Policista, který v pondělí klečel na krku Afroameričana George Floyda, je ve vazbě a čelí obvinění z vraždy třetího stupně a ze zabití. Prokuratura očekává obvinění i dalších třech policistů. George Floyd krátce po zásahu zemřel. Zákrok policisty vyvolal odpor po celých Spojených státech, zejména v Minneapolisu, kde ke smutné události došlo. Tam demonstrující rabovali a zapálili policejní stanici. Zatčen byl například i reportér CNN, který se ale jen snažil o situaci informovat.
O tom, že bývalý policista Derek Chauvin čelí obvinění z vraždy, informoval státní zástupce Mike Freeman. „Očekávám, že bude vzneseno obvinění i proti dalším třem policistům přítomným incidentu. Vkládáme do policistů důvěru tak, aby mohli použít určité množství síly na naši ochranu, pokud ji však užívají nepřiměřeně, páchají tak trestný čin,“ dodal Freeman.
Předchozí rozhodnutí o vzetí bývalého policisty Dereka Chauvina do vazby a o jeho obvinění z těžkého zločinu padlo poté, co Spojené státy od pondělka zasáhly bouřlivé protesty. Video prosícího Floyda, kterému policista před smrtí klečel na krku, pobouřilo obyvatele napříč zemí. „Nemohu dýchat,“ opakoval zatýkaný Floyd.
Policista si odpyká až 25 let
Vražda třetího stupně, z níž je Chauvin obviněn, je pro stát Minnesota specifická. Na většině území USA se vraždy dělí pouze do dvou stupňů, a sice na plánované a neplánované. V Minnesotě nebo v Pensylvánii existuje ještě třetí stupeň vraždy. Označuje takové usmrcení, které nebylo záměrné, ale došlo k němu nebezpečným chováním, kterým pachatel nebral ohled na životy ostatních. Hrozí za ni až 25 let vězení.
Ukázalo se, že na chování odsouzeného policisty Chauvina si občané stěžovali v minulosti již osmnáctkrát. Potrestán byl ale pouze dvakrát. Veškeré detaily o jeho práci v policejní službě ještě nejsou k dispozici, účastnil se však také několika policejních střeleb. Obyvatelé Minneapolis si v minulosti šestkrát stěžovali také na dalšího strážníka, který se zatýkání Floyda účastnil.
Trestní oznámení proti Chauvinovi uvádí, že příčinou smrti George Floyda byla pravděpodobně kombinace policejního násilí, zdravotních problémů a možné omamné látky v těle. Floyd trpěl mimo jiné onemocněním koronárních tepen a hypertenzní chorobou srdce. Dokument dále uvádí, že bývalý policista Chauvin klečel na mužově krku osm minut a 46 vteřin, z čehož dvě minuty a 53 vteřin již nereagoval. Předtím přitom opakovaně prosil, ať jej policie nezabíjí.
Obama: Toto nemůže být normou
K incidentu se vyjádřil například bývalý prezident USA Barack Obama. „Toto nemůže být normou. Pokud chceme, aby naše děti vyrůstaly v zemi, jež se snaží dosáhnout nejvyšších ideálů, můžeme a musíme být lepší,“ vyjádřil exprezident své stanovisko. Dodal, že je na zástupcích státu Minnesota, aby ujistili své občany, že se Floydovo úmrtí řádně vyšetřuje. Čtyři policisté, kteří měli co do činění se smrtí 46letého muže, přišli o práci. Floydova rodina si však přeje, aby byli odsouzeni za vraždu.
Obama uvedl událost do souvislosti se současným děním. „Je přirozené přát si, aby se život vrátil do normálu, zatímco koronavirová a ekonomická krize vše převrátila vzhůru nohama. Ale musíme pamatovat, že pro miliony Američanů je to, že se s nimi zachází jinak kvůli rase, tragicky, bolestivě a šíleně normální – ať už se jedná o zdravotní či soudní systém, to, že si jdou zaběhat, nebo jen sledují ptáky v parku,“ poznamenal exprezident. Připomněl tím nedávné události, kdy byl Afroameričan zabit dvěma bílými muži, když si byl zaběhat, a kdy bílá žena zavolala polici na Afroameričana, který seděl v parku a pozoroval ptáky. Muže z prvního případu vyšetřuje policie, žena z druhého zmíněného případu přišla o zaměstnání.
Požáry, rabování i projektily
Ve Spojených státech vyvolala smrt George Floyda bouřlivé protesty v několika městech. Guvernér státu Minnesota Tim Walz žádal občany o klid, avšak bezvýsledně. Prezident Donald Trump označil starostu města Minneapolis Jacoba Freye za neschopného. Sám pohrozil, že na rabující lidi může začít střílet armáda.
V pátek své tvrzení zopakoval na Twitteru: Pokud „velice slabý krajně levicový starosta Jacob Frey“ nezakročí, vyšlu do města armádu, napsal na sociální síť. Twitter jeho příspěvek označil jako porušující pravidla platformy ohledně oslavování násilí. Záležitost pravděpodobně prohloubí prezidentovy neshody s Twitterem, předpokládá CNN. Šéf bílého domu nedávno exekutivně zakročil proti sociálním sítím. Bylo to krátce poté, co Twitter dva jeho příspěvky označil za zavádějící.
Trump měl porušit zásady Twitteru o glorifikaci násilí. Zdroj: twitter.com
Guvernér Walz narozdíl od Trumpa vyjádřil pochopení pro demonstrující občany, ale vysvětlil, že musí nastolit pořádek. „Snažíme se v ulicích nastolit pořádek, abychom získali prostor pro hledání spravedlnosti a zahojení toho, co se událo,“ řekl.
Během protestů demonstrující zapálili policejní stanici v Minneapolis. V pátek ráno policie použila slzný sprej na ty, kteří se ke stanici přiblížili moc blízko. Někteří se bránili projektily, jiní se rozprchli. Tentýž den policie rozehnala štáb CNN, který se pokusil v okolí stanice natáčet, přestože se novináři řádně legitimovali.