Nové kolo
Pohybová zdatnost školáků v Česku razantně klesla. Zásadní podíl na zhoršení kondice dětí mají restrikce nařízené během covidové pandemie, kdy byly dočasně uzavřeny zájmové zkoušky i samotné školy a žáci se navíc ze strachu před nákazou se svými vrstevníky stýkali minimálně i ve venkovním prostředí. Pohybu se tedy velká spousta z nich věnovala jen omezeně, což si vybralo svoji daň. Výkony dětí jsou často hluboko pod průměrem, nemluvě o nadváze, kterou řady z nich trpí. Ne právě potěšující data ukazuje projekt Sazka olympijský víceboj. Ten se zároveň snaží nepříznivý trend zvrátit a děti přivést zpět k radosti z pohybu.
Projekt Sazka olympijský víceboj přináší výsledky měření, která trvají už několik let. Bohužel nejsou příliš povzbudivé, kondice dětí v Česku upadá. Nejhůře jsou na tom nejmladší žáci, kteří v roce 2019 nastoupili do prvních tříd.
Pandemie dětské obezity
Restrikce se během covidové pandemie dotkly každého z nás. A neminuly ani děti, které byly zpočátku považované za generaci, která je před covidem v bezpečí. Jejich životy se smrskly do domácí bubliny, ve které se mělo odehrávat vše - rodinné aktivity, učení, hraní a další poznávání světa. „Obětovali jsme jednu generaci dětí a teď jasně vidíme výsledky. Tyto děti se nezapojily do pravidelného sportování v oddílech, protože sportovní svazy nemohly v té době dělat nábory. Nyní je na nás, abychom je ke sportu přitáhli,” říká předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval.
Pandemie covidová tak podle mnohých odborníků plynule přešla v další.
„V tuto chvíli čelíme pandemii obezity. Podle Ministerstva zdravotnictví se zhoršila obezita u dětí během pandemie o 60%. Tento trend je třeba zastavit. Řešení známe, je to hlavně sport,” dodává Jiří Kejval.
Podle Sazka olympijského výboru jsou na tom děti nejlépe v Libereckém a Královéhradeckém kraji a v Praze. Zjištěná data navíc prozrazují překvapivé zjištění, totiž že lépe jsou na tom školáci ve městech a bohatších regionech.
Měření pohybové zdatnosti začalo v roce 2010 a celkem už prověřilo žáky více než tisíce základních škol a víceletých gymnázií po celém Česku. Poslední data jsou zatím z roku 2020, nicméně se příliš velká změna za poslední dva roky nepředpokládá.
Mezi srovnávané disciplíny patří už zmíněný sprint (na 60 metrů), sedy lehy nebo skok z místa.
„Největší propad je především v běhu a to jak ve vytrvalostním, tak ve sprintu. Právě tyto dovednosti jsou nejvíc navázány na pravidelný trénink. Naopak výsledky, které pravidelné sportování tolik neovlivňuje, jako je skok z místa či rovnováha, jsou srovnatelné s těmi před covidem,” upřesňuje Tomáš Perič z Fakulty tělovýchovy a sportu Univerzity Karlovy.
Výhodou měření je, že děti po něm získají nejen reálnou zpětnou vazbu, ale také analýzu sportovních předpokladů a doporučení vhodného sportu.
Tady se můžete podívat na srovnání jednotlivých krajů, měst i obcí v rozmezí let 2010-2020.
Ambasadoři Sazka olympijského víceboje
Josef Dostál, rychlostní kanoista
Vavřinec Hradílek, vodní slalomář, kajakář
Jiří Prskavec, vodní slalomář, kajakář
Miroslava Topinková Knapková, veslařka-skifařka
Kristýna Hoidarová Kolocová, volejbalistka
Denisa Helceletová, atletka
Sazka olympijský víceboj
Sazka olympijský víceboj je projekt, který má rozhýbat děti ve školách. „Nezáleží na sportovní zdatnosti jednotlivých žáků a žákyň. Důležité je, aby si děti vytvořily ke sportu hezký vztah a přirozeně ho zařadily do života. Za více než 8 let už se povedlo zapojit přes 940 tisíc dětí,” říká mluvčí společnosti Sazka Veronika Diamantová.
A pravdivost jejích slov potvrzuje také obezitolog Martin Matoulek, který dobře zná následky dlouhodobě chybějícího pohybu.
„Kromě metabolických změn ovlivňuje například také koordinaci pohybu. V dětském věku se koordinaci učíme, fixujeme pohybové vzorce. Dospělí, kteří byli v dětství od sportu osvobozeni, častěji padají, jsou zranění. Nedostatek pohybu se projeví po deseti dvaceti letech. A tím, že si nebudou moct vzpomenout na příjemné prožitky, které v dětství nebo v adolescenci strávili s pohybem, těžko je budete přesvědčovat o tom, že pohyb je příjemný. Je příjemný jen tomu, kdo ho poznal v dětství, v mládí. Ten, kdo ho neměl rád, toho už neprobudíme. Bojím se, že celé ročníky téhle generace navyklé na počítače, budou mít trošku horší prognózu, než jsme měli my.“
A změn v pohybových možnostech dětí si všímají i sami pedagogové, kteří je při sportu sledují. „Vše šlo špatným směrem už dříve, ať už to byla lenost nebo závislost dětí na počítačích. Díky tomuto projektu to však bylo udržitelné. Covid vše jen znásobil. Navíc děti začaly na vše rezignovat,“ myslí si Martina Nováková, učitelka tělesné výchovy na základní škole v Klášterci nad Ohří. Pozitivem ale je, že se děti začaly těšit do školy a na kolektiv. A mají prý také radost z pohybu. „Mají motivaci. Například „najít se“ alespoň v jedné z disciplín a ukázat, co v nich je,“ říká Martina Nováková a pokračuje: „Mnoho dětí neskutečně zvýšilo svoji hmotnost a měly dechové problémy. Těmito tréninky se pomalu, ale jistě, dostáváme do formy. Imunita a psychika je základ, nelze to však napravit hned.“
I kvůli lepší motivaci žáků jsou součástí projektu Sazka olympijský víceboj tréninky s olympioniky, které mohou zapojené školy vyhrát. „Baví mě předávat zápal pro sport dalším dětem. Tréninky ve školách mě vždycky nabíjí a doufám, že děti si náš společný čas také užívají. Snažím se jim předat i to, že sport jim dá skvělé kamarády, plno zážitků a dobrou náladu,” chválí sportovní projekt Lukáš Rohan, stříbrný olympionik ve vodním slalomu z Tokia.
Měření celkové zdatnosti dětí chystá i Česká školní inspekce
ČSI připravuje měření celkové zdatnosti žáků vycházející z evropských parametrů od letošního října. S inspekcí pak navázal spolupráci také Český olympijský výbor a v současnosti společně řeší především následné dlouhodobé kroky, které mají pomoci vrátit českým dětem nejen dobrou fyzickou kondici ale také radost z pohybu.
Grafy měření a rozbor pohybové zdatnosti najdete v příloze mailu. Podrobnosti o projektu naleznete na www.sazkaolympijskyviceboj.cz