„Chameleon Babiš“ rozšíří proruský blok, píše Politico. Za článkem stojí exmluvčí z vnitra

Proruský blok v srdci Evropy se podle prognóz v roce 2025 rozroste, píše web Politico. Podle něj se ke Kremlu přátelským středoevropským lídrům, jako je maďarský premiér Viktor Orbán a jeho slovenský protějšek Robert Fico, příští rok připojí Andrej Babiš.

Expremiér Andrej Babiš (ANO), kterého web Politico označil za „politického chameleona“, by podle nedávných průzkumů zvítězil ve volbách do Poslanecké sněmovny. Zmíněný web se domnívá, že  poté rozšíří proruský blok v Evropě. „Babiš je sice méně ideologicky zakotvený než Orbán nebo Fico, ale svou stranu přiklonil pevně doprava a opakuje rétoriku svých maďarských a slovenských kolegů,“ píše Politico v článku, pod nímž je podepsaná Ketrin Jochecová, tedy bývalá mluvčí českého předsednictví v Radě EU na Ministerstvu vnitra.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Havlíček versus Schillerová. Místo u Babiše na výsluní vyhrál „bůh“ Karel

Stejně jako Orbán i Babiš totiž tvrdí, že kdyby byl Donald Trump americkým prezidentem, k žádné ruské válce na Ukrajině by nedošlo. Věří také, že vítězství republikánského kandidáta v listopadových volbách by zajistilo mír. A stejně jako Fico i Babiš již dříve naznačil, že by upřednostnil snížení podpory Ukrajině.

Politico také píše, že se nejvyšší čeští představitelé pokoušeli Babiše zdiskreditovat jako člověka, který „je v Orbánově kapse“ od chvíle, kdy se jeho ANO letos v létě v Bruselu připojilo k nové tvrdé pravicové a protiimigrační frakci maďarského vůdce – Patriotům. „Hnutí ANO je jen Orbánovou loutkou. V Evropském parlamentu si zjevně našli přátele mezi proruskými nacionalisty a xenofoby,“ uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský.

Zdá se ale, že se čeští voliči podle výsledků nedávných krajských voleb před parlamentními volbami k Babišovi houfně vracejí. Hnutí ANO zaznamenalo v září vítězství v 10 ze 13 krajů se ziskem 35 procent hlasů, což je výrazný nárůst oproti 21 procentům v posledních krajských volbách v roce 2020. „Pro současnou vládnoucí koalici – a pro Brusel – to byl budíček,“ píše Politico.

Babišovy šance na úspěch ve volbách do Poslanecké sněmovny podle webu zesiluje i to, že současná vláda premiéra Petra Fialy (ODS) má kvůli špatné komunikaci a porušenému slibu nezvyšovat daně rekordně nízký rating popularity. Babišova popularita totiž zůstává stabilní navzdory jeho účasti v mnoha skandálech.

Ostrá rétorika

Babiš se podle webu Politico chopil ostřejší rétoriky po prohraných parlamentních volbách v roce 2021. Jde například o obviňování EU z vysokých cen energií, zpochybňování vojenské pomoci Ukrajině nebo brojení proti nelegální migraci, kterou chce řešit rozmístěním ozbrojených sil na plážích jižní Evropy.

Podle ředitele Mezinárodního politologického ústavu Masarykovy univerzity v Brně Petra Kanioka by koalice s krajně pravicovými stranami, jako jsou SPD nebo Přísaha a motoristé, Babišovi umožnila dělat si v zahraniční a evropské politice, „co uzná za vhodné“. „Vláda by byla určitě minimálně rétoricky podobná té současné slovenské – protiunijní, více nacionalistická, méně proukrajinská a pasivní... Česká republika by prostě přestala dělat dnešní relativně konstruktivní politiku a vrátila by se k Babišovu chápání EU jako bankomatu,“ řekl Kaniok.

Smýšlení hnutí ANO lze odhadnout i z hlasování v Evropském parlamentu. V září se dva ze šesti europoslanců ANO zdrželi hlasování o nezávazné rezoluci, která žádá členské země, aby schválily použití kyjevských raket dlouhého doletu proti cílům na ruském území. Zbylí čtyři se k hlasování ani nedostavili. Stejně tak se zdrželi hlasování nebo se nezúčastnili hlasování o červencové rezoluci o potřebě, aby EU nadále podporovala Ukrajinu.

Že by ANO bylo proruské, ale europoslanec Ondřej Knotek odmítá. „Jakékoli pokusy nás očerňovat a říkat, že jsme proruští, pročínští nebo, já nevím, proantarktičtí, jen odrážejí obavy z toho, že jsme vytvořili třetí nejsilnější skupinu v Parlamentu,“ sdělil Knotek. Podotkl, že ANO je proevropské a v žádném případě není extremistické nebo krajně pravicové.

To ale vyvolalo posměch politologa Kanioka, podle něhož by se nová Babišova vláda mohla zaměřit na „instituce, jako je soudnictví a veřejnoprávní média“, podobně jako jeho „spřízněné duše“ v Budapešti a Bratislavě. „Dříve měli (ANO) pozitivní vizi, a proto měli liberální voliče. Teď je to hnutí strachu,“ dodal Kaniok.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Ocenění exředitele ČT Dvořáka? Kontroverzní krok i kvůli prezidentské debatě, míní experti

Tagy: