíhá bez jakéhokoliv patosu. Těla jsou vhozena do vykopané jámy uprostřed louky a zasypané pískem. Ruské vojáky tu totiž nikdo nelituje.

Válka se nevyhnula ani přilehlým zemědělským stavením. „Bojovalo se tu, stál tu tank a stříleli z kulometů, všechno postříleli. Přišla jsem o čtyři krávy a jednoho býčka,“ popsala místní obyvatelka situaci v blízkosti frontové linie. I za takových podmínek ale lidé zůstávají na místě kousek od zuřících bojů. Podle nich je lepší zůstat na svém, než být uprchlíkem v cizí zemi.

O kus dál směrem k frontě je na opuštěné dálnici vidět zdemolovaný ruský tank. „Teprve když stojíte přímo před tankem, uvědomíte si, jak obrovský je to kolos a jaká síla ho musela zasáhnout, aby odhodila jeho několikatunovou věž na stranu,“ popsal Zrno a dodal, že šlo pravděpodobně o protitankovou střelu Javelin.

Přímo u dálničního mostu se ukrajinští vojáci připravují na obranu svých pozic. „V propustech pod silnící si udělali provizorní kryty, které považují za nejbezpečnější místo a spí v nich,“ řekl reportér. Blíž k bojové linii se už ale novináři nedostanou, hrozí tam totiž přímá palba ruských tanků.

Tagy: