Pokud by se dánský fotbalista Christian Eriksen po srdeční zástavě na Euru minulý týden rozhodl vrátil k profesionálnímu fotbalu, bude muset zřejmě měnit dres. Hráč Interu Milán by totiž nemohl v Itálii kvůli přístroji, který mu lékaři voperovali kvůli srdečnímu rytmu, profesionálně sportovat. Zakazují to tamní regule.
Pro hráče italského Interu Milán je velkým vítězstvím, že z kolapsu, po kterém dostával masáž srdce přímo na trávníku před zraky vyděšeného světa, vyvázl živý. To, že musel na operaci, po níž má nyní v těle elektronický přístroj, je vzhledem k okolnostem přijatelný ústupek.
Pravděpodobně mu to ale znemožní pokračovat v modročerném dresu. Samozřejmě za předpokladu, že se 29letý fotbalista po hrůzném incidentu ještě vůbec bude chtít na trávník profesionálně vrátit. Kardioverter-defibrilátor je totiž přístroj, se kterým nemůže na Apeninském poloostrově profesionálně sportovat. „V Itálii mají v tomto směru celkem přísné předpisy. Proto se mi zdá nemožné, že Eriksena opět uvidíme v Serii A,“ řekl pro italský deník Gazzeta dello Sport šéf sportovních kardiologů Lucio Mos.
Do Interu přišel Eriksen po dlouhém angažmá v anglickém Tottenhamu Hotspur loni v lednu a kontrakt ve městě módy mu platí až do roku 2024. Dříve hrával za amsterdamský Ajax.
Že lze pokračovat v kariéře i s přístrojem, který lékaři implantují dánskému záložníkovi do těla, ukazuje Nizozemec Daley Blind. Zdravotní problémy se u něj projevily v prosinci 2019 při utkání Ligy mistrů s Valencií, během něhož si fotbalista Ajaxu stěžoval na závratě. Vyšetření odhalilo zánět srdečního svalu a i u něj lékaři rozhodli o voperování přístroje, který sleduje a v případě potřeby reguluje rytmus jeho srdce.
Už v únoru 2020 byl Blind zpět na hřišti, protože v Nizozemsku neplatí stejná pravidla jako v Itálii. A nyní si s nizozemskou reprezentací užívá Euro.