Pro vývoj koronavirové pandemie v dalších měsících bude důležité, jak si lidstvo poradí s šířením různých mutací. Černou můrou je pak možné rozšíření zejména té jihoafrické, která se zdá být odolnější nejen vůči stávajícím vakcínám, ale i proti látkám získaným po prodělání covidu způsobeném původními variantami SARS-CoV-2.
Vyvinout účinnou vakcínu proti variantám koronaviru bude zřejmě klíčovým úkolem farmaceutických firem, které už očkovací látku dodávají na trh, chystají se ji v nejbližší době dodat nebo na ní ještě pracují. Britská farmaceutická skupina AstraZeneca už odhadla, kdy by mohla mít k dispozici vakcínu druhé generace, která by si dokázala zejména s jihoafrickou mutací viru poradit.
Sarah Waltersová, šéfka rakouské pobočky AstraZenecy v rozhovoru pro rakouský deník Kurier uvedla, že farmaceutická společnosti by účinnou vakcínu mohla představit už na konci letošního roku. Stávající vakcína AstraZenecy se totiž vůči jihoafrické mutaci koronaviru ukázala jako málo efektivní. „AstraZeneca a Oxfordská univerzita zahájily úpravy vakcíny pro jihoafrickou variantu a očekáváme, že bude připravena do konce roku, pokud to bude nutné,“ řekla Waltersová rakouskému deníku.
Přínosy jasně převyšují rizika
Waltersová také vysvětlovala, proč mají dodávky vakcíny od AstraZenecy do Evropské unie zpoždění. „Jde o komplexní proces, kdy čelíme extrémně vysoké poptávce. Museli jsme vyrábět a dodávat, aniž bychom si dokázali vytvořit rezervu pro neočekávané události. Pevně věříme, že svůj závazek dodat do Evropské unie 300 milionů dávek v tomto roce zvládneme,“ řekla šéfka rakouské pobočky AstraZenecy.
Podle Waltersové je také v zájmu této farmaceutické společnosti, aby se transparentně vyšetřily možné souvislosti mezi podáváním vakcíny AstraZenecy a krevními sraženinami, které se v několika desítkách případů vyskytly. Dánsko například zcela zastavilo očkování touto vakcínou a Velká Británie doporučila lidem ve věku pod 30 let, aby se nechali očkovat látkou od jiné firmy. „Podáváme veškeré informace o účinnosti a bezpečnosti vakcíny lékařům, abychom dokázali otevřeně informovat o přínosech a rizicích naší vakcíny,“ dodala Waltersová.
Lékové agentury Velké Británie i Evropské unie uvedly, že celkové přínosy použití vakcíny od společnosti AstraZeneca významně převyšují rizika s očkováním spojená.