Alexej Navalnyj čelí soudu
Ruská policie zadržela nejméně dvě desítky demonstrantů u moskevského soudu, který v úterý rozhoduje o potrestání opozičního vůdce Alexeje Navalného. Agentura AFP s odvoláním na specializovaný server OVD-Info monitorující policejní zákroky uvedla, že zatčených je přinejmenším 24. Navalného tým svolává na úterý protesty v Moskvě.
„Neviděla jsem žádné transparenty ani neslyšela žádná hesla. V tom přijel vězeňský vůz a příslušníci (pohotovostních jednotek) OMON začali zatýkat,“ vylíčila zpravodajka nezávislé televize Dožď v přímém přenosu od soudu. Části demonstrantů se podle reportérky podařilo před zasahujícími policisty utéci.
Masivní zatýkání podporovatelů Navalného. Počet zadržených trumfnul minulý víkend
Policie od rána po celém Rusku při protestech proti věznění oponenta Kremlu Alexeje Navalného ve velkém zatýká. Počet neustále roste a poslední zprávy hovoří minimálně o 5 021 zadržených. Je mezi nimi i Navalného žena Julija, kterou policisté zadrželi na demonstraci v Moskvě, oznámil Navalného tým.
V okolí soudu panují přísná bezpečnostní opatření. Policie mimo jiné uzavřela několik ulic v okolí, uvedla ruská média. U samé budovy soudu byly soustředěny značné pořádkové síly, včetně operativního pluku, určeného k potlačování masových nepokojů, uvedla agentura TASS. Přístup k sídlu soudu byl omezen. Posílené policejní jednotky střeží nejbližší stanici metra. K přehrazení ulic v okolí soudu posloužila technika k odklízení sněhu. Zvýšená bezpečnostní opatření jsou patrná podle zpravodaje agentury i v centru hlavního města. Oddíly pořádkových sil jsou i na Puškinově náměstí, kde se dříve konaly opoziční demonstrace.
Hlavního oponenta prezidenta Vladimira Putina zadrželi 17. ledna hned po příletu do Moskvy z léčení v Německu. Vězeňská služba jej viní, že „systematicky porušoval“ režim dříve uloženého podmíněného trestu. Podle obhájce mu hrozí roky ve vězení.
Navalnyj byl v prosinci 2014 odsouzen k 3,5 roku vězení podmíněně za údajnou zpronevěru 26 milionů rublů (asi 7,3 milionu korun) z ruské pobočky francouzské kosmetické firmy Yves Rocher. Přestože sama firma v listopadu 2014 podle agentury AFP uznala, že neutrpěla „žádnou škodu“.
Proti uvěznění Navalného se v Rusku zdvihla vlna nevole. Navzdory úředním zákazům a policejním hrozbám minulou neděli a předminulou sobotu desetitisíce Rusů vyšly do ulic desítek měst s požadavkem, aby kritik Kremlu byl osvobozen. Policie pozatýkala podle médií rekordní počty lidí – tuto neděli více než 5400 a víkend předtím přes 3000. Proti uvěznění Navalného a mnohdy brutálním zásahům proti demonstrantům protestuje Západ, který hrozí Rusku dalšími sankcemi.
Kreml radí EU nespojovat vztahy s Ruskem s Navalným
Kreml v úterý varoval Evropskou unii, aby neudělala „hloupost“, že bude podmiňovat budoucí vztahy s Ruskem osudem opozičního vůdce Alexeje Navalného. Mluvčí ruského prezidenta současně prohlásil, že Vladimir Putin nesleduje soud, který v Moskvě právě rozhoduje, zda hlavního kritika Kremlu pošle do vězení. Ruské ministerstvo zahraničí podle tiskových agentur odsoudilo přítomnost zahraničních diplomatů v soudní síni jako vměšování do vnitřních záležitostí Ruska.
„Doufáme, že nedojde na takovou hloupost, jakou by bylo spojování perspektiv vztahů mezi Ruskem a Evropskou unií s případem tohoto obyvatele vazební věznice,“ řekl Putinův mluvčí Dmitrij Peskov podle agentury TASS v souvislosti s nadcházející návštěvou šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella v Moskvě. Mluvčí dodal, že Putin nesleduje proces s Navalným, ale chystá se na schůzku s učiteli.