Pokud člověk prodělal onemocnění COVID-19, mohla by mu stačit pouze jedna dávka očkování. Ukázala to nová studie zveřejněná v odborném časopise Science Immunology. Podle jejích závěrů by mohl být člověk, který onemocnění prodělal, po první dávce ještě lépe chráněn než očkovaný dvěma injekcemi, který se koronavirem nenakazil.
Vakcíny, kterými se v Evropě v současnosti nejvíce očkuje, jsou dvoudávkové. Jak látkou od společností Pfizer a BioNTech, tak Moderny či AstraZenecy, se musí očkovat dvakrát, aby si organismus vytvořil dostatek protilátek proti nemoci COVID-19. Očkování například od Johnson & Johnson stačí jen jednou.
Odstup mezi dávkami musí být minimálně 21 dní, u některých vakcín ještě více – například u AstraZenecy až po 12 týdnech. Několik nedávných studií ovšem naznačuje, že by u některých lidí k plné ochraně mohla stačit pouze jedna dávka schválených vakcín. Konkrétně těch, kteří už covid v minulosti překonali.
Studie, kterou zveřejnil odborný časopis Science Immunology, sledovala 44 dobrovolníků. COVID-19 předtím prodělalo 11 z nich, očkováni pak byli vakcínou Moderny nebo Pfizeru. U všech 11 dobrovolníků s překonanou koronavirovou infekcí stačila jedna dávky vakcíny k vytvoření silné imunity.
Vědci proto dospěli k názoru, že prodělané onemocnění by mohlo připravit imunitní systém stejně jako první dávka vakcíny. U ostatních 33 dobrovolníků, kteří se koronavirem nenakazili, byly k podobné imunitní reakci zapotřebí obě dávky vakcíny.
Podobná zjištění dokládají i další nedávné studie publikované v časopise Science a v New England Journal of Medicine. Podle vědců jsou však potřeba další výzkumy, a proto prozatím rozhodně nedoporučují měnit očkovací postup.