
360° 10.8.2021
Schyluje se k tomu, že se uzavře veřejnosti tzv. centrální registr oznámení, ve kterém politici přiznávají své majetky. Vláda totiž dosud nepřišla s návrhem, jak jej zachovat poté, co Ústavní soud loni zrušil část zákona o střetu zájmů, která umožňuje veřejnosti v registru dohledat informace o majetku politiků. Europoslanec Stanislav Polčák v pořadu 360° na CNN Prima NEWS řekl, že vláda Ústavní soud ignorovala a občany si bere jako rukojmí. Poslanec Patrik Nacher (za ANO) naopak viní opozici.
O uzavření centrálního registru oznámení pro veřejnost rozhodl již v loňském roce Ústavní soud zrušením části zákona o střetu zájmů. Problém viděl hlavně v tom, že se na majetky politiků a dalších veřejně činných osob mohou anonymně dívat všichni občané.
Registr jako takový ovšem zůstává. Podle analytika Transparency International Milana Eibla jde o věc, díky které lze přijít na nesrovnalosti v majetcích politiků. Ve vysílání pořadu 360° připomněl, že tímto způsobem se přišlo například na problémy exministra zdravotnictví Petra Arenbergera či rozkrytí majetku hradního kancléře Vratislava Mynáře.
Vláda ale nepřišla s návrhem, jak registr a hlavně zákon o střetu zájmů upravit tak, aby Ústavnímu soudu vyhovoval. Krátce před volbami tak reálně hrozí, že nebude přístupný veřejnosti. „V současné chvíli se za tím zavře voda. Jeden z nejsilnějších nástrojů pro boj s korupcí se uzavře,“ říká Eibl. Podle něj navíc není jisté, kdo vůbec bude mít do registru přístup. „Lze předpokládat, že například tajné služby budou mít ten přístup, ale nevíme to,“ krčí rameny analytik Transparency International.
Nacher: Dnes je moderní všechno házet na vládu
Podle europoslance hnutí STAN Stanislava Polčáka vláda premiéra Andreje Babiše (ANO), který je od začátku politické kariéry osočován ze střetu zájmů, vědomě nález Ústavního soudu ignorovala. „Vláda měla tři čtvrtě roku, aby něco předložila. Nic ale nepředložila,“ říká europoslanec. Rozhodnutí soudu se navíc podle něj Babišův kabinet rozhodl využít ve svůj prospěch. „Vláda si bere občany jako rukojmí,“ dodal Polčák ve vysílání CNN Prima NEWS.
Tomu oponoval poslanec vládního hnutí ANO Patrik Nacher. Říká, že „dnes je moderní všechno házet na vládu“ a viní naopak opozici. Ta podle něj nechodí do Poslanecké sněmovny a samotný zákon o střetu zájmů navíc prosadili právě poslanci nynějších opozičních stran společně s ČSSD.
Polčák svého politického kolegu ještě vyzval, aby se poslanci opravou zákona o střetu zájmů, který by zajistil i dostatečné fungování centrálního registru oznámení, ještě zabývali před volbami. Nacher ovšem netuší, zda se k tomu stihnou dopracovat. „Nevím, zákonů je tu zaparkováno asi 500,“ odpověděl Polčákovi poslanec za ANO s tím, že jde především o vrácené zákony Senátem.
Patrik Nacher a Stanislav Polčák Zdroj: CNN Prima NEWS
Kvůli registru lidé nechtějí do politiky, shodli se Nacher s Polčákem
Střet zájmů se podle něj navíc netýká jen politiků. „Ten se týká i lidí, kteří mají vliv na veřejné mínění a jsou placeni z veřejných peněz,“ řekl Nacher. Jde tak například i o soudce či starosty malých obcí. Právě u nich bych byl pro, aby podmínky registru nebyly vůči nim tak přísné, jako například u osoby premiéra či poslanců. Ty totiž podle něj i Polčáka mohou vést k tomu, že se do politiky lidé nepohrnou.
Nacher ovšem zmínil oznamování majetků do registru i u dalších osob. Vliv na veřejné mínění totiž podle jeho slov mají i veřejnoprávní novináři. Podle něj by se tak tato věc měla týkat i například šéfredaktorů veřejnoprávních médií.