reklama

Dávat kávu s sebou je jediný způsob, jak přežít, říká zoufalý majitel kaváren

Zákaz prodeje nealkoholických nápojů z výdejních okének je posledním hřebíčkem do rakve, tvrdí spolumajitel tří kaváren v Praze Martin Špetlík.
Zdroj: Kafe Damu

Zákaz prodeje nealkoholických nápojů z výdejních okének je posledním hřebíčkem do rakve, tvrdí spolumajitel tří kaváren v Praze Martin Špetlík. Kritizuje vládu nejen za opatření, která přicházejí z čista jasna, ale i za nesmyslnost nařízení během pandemie koronaviru. „Nepřišli jsme na to, jak by to, že si lidé odnesou s sebou kávu nebo svařené víno, mělo ovlivnit epidemiologickou situaci,“ říká.

reklama

„Snažíme se v nařízení najít logiku, ale to se nám nedaří. Máme tři kavárny, ve všech prodáváme s sebou. Pokud by zavřeli okénkový prodej, je to poslední hřebíček do rakve. Už nebudeme mít jediný způsob, jak zaplatit zaměstnance,“ popisuje zoufalou situaci spolumajitel společnosti LáskuKávo? Martin Špetlík.

Podnik dělají zaměstnanci

Poslední možnost, jak si alespoň trochu vydělat, prý vláda úspěšně pohřbívá. „Jsme tak hluboce zadlužení, že hledáme všechny cesty, jak přežít. A tím jsou právě okénka. Nepřišli jsme na to, jak by to, že si lidé odnesou s sebou kávu nebo svařené víno, mělo ovlivnit epidemiologickou situaci,“ dodává kavárník.

K tématu

Okénkový prodej pro Špetlíka znamenal způsob, jak vydělat alespoň na mzdu zaměstnancům. „Snažíme se je udržet nad vodou, ať mají čím zaplatit nájem. Není to o tom, že ty lidi můžu propustit a za dva měsíce přijmout nové. V gastronomii člověk roky buduje tým lidí, kteří to místo dělají skutečnou kavárnou,“ doplňuje.

Řešení v dotacích nevidí. „Získávání dotací je podmíněné spoustou kliček, polovinu dotací úředníci zamítnou,“ tvrdí. Jeho firma je zároveň distributorem limonád a ciderů do dalších gastronomických zařízení. „Máme tak velmi dobrý přehled o tom, jak se daří ostatním podnikům. Odběry našeho sortimentu se snížily na deset procent. Víme, že několik podniků to vzdalo, a z první ruky vidíme, jak probíhá devastace gastronomie,“ popisuje Špetlík.

Gastronomie není jako vypínač

Žádnou vzpouru ale neplánuje. „Nechystáme hromadný protest občanské neposlušnosti, to není způsob, jak přestát tuto situaci. Našimi kroky bude to, že půjdeme k příštím volbám,“ dodává Špetlík.

K tématu

Největším problémem je podle něj komunikace ze strany vlády. „Vláda si myslí, že celý gastronomický segment je na vypínač, že se zmáčkne a může se začít fungovat. Nemožnost plánovat a náhodnost kroků je další devastující skutečností,“ doplňuje. Problém je i v zásobování, jelikož některé věci mají omezenou dobu trvanlivosti. „Nejistota je strašidelná a dost ničivá, protože se člověk nemůže na nic připravit. To je další věc, která nás posílá do kolen,“ uzavírá Martin Špetlík.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) si ale za rozhodnutím stojí, což v pátek potvrdil. „Není to omyl. Cílem je, abychom nechodili po vánočních trzích a po ulicích s kelímky a jídlem,“ říká Blatný.

Tagy: prodej káva vládní opatření koronavirus Jan Blatný kavárny Martin Špetlík LáskuKávo? výdejní okénka
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Historie

Rekordní mráz z roku 1929: Minus 42 a čtyři metry sněhu. Policajtům u nás praskaly obušky

Rekordní mráz z roku 1929: Minus 42 a čtyři metry sněhu. Policajtům u nás praskaly obušky

Přinese současná vlna takzvaných ledových dnů pokoření národního mrazového rekordu z roku 1929? Na stanici Státního ústavu meteorologického v Litvínovicích u Českých Budějovic naměřil tehdy profesor Jaroslav Maňák minus 42,2 stupně Celsia. A zhruba ve stejnou chvíli v blízké Stropnici u Římova zmrzl vsedě u stolu jistý Tomáš Kubala. „Byl sousedy nalezen tak zmrzlý, že tvořil ledový rampouch,“ napsaly Lidové noviny.

Koronavirus

Česko se rizikovým číslům zatím vyhýbá. Směřuje „jen“ k 5000 nakažených denně

Česko se rizikovým číslům zatím vyhýbá. Směřuje „jen“ k 5000 nakažených denně

Česko se zatím vyhýbá nejkrizovějším číslům šíření nákazy koronavirem, která představilo minulý týden ministerstvo zdravotnictví. Šéf Ústavu zdravotnických studií a statistiky Ladislav Dušek prezentoval čtyři scénáře vývoje, které se odvíjí od reprodukčního čísla. To je aktuálně mezi 0,7 až 0,8 – což znamená, že směřujeme k tomu nejlepšímu výhledu. Přesto se zatím nechystají žádná rozvolnění. Důležité je přečkat nápor v nemocnicích.

Před 35 lety se Tatra poprvé předvedla Dakaru. Proslavily ji pověstné čapí nohy
Evropský soud přerušil jednání o české žalobě kvůli zastaveným dotacím pro Agrofert
Češi v roce 2020 nakupovali více ovoce než zeleniny. Oblíbená byla hlavně jablka
Nemám být tak rychlá. Herečka Jiřina Bohdalová skončila v nemocnici, uklouzla na náledí
Der Spiegel o Česku: Nemocnice na hraně kapacit, ale převážila hrdost miliardáře Babiše
reklama
reklama
Babiš očkování předstíral, říkají Romové z Vítkovic a odmítají vakcínu

Reportáž

Domácí zpravodajství

Dvouletá holčička poráží covidový syndrom. Brzy by mohla být z nemocnice doma
Nákaza se přestává šířit. Klesá PES, počet nakažených i lidí v nemocnicích
Rakev a koňský povoz. Desítky lidí přišly před dům Blatného demonstrovat proti opatřením
Další články
reklama
reklama