Střelba v budově školy. Noční můra všech policistů i záchranářů. Zatímco v zámoří jsou podobné případy bohužel poměrně časté, v Česku se zatím nic podobného nestalo. Podle expertů je ale jen otázkou času, kdy k tomu dojde. I proto se policisté po celé republice cvičí, jak proti střelci ve škole zasáhnout.
Stejně jako policisté nebo záchranáři by se podle odborníka na podobné situace měli připravovat také učitelé a žáci. „Není otázkou, zda, ale kdy ke střeleckému útoku dojde. A je dobré být na to připravený. Kdo je připravený, nebývá překvapený,“ zdůraznil pro CNN Prima NEWS Richard Janko, instruktor bezpečnostních sborů.
Nejdůležitější ze všeho je podle něj prevence. „Je dobré znát celou budovu a vědět o všech možných únikových východech. Pokud se ve škole objeví někdo se střelnou zbraní, jednoznačně platí, že kdo uteče, vyhraje,“ pokračoval instruktor. Po útěku je prý nejlepší vyhledat bezpečný úkryt.
V něm pak setrvat a neupozorňovat na sebe do chvíle, než k tomu vyzve policie. „Pak je potřebné stoprocentně poslechnout jejich pokyny. Policisté mají svou taktiku, kterou si při cvičeních osvojují, a vědí dobře, co dělají,“ doplnil Janko.
Pokud by se někdo odhodlal střelci postavit, vystavuje se velkému riziku. „Bezprostřední boj s útočníkem je až úplně poslední možnost. Proti střelné zbrani svaly nejsou nic platné,“ upozorňuje instruktor.
Školy se na případ střelce v budově obvykle nijak cíleně nepřipravují. „Jediné účinné řešení je mít zabezpečené vchody, aby se dovnitř nedostal nikdo, kdo sem nepatří. Máme pro tyto účely monitorovací kamerový systém,“ popsal Jan Drechsler, zástupce ředitele Střední průmyslové školy stavební v Liberci. Situaci, kdy by zbraň držel v ruce přímo student školy, ale v současných podmínkách českých škol prakticky zabránit nelze.