Poklona od prezidenta, cesta v režii hasičů a věčný spánek v devátém patře. Pelé byl pohřben

Od minulého čtvrtka svět truchlí nad ztrátou fotbalového krále Edsona Arantese do Nascimenta – legendárního Brazilce Pelého. Smutek gradoval v pondělí a v úterý, kdy byla nejprve rakev s tělem jediného trojnásobného mistra světa umístěna uprostřed trávníku stadionu Santos a pak na střeše hasičského vozu převezena nekonečným špalírem lidí až ke speciálnímu hřbitovu. Zřejmě nejlepší hráč všech dob po pohřbu v rodinném kruhu věčně odpočívá v kryptě nacházející se v devátém patře.

Ani 24 hodin nestačilo na to, aby se všichni zájemci poklonili fotbalové ikoně, která si získala obdiv kouzly na hřišti i svojí dobrosrdečností.

Když se brány 16tisícového stadionu Santosu známém jako Vila Belmiro v úterý v 10 hodin dopoledne místního času zavřely, stále se ve frontě nacházelo mnoho lidí. Ti, kteří předtím byli na místě včas – a celkem jich bylo 230 000, měli možnost projít kolem otevřené rakve s Pelém, jenž zemřel minulý čtvrtek ve věku 82 let na selhání organismu po boji s rakovinou tlustého střeva. Čestní hosté se dostali přímo pod altán.

Drzá i záhadná tvář Pelého. Byl ješitný ohledně gólů, mizerně tipoval a rozbrečel brankáře

Na světě neexistuje fotbalista, který by nevyrůstal na příbězích o Pelého zápasech, gólech a úspěších. Toto jednou řekl o ikoně, která ve čtvrtek ve věku 82 let zemřela, Cristiano Ronaldo. Výraz „Pelé“ lze brát jako synonymum pro genialitu. Po kariéře, kdy už za Brazilce nemluvily branky, proslul také řadou kuriózních prohlášení, která ukazovala, že si je své velikosti víc než dobře vědom a záleží mu na ní.

Z reproduktorů zněla píseň píseň Meu Legado, kterou v roce 2006 nazpíval sám Pelé.

Nechyběl ani šéf FIFA Gianni Intantino, jehož slovy je zesnulý brazilský fotbalista věčný. Vzbudil rozruch tím, že si poblíž katafalku pořídil selfie, což následně omlouval tím, že jen vyhověl žádosti Pelého někdejších spoluhráčů. Helikoptérou na místo dorazil rovněž staronový prezident Brazílie Luiz Inácio Lula da Silva.

Od těch, kteří ho nevolili, si musel na místě vyslechnout, že patří do vězení.

Truhla s fotbalovým pokladem se následně dala do pohybu. Byla umístěna na hasičský vůz, který Pelého tělo vezl ulicemi Santosu, aglomerace Sao Paula. Auto se pohybovalo velmi pomalu, brzdily ho tisícovky plačících, zpívajících i tleskajících lidí, kteří vytvořili procesí.

A na několik minut úplně zastavilo, když dorazilo před dům stále žijící 100leté matky Pelého Celeste Arantesové. Sestra fotbalového velikána Maria Lucia Nascimento gestem děkovala a posílala lásku všem, kteří se právě u domu objevili a projevili úctu zesnulému.

Poslední Pelého cesta skončila na neobyčejném vertikálním hřbitově Memorial Necrópole Ecumenica. Toto místo se stejně jako výkony jedinečného Brazilce dostalo do Guinessovy knihy rekordů. Oficiálně jde o nejvyšší hřbitov na světě.

Davy zmizely, Pelé byl pohřben pouze v rodinném kruhu. Přál si, aby se jeho věčný spánek odehrál v kryptě v devátém patře. Má to být pocta jeho otci – rovněž fotbalistovi, který nosil na zádech číslo devět. Ze hřbitova je navíc výhled právě na stadion Estádio Urbano Caldeira, na kterém Pelé dlouhé roky bavil fanoušky svými dovednostmi.

Tagy:
Brazílie poslední rozloučení fotbal sport Gianni Infantino São Paulo truchlení pohřeb Luiz Inácio Lula da Silva Pelé Santos