reklama

Dávat kávu s sebou je jediný způsob, jak přežít, říká zoufalý majitel kaváren

Zákaz prodeje nealkoholických nápojů z výdejních okének je posledním hřebíčkem do rakve, tvrdí spolumajitel tří kaváren v Praze Martin Špetlík.
Zdroj: Kafe Damu

Zákaz prodeje nealkoholických nápojů z výdejních okének je posledním hřebíčkem do rakve, tvrdí spolumajitel tří kaváren v Praze Martin Špetlík. Kritizuje vládu nejen za opatření, která přicházejí z čista jasna, ale i za nesmyslnost nařízení během pandemie koronaviru. „Nepřišli jsme na to, jak by to, že si lidé odnesou s sebou kávu nebo svařené víno, mělo ovlivnit epidemiologickou situaci,“ říká.

reklama

„Snažíme se v nařízení najít logiku, ale to se nám nedaří. Máme tři kavárny, ve všech prodáváme s sebou. Pokud by zavřeli okénkový prodej, je to poslední hřebíček do rakve. Už nebudeme mít jediný způsob, jak zaplatit zaměstnance,“ popisuje zoufalou situaci spolumajitel společnosti LáskuKávo? Martin Špetlík.

Podnik dělají zaměstnanci

Poslední možnost, jak si alespoň trochu vydělat, prý vláda úspěšně pohřbívá. „Jsme tak hluboce zadlužení, že hledáme všechny cesty, jak přežít. A tím jsou právě okénka. Nepřišli jsme na to, jak by to, že si lidé odnesou s sebou kávu nebo svařené víno, mělo ovlivnit epidemiologickou situaci,“ dodává kavárník.

K tématu

Okénkový prodej pro Špetlíka znamenal způsob, jak vydělat alespoň na mzdu zaměstnancům. „Snažíme se je udržet nad vodou, ať mají čím zaplatit nájem. Není to o tom, že ty lidi můžu propustit a za dva měsíce přijmout nové. V gastronomii člověk roky buduje tým lidí, kteří to místo dělají skutečnou kavárnou,“ doplňuje.

Řešení v dotacích nevidí. „Získávání dotací je podmíněné spoustou kliček, polovinu dotací úředníci zamítnou,“ tvrdí. Jeho firma je zároveň distributorem limonád a ciderů do dalších gastronomických zařízení. „Máme tak velmi dobrý přehled o tom, jak se daří ostatním podnikům. Odběry našeho sortimentu se snížily na deset procent. Víme, že několik podniků to vzdalo, a z první ruky vidíme, jak probíhá devastace gastronomie,“ popisuje Špetlík.


Zdroj: Kateřina Měkynová

Gastronomie není jako vypínač

Žádnou vzpouru ale neplánuje. „Nechystáme hromadný protest občanské neposlušnosti, to není způsob, jak přestát tuto situaci. Našimi kroky bude to, že půjdeme k příštím volbám,“ dodává Špetlík.

K tématu

Největším problémem je podle něj komunikace ze strany vlády. „Vláda si myslí, že celý gastronomický segment je na vypínač, že se zmáčkne a může se začít fungovat. Nemožnost plánovat a náhodnost kroků je další devastující skutečností,“ doplňuje. Problém je i v zásobování, jelikož některé věci mají omezenou dobu trvanlivosti. „Nejistota je strašidelná a dost ničivá, protože se člověk nemůže na nic připravit. To je další věc, která nás posílá do kolen,“ uzavírá Martin Špetlík.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) si ale za rozhodnutím stojí, což v pátek potvrdil. „Není to omyl. Cílem je, abychom nechodili po vánočních trzích a po ulicích s kelímky a jídlem,“ říká Blatný.

Tagy: prodej káva vládní opatření koronavirus Jan Blatný kavárny Martin Špetlík LáskuKávo? výdejní okénka
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Politika

O spojení Rusů s Vrběticemi jsem věděl, říká exministr zahraničí Petříček

O spojení Rusů s Vrběticemi jsem věděl, říká exministr zahraničí Petříček

Musíme si dupnout, vztahy s Rusy se zhorší, ale nemůžeme s nimi přestat komunikovat. Bývalí ministři zahraničí Tomáš Petříček a Cyril Svoboda se shodují, že Česko by mělo kontaktovat spojence v Evropské unii nebo NATO. Reagovali tak na podezření, že Rusko stojí za výbuchem muničního skladu ve Vrběticích. Petříček přiznal, že jako šéf diplomacie o ruských aktivitách věděl. Podle dalšího exministra zahraničí Karla Schwarzenberga si „musíme dupnout“.

Možné zapojení Ruska do Vrbětic může ovlivnit tendr na Dukovany, připustil Havlíček
Neviděli jste je? Dva Rusové stojí za výbuchem ve Vrběticích i otravou Skripala
reklama
reklama
Pohřeb prince Philipa skončil. Rakev s ostatky byla uložena v kapli svatého Jiří

Velká Británie

Domácí zpravodajství

Výbuch ve Vrběticích je teroristický čin, ať se nám Putin omluví, burcuje opozice
Hutníci z Ostravy hrozí stávkou: Pojedeme do Prahy a vyházíme je tam z oken
Další články
reklama
reklama