reklama

Hamáček: Pokud nedojde ke zpřísnění opatření, hrozí zahlcení zdravotnických kapacit

Pokud vláda v pátek nepřikročí ke zpřísnění restriktivních opatření přijatých kvůli šíření koronaviru, bude koncem října hrozit zahlcení zdravotnických kapacit v Česku. Novinářům to dnes po jednání Ústředního krizového štábu řekl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Plánovaná opatření nechtěl před pátečním jednáním vlády konkretizovat. Podle něj ale lze vyloučit, že by se opakovalo jarní celkové zastavení země.

reklama

Přísnější hygienická opatření nyní připravuje ministerstvo zdravotnictví, v pátek je projedná vláda a následně budou zveřejněna. Hamáček je dnes konkretizovat nechtěl, podle něj by spekulace ničemu neprospěly. „Se znalostí toho, jak se vede diskuse, můžu vyloučit kompletní lockdown,“ řekl pouze.

Hamáček zdůraznil, že vývoj epidemie není dobrý. „Přes všechna opatření, která byla nasazena, křivka (počtu nakažených) stále roste. Což s nějakým časovým odstupem bude vytvářet tlak na zdravotnické kapacity,“ řekl. Krizový štáb podle něj nyní jedná s Prahou o zajištění dodatečných lůžkových kapacit, poté chce podobná jednání vést i s ostatními 13 kraji. Kvůli zajištění zdravotnického personálu bude podle Hamáčka nutné nařídit pracovní povinnost medikům.

Debatuje se o rezervě tisíce lůžek

V Praze se podle Hamáčka zatím debatuje o rezervní kapacitě 1 000 lůžek. Měla by být ve čtyřech kategoriích — závažná a lehká lékařská péče, lidé, kteří nepotřebují trvalou péči, ale pouze dohled, a lidé, kteří potřebují izolaci, ale nemají podmínky k jejímu zajištění. Pro první dvě kategorie je nutné zajistit místa v nemocnicích a podle Hamáčka se jedná o otevření nepoužívaných pavilonů, případně o zahuštění lůžek nebo o využívání kapacit středočeských nemocnic. U třetí kategorie a čtvrté kategorie by bylo možné využít i zařízení hotelového typu. Hamáček řekl, že se s nimi jedná i o formě kompenzace a po nalezení dohody požádá ministerstvo financí o uvolnění potřebných peněz.

Ochranných prostředků je nyní podle Hamáčka dostatek. Ministerstvo vnitra také dokončilo tendry na dodání 19 milionů respirátorů FFP2, 30 milionů roušek a 780 tisíc ochranných obleků. Tento materiál ministerstvo předá Správě státních hmotných rezerv (SSHR).

K tématu

Další hlavní zprávy

Prezidentské volby v USA 2020

Zachvátí USA po volbách občanská válka? Lidé si připravují zásoby jídla i střeliva

Zachvátí USA po volbách občanská válka? Lidé si připravují zásoby jídla i střeliva

Mnozí Američané se obávají, že po konci prezidentských voleb jejich zemi zachvátí občanská válka. Podle nich hrozí, že příznivci Donalda Trumpa nebo Joea Bidena nepřijmou vítězství druhého kandidáta a vyjdou do ulic. Riziko nepokojů ilustruje chaos na sociálních sítích, kde se, jak se zdá, polarizovaná americká společnost už pustila do boje.

reklama
Zpátky do Berbrovy minulosti. Leckteré mužstvo by jej potřebovalo, psalo se roku 1987
Už jste viděli, jak se staví polní nemocnice? Armáda zveřejnila záběry z Letňan
Stanley Cup je jako droga. Vyhrát jednou mi nestačí, svěřuje se hokejista Palát
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Začínají platit ještě tvrdší opatření. Zavřené obchody, ven jen ve dvou

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Metnar: Mimořádné zasedání vlády má schvalovat vyslání amerických vojenských lékařů do ČR
Další články
reklama
reklama