reklama

Policie opět zasahovala v několika restauracích, které nerespektovaly nařízení

Kávu ani čaj s sebou si v Česku v nejbližších dnech nekoupíte. Ministr zdravotnictví Jan Blatný vládní zákaz vysvětluje tím, že chce zabránit shlukování lidí venku. Proti vládním opatřením večer opět protestovaly některé restaurace. Odmítly zavřít v nařízených 8 hodin večer.

reklama

„Do restaurace Šeberák v Praze 4 přijela krátce po půl deváté policie, která legitimovala asi deset zbylých hostů a personál,“ popisuje reportér CNN Prima NEWS Vladimír Procházka. Majitele restaurace odvezli policisté na služebnu. „Majitel restaurace popisoval, jak je pro něj likvidační zavírat ve 20 hodin, kdy má největší tržby. Také se bojí se o suroviny, které se mu zkazí,“ doplňuje Procházka.

K tématu

Do protestu proti vládnímu opatření se zapojilo dalších několik restaurací po celé České republice. Policie monitorovala také restaurace a bary na Teplicku. Jedna z tamních hospod chtěla mít na protest proti vládním nařízením otevřeno do deseti hodin večer. Většina hostů ale odešla dřív.

„Velice důrazně jsme hosty upozornili na to, že máme tušení, že přijedou policisté. Nechtěli jsme, aby kvůli nám dostali velké pokuty,“ popisuje provozovatelka restaurace Gabriela Schönbauerová s tím, že personálu bylo v té době v podniku docela dost. Policisté všechny legitimovali.

Mírný způsob protestu

Plánované kroky vlády jsou podle něj nepochopitelné. „Myslím, že by mělo smysl přemýšlet nad tím, jak rozumně protestovat. Někteří hospodští vyvěsili vlajku, mnohdy nechali otevřeno byť bez hostů. Vnímám to jako velmi mírný způsob protestu,“ hodnotí prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.

Otevřené hospody a restaurace navzdory vládním nařízením jsou podle něj ještě mírným způsobem protestu. „Poslední dobou přestáváme vládě rozumět. Chápali jsme, že na jaře bylo všechno narychlo, teď ale nefunguje ani systém PES, který ani vláda nedodržuje,“ myslí si.

Na zákaz prodej kávy nebo čaje z výdejních okének má jasný názor. „To je přece totální nesmysl, to nemůžou jakkoliv obhájit a přesto neváhají s takovou buzerací přijít,“ dodává. V pondělí se navíc ministr zdravotnictví Jan Blatný chystá navrhnout přechod celé České republiky do čtvrtého stupně protiepidemického systému PES.

Další hlavní zprávy

Jan Hamáček

Hamáček je jako naprostý zoufalec. Babiš má poslední šanci, říkají komentátoři

Hamáček je jako naprostý zoufalec. Babiš má poslední šanci, říkají komentátoři

Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček působí jako naprostý zoufalec, který už ztratil i respekt a důvěru už policistů, míní analytička Týdeníku Echo Lenka Zlámalová. Podobně hovoří i komentátor MF DNES Miroslav Korecký, podle kterého byl Hamáčkův neúspěšný pokus o vládní rošádu na ministerstvu zahraničí „neuvěřitelný amatérismus“. Novináři se na tom shodli ve vysílání CNN Prima NEWS.

Ekologie

Pětisetleté sucho nehrozí. Deštivý rok a zimní sníh dokázaly naplnit podzemní vody

Pětisetleté sucho nehrozí. Deštivý rok a zimní sníh dokázaly naplnit podzemní vody

Sucho v posledních letech patřilo mezi nejzásadnější témata v Česku. Roky 2014 až 2018 skutečně patřily z hlediska sucha ve střední Evropě mezi historicky nejzávažnější. Odborníci z portálu Intersucho ještě před rokem hovořili dokonce o pětisetletém suchu. Jenže poslední rok byl velmi deštivý a v zimě se velká část České republiky dočkala souvislé pokrývky sněhu, takže se kapacity podzemních vod naplnily a mírné sucho trápí již pouze vybrané regiony.

Komentátor: Opozice má dvě špatné možnosti. Nechat vládu, nebo dostat zemi do chaosu
reklama
reklama
Stop na 10 zápasů. Kúdela dostal trest za rasismus, Kamarův distanc je výrazně kratší

Fotbal

Domácí zpravodajství

Pokračování případu zavražděné Niny: Policisté znají motiv, viník ale nebude potrestán
Počet lidí na ulici nebudeme omezovat, tvrdí policisté. Pandemický zákon k tomu nestačí
Horší než covid je pandemie strachu. Zapomněli jsme na naději, říká poslanec Výborný
Další články
reklama
reklama