Policisté ze čtvrti Capitol Hill ve městě Seattle na severozápadě USA se po týdnech střetů s demonstranty stáhli z místní policejní stanice a nechali protestujícím volné pole působnosti. Lidé se této příležitosti chopili a ustavili v oblasti takzvanou autonomní zónu, která je experimentem pro život bez policie, napsal list The New York Times (NYT). Proti tomuto vývoji se však tvrdě ohrazuje prezident Donald Trump.
„Tento prostor je nyní majetkem lidu ze Seattlu,“ píše se na obřím transparentu vyvěšeném na nyní prázdné policejní stanici. NYT popisuje nastalou situaci z poloviny jako pouliční festival a z poloviny jako komunu. Stovky lidí se scházejí, aby si vyslechly proslovy, hudební vystoupení či předčítání poezie. Bydlí na ulici ve stanech a společnými silami si zajišťují jídlo a lékařskou péči. Veřejně se promítají filmy o rasismu v Americe.
V zóně prý operují lidé se zbraněmi
Demonstranty nikdo nevyhání, neboť policie místní okrsek opustila. Donald Trump ji za to kritizuje, starostka města Jenny Durkan však jakékoli pochybení odmítá. „Jednou z věcí, kterou tento prezident nikdy nepochopí, je, že naslouchání komunitě není slabost, ale síla,“ hájila starostka ztrátu kontroly nad částí Seattlu. Podle ní není tato demonstrace nebezpečnější než ty, které normálně místní komunita zažívá. „Mám pro lidi informaci. Byla to autonomní zóna celý můj život. Není to zóna bez vstupu kontrolovaná ozbrojenou milicí Antify,“ dodala.
Muž v Seattlu přijel autem k demonstrantům a jednoho postřelil
Přímo do centra demonstrace proti rasismu v americkém Seattlu vjel autem neznámý muž, který poté postřelil jednoho z účastníků akce. Muž se následně vzdal policii, která zbraň zajistila.
Zóna tak funguje s tichou podporou úřadů. Na místě byl ve středu šéf místních hasičů Harold Scoggins, který zprostředkoval dialog mezi protestujícími a vedením policie. Zjišťoval navíc, zda ve čtvrti panují náležité hygienické podmínky. „Nemám vůbec tušení, kam to směřuje. Pracujeme krok po kroku na tom, jak si vybudovat vztahy, budujeme důvěru na malých věcech, abychom si to dokázali vyjasnit společně,“ řekl Scoggins.
Asistentka policejního náčelníka Deanna Nollete v rozporu s prohlášením starostky uvedla, že v zóně operují lidé se zbraněmi. „I když mají právo nosit zbraně zaručené ústavou a ve státě Washington lze zbraň nosit otevřeně, neexistuje žádné zákonné právo, aby byly tyto zbraně použity k zastrašování komunity,“ uvedla Nollete. Podle svědků ozbrojenci kontrolují takzvané přístupové body do zóny, které obehnaly bariérami.
„Abyste touto částí mohli projít, musíte nejdříve překonat zátarasy. Za nimi vládne kompletní anarchie, prázdný policejní okrsek demonstranti obsadili. Jestliže v té zóně bydlíte, nebo tam máte obchod, tak jste v tom sami,“ popsal situaci v rozhovoru pro Fox News novinář Andy Ngo z webu The Post Millenial.
Demonstrace rozpoutala smrt George Floyda
Desítkami amerických měst otřásají více než dva týdny protesty, jež země nezažila od 60. let minulého století. Demonstrace zažehlo video, na němž bělošský policista klečí téměř devět minut na krku zatýkaného černocha George Floyda, který opakovaně říká, že nemůže dýchat. Floyd byl krátce po zákroku prohlášen za mrtvého.
Demonstranti protestují proti policejní brutalitě vůči černochům a proti zakořeněnému rasismu v americké společnosti. Na mnoha místech se jejich požadavky vyvinuly v heslo Defund the police (Odeberte finance policii), jímž požadují snížení rozpočtu policejních sborů a přesměrování peněz na sociální programy. Protestující totiž tvrdí, že mezi občany a pořádkovými silami na některých místech panuje taková nedůvěra, že působení policie mnoho lidí spíše ohrožuje než chrání.
Mnozí činitelé po celé zemi slíbili rozsáhlé policejní reformy a objevují se i návrhy z konkrétních měst na rozpuštění policejních sborů. Ty by měly následně znovu vzniknout v zásadně odlišné podobě, zatím však není zcela jasné v jaké.
Trump: Tito hnusní anarchisti musí být okamžitě zastaveni
Donald Trump, který se sám nazval prezidentem zákona a pořádku, se však proti tomuto vývoji tvrdě vymezuje a považuje ho za požadavek radikálů usilujících o rozvrácení veřejného pořádku. „Domácí teroristé ovládli Seattle, řídí je samozřejmě radikálně-levicoví demokraté“, napsal na sociální síti Twitter.
Domestic Terrorists have taken over Seattle, run by Radical Left Democrats, of course. LAW & ORDER!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) June 11, 2020
„Převezměte hned kontrolu nad svým městem,“ vyzval v dalším příspěvku Trump starostku Seattlu. „Pokud to neuděláte, tak to udělám já. Tohle není hra. Tito hnusní anarchisti musí být okamžitě zastaveni,“ pokračoval prezident.
„Zajistěte nám všem bezpečnost. Běžte zpátky do svého bunkru, odpověděla na Twitteru Trumpovi starostka Jenny Durkanová.
Make us all safe. Go back to your bunker. #BlackLivesMatter https://t.co/H3TXduhlY4
— Jenny Durkan (@MayorJenny) June 11, 2020
Odvolávala se přitom na zprávu ze začátku měsíce, že Trumpa ukryla jeho ochranka kvůli protestům před Bílým domem asi na hodinu do krytu v Bílém domě. Trump později prohlásil, že byl v bunkru na inspekci.