V daňové kauze kolem firmy CCA Group zajistila policie u jednoho z obviněných luxusní vozy za 30 milionů korun, nemovitost a hodinky v hodnotě deset milionů korun. Na zajištění důkazů a majetku se podíleli i švýcarští policisté. Vyplývá to z tiskové zprávy, kterou v pátek zveřejnila Národní centrála proti organizovanému zločinu. V případu, v němž kriminalisté spočítali škodu na zhruba 100 milionů korun, skončili ve vazbě dva lidé. Dalších pět stíhají policisté na svobodě.
„Právnická osoba mající značné příjmy z poskytování IT služeb především státním úřadům a institucím – například ministerstvu spravedlnosti a ministerstvu financí – měla zahrnovat v letech 2019 až 2022 do svých daňových přiznání fiktivní faktury, čímž podle našich závěrů zkrátila daň z přidané hodnoty a daň z příjmů,“ popsal podstatu kauzy mluvčí centrály Jaroslav Ibehej. Firmu nejmenoval, podle dřívějšího zjištění webu Novinky.cz se však případ týká CCA Group, která dodává software mimo jiné české justici.
„Peníze měly být převáděny vlastníkovi společnosti buď bez ekonomického důvodu na bankovní účty jiných společností, které vlastnil, nebo přes údajné dodavatelské společnosti. Vlastník podle našich závěrů následně finanční prostředky utrácel za luxusní zboží či služby pro sebe a svou rodinu,“ doplnil Ibehej.
Zběsilou jízdu dodávky plné baget na Plzeňsku zarazil až policejní vůz. Řidič ho sešrotoval
Jednatřicetiletý muž na Plzeňsku v úterý ráno odcizil bezprizorní vůz, následně se vydal na zběsilou jízdu. Policisté muže pronásledovali, ten však všechny výzvy k zastavení ignoroval. Honička se následně neobešla bez nehody. „Cizinec doslova zdemoloval služební policejní vůz,“ popsali muži zákona v tiskové zprávě.
Mezi vozy, které policie vlastníkovi firmy zajistila na případnou náhradu škody, jsou značky Aston Martin a Ferrari. Vlastníka obvinila z krácení daní a z praní špinavých peněz. Ostatní obvinění – zejména zaměstnanci firmy – podle kriminalistů pomáhali majiteli společnosti s trestnou činností a kryli ji, „aniž by jakkoli užívali výnosy ze spáchaného zločinu zkrácení daně“.
Centrála na případu spolupracovala s Finančním analytickým úřadem a Finanční správou. V případě pravomocného rozsudku hrozí obviněným lidem tresty odnětí svobody od pěti do deseti let.
Web Novinky.cz dříve uvedl, že skupina obviněných podle policistů pod vedením majitele CCA Group Tomáše Váchy a jeho podřízených podávala nepravdivá daňová přiznání přes dodavatelské společnosti, do jejichž vedení nasadila takzvané bílé koně z řad ukrajinských občanů.
CCA Group zveřejnila na platformě LinkedIn a na svém webu prohlášení pro obchodní partnery, v němž se ke kauze vyjadřuje. „Ačkoli společnost CCA Group a.s. v současné chvíli čelí komplikacím souvisejícím s probíhajícím vyšetřováním podezření ve věci údajného daňového úniku, které zasáhlo několik členů společnosti, sama společnost je plně funkční, plní své úkoly na sto procent a probíhající vyšetřování nikterak nezasahuje do běžných provozních záležitostí a činnosti společnosti,“ napsala.