Politici a sociální sítě (zdroj: CNN Prima NEWS)
Politici jsou čím dál aktivnější na sociálních sítích. Mnozí se dokonce nebojí experimentovat. Někteří se tak v posledních dnech neváhali pustit třeba do recitování, tance nebo rapu. Jaké je zákulisí vzniku takových videí? A koho lidé na sociálních sítích rádi sledují? To zjišťovala televize CNN Prima NEWS.
Reportéři se vydali do ulic, aby zjistili, kteří politici jsou na sociálních sítích oblíbení. Mezi odpověďmi byl třeba šéf Pirátů Ivan Bartoš, premiér Andrej Babiš (ANO) nebo poslanec TOP 09 a influencer Dominik Feri.
V zákulisí videí, která politici sdílejí, ale není vždy taková zábava. „Nemají vůbec čas ani vlohy, aby se autorsky podíleli na obsahu na sociálních sítích. (Texty) jim píší autorské týmy a oni se jen snaží je nějakým způsobem zahrát,“ řekl televizi CNN Prima NEWS muzikant a textař Oto Klempíř.
Přesto mohou mnozí podobnými videi zacílit na správnou skupinu lidí. Například ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) zvolila pro zahájení prezentace výsledků práce finančně analytického úřadu říkanku: Jedna dvě, fau jde, fau si jde pro tebe.
„Šibalsky po nás koukla, aby nebylo vidět, že má (text) napsaný a čte ho. I když se nám to může všem zdát jako bizár, z profesionálního pohledu dobře oslovuje říkankou svoji cílovou skupinu. Mají rádi ten hahaha model, takže myslím, že to je správně,“ uvedl Klempíř.
A zatímco Schillerová tento týden na sociálních sítích recitovala, poslanec za KDU-ČSL Marian Jurečka se pustil rovnou do rapování. „Chce do KDU dostat mladší publikum. Mně se ale zdá, že mu to nesluší, jeho rap není uvěřitelný,“ mínil Klempíř.
Pirát Bartoš se zase netradičně připravoval na schůzku s prezidentem. Před jednáním tancoval na techno hudbu DJ Dr. Peacocka. „V podstatě dělají psí kusy. Snaží se odlehčit atmosféru, která teď kolem různých aspektů a kauz v české politice panuje,“ dodal Klempíř.
Jsou ale situace, kdy se i politici a jejich mediální poradci drží klasiky. Vidět to bylo například na 1. máje.