reklama

Policie opět zasahovala v několika restauracích, které nerespektovaly nařízení

Kávu ani čaj s sebou si v Česku v nejbližších dnech nekoupíte. Ministr zdravotnictví Jan Blatný vládní zákaz vysvětluje tím, že chce zabránit shlukování lidí venku. Proti vládním opatřením večer opět protestovaly některé restaurace. Odmítly zavřít v nařízených 8 hodin večer.

reklama

„Do restaurace Šeberák v Praze 4 přijela krátce po půl deváté policie, která legitimovala asi deset zbylých hostů a personál,“ popisuje reportér CNN Prima NEWS Vladimír Procházka. Majitele restaurace odvezli policisté na služebnu. „Majitel restaurace popisoval, jak je pro něj likvidační zavírat ve 20 hodin, kdy má největší tržby. Také se bojí se o suroviny, které se mu zkazí,“ doplňuje Procházka.

Do protestu proti vládnímu opatření se zapojilo dalších několik restaurací po celé České republice. Policie monitorovala také restaurace a bary na Teplicku. Jedna z tamních hospod chtěla mít na protest proti vládním nařízením otevřeno do deseti hodin večer. Většina hostů ale odešla dřív.

„Velice důrazně jsme hosty upozornili na to, že máme tušení, že přijedou policisté. Nechtěli jsme, aby kvůli nám dostali velké pokuty,“ popisuje provozovatelka restaurace Gabriela Schönbauerová s tím, že personálu bylo v té době v podniku docela dost. Policisté všechny legitimovali.

Mírný způsob protestu

Plánované kroky vlády jsou podle něj nepochopitelné. „Myslím, že by mělo smysl přemýšlet nad tím, jak rozumně protestovat. Někteří hospodští vyvěsili vlajku, mnohdy nechali otevřeno byť bez hostů. Vnímám to jako velmi mírný způsob protestu,“ hodnotí prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.

Otevřené hospody a restaurace navzdory vládním nařízením jsou podle něj ještě mírným způsobem protestu. „Poslední dobou přestáváme vládě rozumět. Chápali jsme, že na jaře bylo všechno narychlo, teď ale nefunguje ani systém PES, který ani vláda nedodržuje,“ myslí si.

Na zákaz prodej kávy nebo čaje z výdejních okének má jasný názor. „To je přece totální nesmysl, to nemůžou jakkoliv obhájit a přesto neváhají s takovou buzerací přijít,“ dodává. V pondělí se navíc ministr zdravotnictví Jan Blatný chystá navrhnout přechod celé České republiky do čtvrtého stupně protiepidemického systému PES.

Tagy:

Hlavní zprávy

Trhy jim zrušili, přesto si poradili. V Jablonci nad Nisou otevřeli adventní supermarket
Liberecký kraj

Trhy jim zrušili, přesto si poradili. V Jablonci nad Nisou otevřeli adventní supermarket

V Jablonci nad Nisou mají namísto vánočních trhů adventní supermarket. Bývalá prodejna nábytku v centru města se nyní proměnila v takzvaný Štědrý dům, který funguje stejně jako běžné obchody. Zákazníci si u vchodu berou košíčky, u stolů si vybírají zboží a u pokladny platí nákup. Skupina lidí, která pořádá několikrát do roka řemeslné trhy, si prostor pronajala a upravila během několika dní.

Vyhláška o povinném očkování proti covidu je už hotová. Vyjde do týdne, říká Vojtěch
Adam Vojtěch

Vyhláška o povinném očkování proti covidu je už hotová. Vyjde do týdne, říká Vojtěch

Vyhláška o povinném očkování proti nemoci COVID-19 pro vybrané profese a lidi nad 60 let je hotová. Podle ministra zdravotnictví v demisi Adama Vojtěcha vyjde do konce tohoto týdne ve Sbírce zákonů, řekl v pondělí po jednání vlády na tiskové konferenci. S dalšími opatřeními chce kabinet vyčkat na další vývoj epidemie. Pokles počtu pacientů v nemocnicích čeká Vojtěch kolem Vánoc.

Mráz a teploty pod nulou koncem týdne vystřídá oteplení. Přetrvá až do vánočních svátků?

Česko čeká tento týden zimní počasí, bude mrznout i sněžit. V dalších týdnech včetně vánočních svátků se ale zřejmě mírně oteplí. Maximální teploty se v tomto týdnu budou pohybovat kolem nuly a noční minimální teploty většinou kolem minus čtyř stupňů Celsia. Při malé oblačnosti a sněhu pak budou teploty klesat ještě níže. Na Facebooku to uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Když Sověty chtěli zbít maďarští fanoušci. 65 let od Melbournské krvavé lázně

O sovětské okupaci své země se dozvěděli při cestě do Austrálie na letní olympijské hry. Obhajoba olympijského zlata se tak pro maďarské vodní pólisty stala symbolem boje za čest svého národa. 6. prosinec 1956 se tučným písmem zapsal do olympijské i politické historie. Pojďme si připomenout příběh „Melbournské krvavé lázně“, kdy voda v olympijském bazéně zčervenala a fanoušci Maďarska chtěli zmlátit sovětské sportovce.

reklama

Domácí zpravodajství

Detaily tragédie na Plzeňsku: Muž zastřelil svého bratra, po útěku se nejspíš oběsil

Krajští kriminalisté zahájili trestní řízení v případu nedělní střelby v Radějovicích na severním Plzeňsku, při níž zemřel pětašedesátiletý muž. Policisté z územního odboru Plzeň-venkov se dále zabývají okolnostmi úmrtí šestašedesátiletého útočníka, který se krátce po činu oběsil. Podle prvotních informací šlo o rozepři mezi rodinnými příslušníky.

Vražda na Kroměřížsku: Žena měla ubodat známého, čin pak sama nahlásila policii

Kriminalisté se od pátečního večera zabývají případem vraždy, která se podle vyšetřovatelů stala v jedné z obcí poblíž Holešova na Kroměřížsku. Třiačtyřicetiletá žena z Olomoucka tam několikrát bodla nožem známého, který útok nepřežil, uvedl v pondělní tiskové zprávě policejní mluvčí Petr Jaroš. Kriminalisté ženu obvinili z vraždy, hrozí jí až 20 let vězení. Stíhaná skončila ve vazbě.

reklama