reklama

Bitcoinoví podvodníci řádí, vydávají se za banku i policisty. Na co si dát pozor?

Policie varuje –⁠ prudce narůstá počet telefonických podvodů, kdy se volající vydávají za vaši banku, sdělí vám, že máte napadený bankovní účet, je nutné peníze vybrat a vložit do takzvaného bitcoinmatu, který převede hotovost rovnou na kryptoměnu Bitcoin a odešle ji podvodníkům na jejich elektronickou peněženku. Tu vydávají za zabezpečený účet. O všechny peníze tak nadobro přijdete. Obětí podvodníků v posledních týdnech prudce přibývá.

reklama

Žena z Královéhradecka přišla o 300 tisíc korun po podvodném telefonátu. Hovor se tvářil jako ze skutečné banky. Podvodníci dokonce volali ze správného telefonního čísla. Volající ženu informovali, že si na ni někdo chtěl vzít úvěr, snaží se jí nabourat do účtu, a proto je potřeba zablokovat peníze.

„Následovalo takové to kolečko přepojování, volala mi mezitím i policie, ale také falešná, aby to působilo důvěryhodně. Potom mi bylo řečeno, že abych ty své peníze ochránila, tak že mi v bance zaktivují elektronický účet, kam ty peníze vlastně převedu. Musela jsem jít k bankomatu, vybrat peníze a vložit je do toho bitcoinového, ale jelikož tomu prostě nerozumím, znělo to vše opravdu důvěryhodně. Poslali mi i smlouvu na aktivaci elektronického účtu, na které byl zůstatek mých peněz přesně do halíře, moje jméno, datum narození, všechno s hlavičkou banky. Opravdu to bylo sofistikované. Nemyslím si, že bych se jinak nechala jen tak snadno nachytat. Vše se jevilo, že je to pravda. Dokonce jsem měla i skutečně zablokovanou platební kartu,“ popisuje zevrubně a pod zárukou anonymity jedna z okradených, jaký byl průběh podvodu.

Teprve na pobočce své banky zjistila, že přišla o statisíce. Policie se snaží varovat. Podle ní jde o novou formu podvodu. Během posledních týdnů se s případy roztrhl pytel. Jen na Královéhradecku byly dva během dvou dnů. Fungovat ale mohou pouze v případě, že podvodníci dokážou člověka přemluvit k vložení peněz do bitcoinmatu. Bitcoin totiž jako jediná kryptoměna už takové bankomaty po Česku má.

Šance, že někdo získá ukradené peníze zpět, je téměř nulová, protože Bitcoin a další kryptoměny fungují na principu anonymizace vlastníků a jejich elektronických peněženek. Nejdůležitější je tedy vědět, že pokud vás někdo instruuje k vložení peněz do bitcoinmatu a dá vám konkrétní adresu, odesíláte je na jeho peněženku a nikoliv na svoji. Nemáte nad nimi žádnou kontrolu a o peníze nadobro přijdete. Zvláštní varování do bitcoinmatů proto teď umisťují i jejich provozovatelé.

„Vůbec jsem netušila, že to je nějaký bitcoinový bankomat, protože, když to člověk nezná, neví, důvěřuje tomu, že někde na té druhé straně je zřízený zabezpečený elektronický účet, kam se peníze převedou, takže opravdu jsou podvodníci tak strašně věrohodní, že jim uvěříte,“ dodává poškozená žena.

A jak je vůbec možné, že podvodník volá z telefonního čísla banky? Jde o tzv. spoofing, čili podvodníci si dokážou nastavit číslo tak, že se tváří jako pravé. Další prevencí tedy je hovor ukončit a znovu sám zavolat na bankovní linku. Tam už vám řeknou, že se vás podvodníci snaží oklamat.

Tagy:

Hlavní zprávy

Piráti vypoví koaliční smlouvu v Plzeňském kraji. Stěžují si na chování ODS a TOP 09
Politika

Piráti vypoví koaliční smlouvu v Plzeňském kraji. Stěžují si na chování ODS a TOP 09

Piráti v Plzeňském kraji vypoví koaliční smlouvu. Koalici tvoří uskupení STAN + Piráti a ODS + TOP 09. Rozhodli o tom v sobotu členové Pirátské strany. Vadí jim mimo jiné Roman Jurečko v představenstvu Klatovské nemocnice. Řekl to náměstek hejtmanky pro sociální věci Rudolf Špoták (Piráti). O rozhodnutí členské základny budou Piráti informovat koaliční partnery ještě v sobotu, dodal. Náměstek hejtmanky pro ekonomiku, investice a majetek Pavel Karpíšek (ODS) v reakci na prohlášení Pirátů řekl, o nastalé situaci budou strany jednat. ODS a TOP 09 ale podle něj koaliční smlouvu neporušily.

Česko čeká mrazivý víkend, hrozí vítr o síle orkánu. Meteorologové varují zejména řidiče
Počasí

Česko čeká mrazivý víkend, hrozí vítr o síle orkánu. Meteorologové varují zejména řidiče

 • Aktualizováno
 • Česko čeká o víkendu silný vítr dosahující 80 km/h, který se v neděli místy vyrovná síle orkánu. Obloha bude převážně zatažená a na horách může ojediněle sněžit. Podle meteorologů bude víkendové počasí způsobovat komplikace zejména v dopravě a energetice, největší riziko silného větru pak platí podle aktualizované výstrahy pro celou severovýchodní polovinu Čech, včetně části Středočeského kraje a Prahy.

  Masivní požár restaurace a chaty Na Tesáku. Zasahují desítky hasičů, konstrukce se zbortily

  V Hostýnských vrších shořela restaurace a chata Na Tesáku. Na místě zasahovalo 80 hasičů, obvodové konstrukce se částečně zbortily. Vyhlášen byl třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu. V objektu byli v době požáru dva lidé, hořící budovu stihli opustit, potvrdil mluvčí zlínských hasičů Roman Žemlička. Rozsáhlý požár objekt zcela zničil.

  Sledujte ŽIVĚ Partii: Vypukla válka ve Sněmovně? Střetnou se Pekarová a Vondráček

  Vládní strany si jdou s opozicí tvrdě po krku prakticky od první schůze nové Sněmovny. Hnutí ANO a SPD se nelíbí plánovaná novela pandemického zákona, obě uskupení by také chtěla větší zastoupení ve vedení dolní komory Parlamentu. Pětikoalice zase viní opozici z toho, že jí zbytečně hází klacky pod nohy. I o tomto tématu budou diskutovat v nedělní Partii šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a poslanec Radek Vondráček (ANO). V druhé části se pak uskuteční velká debata čtyř politiků na téma krize na Ukrajině. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

  Jsou připraveni na válku. Americký generál popsal ničivou sílu Rusů u hranic s Ukrajinou

  Rusko podle vedení americké armády shromáždilo podél hranice s Ukrajinou útvary mnoha různých druhů a „zjevně“ je v jeho možnostech tyto síly použít. Nejvýše postavený americký generál Mark Milley na pátečním brífinku hovořil o přítomnosti pozemních, vzdušných, námořních i jiných formací. Ministr obrany USA Lloyd Austin řekl, že konflikt není nevyhnutelný a že ruský prezident Vladimir Putin má i jiné možnosti než je rozsáhlý útok.

  Marketingový expert: Schillerová si vypěstovala image lidové ženy, ale z daní občanů

  Je správně, že se politici snaží komunikovat přes sociální sítě. Bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se snažila působit jako žena z lidu, používala k tomu ale peníze daňových poplatníků, řekl marketingový expert Jakub Horák ve vysílání CNN Prima NEWS. Fotografické výstupy, které nesouvisely s její prací v čele resortu, si měla podle něj platit buď sama, nebo z účtu hnutí ANO.

  Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

  Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

  Policie prověřuje Hrad. Mohl skartovat tajnou zprávu o Vrběticích

  Policie prověřuje, zda prezidentská kancelář skartovala tajnou zprávu o zapojení ruských tajných služeb do výbuchu v muničním areálu ve Vrběticích na Zlínsku. S odkazem na tři nejmenované zdroje o tom v sobotu informovaly Český rozhlas Radiožurnál a web Respekt.cz. Detektivové podle nich na skartaci dokumentu narazili při prověřování, zda se s tajnou zprávou na Hradě neseznamovali lidé bez bezpečnostní prověrky. Policie informaci médií nekomentovala.

  Bratři ubili muže, který jim zneužil malou sestru. Statisíce lidí pro ně žádají milost

  Obrovská vlna solidarity. Více než 300 tisíc lidí už podepsalo petici požadující propuštění dvou bratrů z Texasu. Sourozenci byli minulou sobotu obviněni z vraždy svého nevlastního otce. Ten měl údajně sexuálně zneužívat jejich devítiletou sestru. Mladíci jsou ve vazbě a hrozí jim doživotní trest odnětí svobody bez možnosti podmíněného propuštění. Počty jejich příznivců u petice každým okamžikem přibývají.

  reklama

  Domácí zpravodajství

  Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

  Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

  Zlínští lékaři provedli unikátní operaci. Pacientce pomůže na nohy nepotřebná kost

  Naprosto unikátní operaci ve středu provedli lékaři v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně. Zákrok podstoupila pacientka, která skončila po autonehodě upoutaná na lůžko s rozdrceným bércem. Lékaři použili zdravou část lýtkové kosti, aby nahradili chybějící kus kosti holenní, která je ve spodní části nohy hlavní. Žena by tak mohla v budoucnu znovu chodit.

  reklama