reklama

Dávat kávu s sebou je jediný způsob, jak přežít, říká zoufalý majitel kaváren

Zákaz prodeje nealkoholických nápojů z výdejních okének je posledním hřebíčkem do rakve, tvrdí spolumajitel tří kaváren v Praze Martin Špetlík. Kritizuje vládu nejen za opatření, která přicházejí z čista jasna, ale i za nesmyslnost nařízení během pandemie koronaviru. „Nepřišli jsme na to, jak by to, že si lidé odnesou s sebou kávu nebo svařené víno, mělo ovlivnit epidemiologickou situaci,“ říká.

reklama

„Snažíme se v nařízení najít logiku, ale to se nám nedaří. Máme tři kavárny, ve všech prodáváme s sebou. Pokud by zavřeli okénkový prodej, je to poslední hřebíček do rakve. Už nebudeme mít jediný způsob, jak zaplatit zaměstnance,“ popisuje zoufalou situaci spolumajitel společnosti LáskuKávo? Martin Špetlík.

Podnik dělají zaměstnanci

Poslední možnost, jak si alespoň trochu vydělat, prý vláda úspěšně pohřbívá. „Jsme tak hluboce zadlužení, že hledáme všechny cesty, jak přežít. A tím jsou právě okénka. Nepřišli jsme na to, jak by to, že si lidé odnesou s sebou kávu nebo svařené víno, mělo ovlivnit epidemiologickou situaci,“ dodává kavárník.

Okénkový prodej pro Špetlíka znamenal způsob, jak vydělat alespoň na mzdu zaměstnancům. „Snažíme se je udržet nad vodou, ať mají čím zaplatit nájem. Není to o tom, že ty lidi můžu propustit a za dva měsíce přijmout nové. V gastronomii člověk roky buduje tým lidí, kteří to místo dělají skutečnou kavárnou,“ doplňuje.

Řešení v dotacích nevidí. „Získávání dotací je podmíněné spoustou kliček, polovinu dotací úředníci zamítnou,“ tvrdí. Jeho firma je zároveň distributorem limonád a ciderů do dalších gastronomických zařízení. „Máme tak velmi dobrý přehled o tom, jak se daří ostatním podnikům. Odběry našeho sortimentu se snížily na deset procent. Víme, že několik podniků to vzdalo, a z první ruky vidíme, jak probíhá devastace gastronomie,“ popisuje Špetlík.

Gastronomie není jako vypínač

Žádnou vzpouru ale neplánuje. „Nechystáme hromadný protest občanské neposlušnosti, to není způsob, jak přestát tuto situaci. Našimi kroky bude to, že půjdeme k příštím volbám,“ dodává Špetlík.

Největším problémem je podle něj komunikace ze strany vlády. „Vláda si myslí, že celý gastronomický segment je na vypínač, že se zmáčkne a může se začít fungovat. Nemožnost plánovat a náhodnost kroků je další devastující skutečností,“ doplňuje. Problém je i v zásobování, jelikož některé věci mají omezenou dobu trvanlivosti. „Nejistota je strašidelná a dost ničivá, protože se člověk nemůže na nic připravit. To je další věc, která nás posílá do kolen,“ uzavírá Martin Špetlík.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) si ale za rozhodnutím stojí, což v pátek potvrdil. „Není to omyl. Cílem je, abychom nechodili po vánočních trzích a po ulicích s kelímky a jídlem,“ říká Blatný.

Tagy:
prodej káva vládní opatření koronavirus Jan Blatný kavárny Martin Špetlík LáskuKávo? výdejní okénka
Léto plné tragédií, reaguje Babiš na srážku vlaků. Jurečka volá po větší bezpečnosti
Nehody

Léto plné tragédií, reaguje Babiš na srážku vlaků. Jurečka volá po větší bezpečnosti

Léto plné tragédií. Tak regoval na železniční neštěstí u obce Milavče na Domažlicku premiér Andrej Babiš (ANO). Střet rychlíku a osobního vlaku nepřežili podle informací CNN Prima NEWS tři lidé. Desítky dalších jsou zraněny, někteří z nich zůstávají v kritickém stavu. Šéf lidovců Marian Jurečka volá po zlepšení bezpečnosti na českých železnicích.

Běloruský expert: Je to politická vražda, Lukašenko rozšířil svůj teror do zahraničí
Rozhovor

Běloruský expert: Je to politická vražda, Lukašenko rozšířil svůj teror do zahraničí

V ukrajinském Kyjevě bylo nalezeno tělo běloruského aktivisty Vitala Šyšova. Úřady prověří všechny verze úmrtí, včetně pokusu zamaskovat vraždu jako sebevraždu. Šyšov byl po emigraci z Běloruska šéfem nevládní organizace Běloruský dům na Ukrajině, která pomáhá uprchlým Bělorusům hledat ubytování, práci a poskytuje jim právní poradenství. CNN Prima News mluvila s běloruským politologem žijícím v Polsku Pavelem Usovem. Ten je přesvědčen, že šlo o politickou vraždu.

O rasistickém hučení na Spartě píší i ve Skotsku a vytahují i Kúdelu. Beauguel se naštval

Měla to být oslava fotbalu, Sparta chtěla zaskočit ve 3. předkole Ligy mistrů silné Monako a přiblížit se účasti v základní skupině milionářské soutěže, ve které absentuje už 16 let. Prestižní zápas měl ale hned několik kaněk. Zaprvé prohra 0:2, zadruhé rasistické hučení několika fanoušků Letenských, které zase jednou Českou republiku „proslavilo“ v zahraničí.

Zemanovo ultimátum: Buď skončí Koudelka v čele BIS, nebo Babiš ztratí podporu Hradu

Prezident Miloš Zeman drží premiéra Andreje Babiše „pod krkem“. Hlava státu měla na zámku v Lánech údajně požadovat konec šéfa Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelky. Pokud mu Babiš prodlouží mandát, mohl by ztratit Zemanovu podporu, která bude pro volby do Poslanecké sněmovny i sestavování nové vlády klíčová, tvrdí zdroje webu Lidovky.cz.

reklama

Domácí zpravodajství

Nové seriály i programové schéma. Prima odstartovala Hvězdnou sezónu ve velkém stylu

Skupina Prima si pro letošní podzim přichystala opravdu hvězdný program. Novinkou mezi seriály je 1. MISE, která představí výcvik dvanácti mladých lékařů určených pro nasazení do prestižního mezinárodního oddílu. Další nový počin je komediální krimiseriál Dvojka na zabití, neméně atraktivní bude i vesnická romance Hvězdy nad hlavou. Sezónu zahájila ve velkém stylu speciální tiskovou konferencí.

Odložené výlety i samotka pro nakažené. Školy dostaly doporučení na nový školní rok

Celý uplynulý školní rok byl zcela odlišný od těch, na které jsou žáci zvyklí. Pandemie koronaviru způsobila studentům všech úrovní vleklé těžkosti. Řada z nich si dlouhé měsíce musela vystačit s domácí výukou. A když už se dostali do lavic, tak za velmi přísných podmínek jako je nepřetržité nošení roušek a respirátorů či povinnost nechat se testovat. Stejně tak trpěli i učitelé. Jak bude vypadat nadcházející školní rok?

reklama