Fotbaloví statistici vystupující pod názvem Opta se zaměřili na zajímavou oblast. Spočítali, kolik času je balon ve hře v nejlepší soutěži na světě – anglické Premier League. Výsledek? Více než třetinu zápasu se vůbec nehraje. „Nejakčnější“ jsou duely Manchesteru City, naopak za největší „zdržovače“ lze označit hráče Aston Villy.
Míč v autu a následná neochota rychle rozehrát, polehávání na trávníku po faulu, ošetření, váhající gólman při výkopu, případně dlouhé slavení gólu. To všechno mohou být důvody, proč fotbalový zápas sice spěje ke svému konci, ve skutečnosti se ale vůbec nehraje. Utkání v pravém smyslu slova netrvá 90 minut, ale daleko méně.
Kolik úmyslné zdržování nebo vynucené průtahy zaberou času? Na to se zaměřili statistici na příkladu anglické Premier League. Zjistili, že v aktuální sezoně zatím fanoušci z „ostrovů“ vidí v průměru 54 minut a 43 sekund akce. Celkový čas přes 35 minut, kdy se nehraje, je poměrně velká porce, která leckoho může překvapit.
MS ve fotbale 2022
Zároveň stojí za zmínku, že v dlouhodobém horizontu se herní čas nepatrně smrskává. Oproti sezoně 2013–2014 o dvě minuty. Ano, může za to i vstup videorozhodčího – sytému VAR, který způsobuje hluchá místa v zápase kvůli přezkumům. Ale i oproti poslednímu ročníku, kdy VAR v Premier League už fungoval, je letos k vidění o 99 sekund méně akce.
Jedině City nabízí přes 60 minut fotbalu
Fanoušci jsou často z pasáží, kdy se nehraje, frustrovaní. A jak se ukazuje, mají k tomu důvod, protože promarněného času je skutečně dost.
Každopádně v anglické soutěži jsou značné rozdíly mezi tím, jak to mají jednotlivé týmy. Pokud byste chtěli zažít co nejméně minut, během nichž se nic fotbalového neděje, pusťte si utkání Manchesteru City. Celek koučovaný Pepem Guardiolou se jako jediný dostává v průměru přes 60 minut více či méně zábavné akce. Na nejvyšší číslo dosáhl v říjnovém duelu s Burnley – přes 65 minut.
V žebříčku průměrných časů (před uplynulým víkendovým 12. kolem) pak nastává tříminutová mezera, další kluby jsou následně seřazené těsně za sebou. Brighton (57:14), Liverpool (57:11), Chelsea (56:64), Arsenal (56:16) a tak dále. V Česku populární West Ham se nachází v horní polovině tabulky s hodnotou 55:22.
Nicméně propast mezi prvním Manchesterem City a poslední Aston Villou je poměrně markantní. V zápasech se „The Villans“ dostávají pouze na číslo 49:23. Takže diváci sledující mančaft, který v minulém týdnu přebral trenér Steven Gerrard, jsou oproti utkání Citizens ochuzení o více než 10 minut fotbalu.