Zprávy PLUS s komentátorem Kamberským a politologem Mrklasem
Migrace v Česku prakticky není, přesto se o ní před říjnovými volbami do Poslanecké sněmovny opět začíná mluvit. Téma vytahuje nejen SPD, ale také hnutí ANO. Podle politologa Ladislava Mrklase je strašení migrací způsob, jak dostat občany k volebním urnám. Prospěch to může přinést zejména Tomiu Okamurovi (SPD), o kterém Mrklas ve vysílání CNN Prima NEWS prohlásil, že to není neúspěšný politik a může dokonce rozhodovat, kdo bude další čtyři roky v Česku vládnout.
„Migrace bude předvolebním tématem, které dokáže přimět voliče, aby šli k volebním urnám. Je to klíčové téma například pro SPD nebo hnutí ANO,“ řekl ve Zprávách PLUS na CNN Prima NEWS politolog Ladislav Mrklas.
Problém má ale dvě roviny. „Téma v předvolební době nemusí být reálné, stačí uvařit správný guláš, ukázat dostatečné emoce a vytáhnout předpoklady z minulosti. Druhá věc je, že po covidu čeká Evropu migrační vlna,“ predikoval politolog.
Další host pořadu, komentátor Petr Kamberský, řekl, že migrace nebude tím rozhodujícím faktorem, který ovlivní výsledky říjnových voleb. „Jde ale o důležitou věc. Migrace má silný emoční náboj a hrozně málo reálných faktů. Jako strašidlo bude fungovat,“ podotkl. Důležité podle něj není to, co je reálné, ale to, čemu lidé věří a podle čeho se chovají. „I když migraci reálně nemáme, téma bude rezonovat. I minule TOP 09 hlásala, že nejsou žádní vítači,“ dodal komentátor.
SPD je úspěšný projekt, Okamura může rozhodnout
Téma migrace bylo tím hlavním, proč ve volbách v roce 2017 uspělo hnutí SPD. A zdá se, že situace se může opakovat. Lídr strany Tomio Okamura se navíc může stát velmi důležitou osobou na české politické scéně.
Evropa by si z nás mohla v oblasti migrace brát příklad, tvrdí šéf Sněmovny Vondráček
Bude migrace jedno z důležitých témat sněmovních voleb? Ve speciální debatě CNN Prima NEWS se na toto téma střetli politici z řad ANO, ODS, SPD a STAN. Šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO) prohlásil, že Evropa by si mohla vzít v oblasti boje proti migraci příklad z České republiky.
„Okamura není neúspěšný politik a SPD je úspěšným projektem. Nikdo snad nepochybuje, že by se tato strana nedostala do Sněmovny. Se ziskem 10 procent může nakonec rozhodovat o tom, kdo bude v Česku vládnout,“ nastínil Mrklas.
Podle Kamberského mluví všechny politické strany, s výjimkou SPD, o migraci stejně. „Jako první vznesla toto strašidlo ODS v roce 2014. Teď všichni proti migrace zbrojí, aby se postavili proti Tomiu Okamurovi. Bojí se, že když téma opustí, přenechají voliče konkurenci,“ vysvětlil.
A co nakonec může letošní volby rozhodnout? Experti se shodli, že voliči často jednají intuitivně a velkou roli tak budou hrát poslední dny až týdny před konečným vhozením lístků do urny.
„Volby rozhodne téma, o kterém zatím nevíme, a vynoří se měsíc před nimi. Bude záležet, jak na něj jednotlivé partaje zareagují. Nemusí to být ani událost, ale třeba chytrá reklamní kampaň. Obecná pravda říká, že voliče nezajímá minulost, takže těžko říci, zda bude tématem covid,“ zmínil nejistotu komentátor Kamberský.
Mrklas s ním souhlasil a podotkl, že velkou roli bude hrát situace po letních prázdninách a návrat dětí do škol. „Lidé teď vidí, že se situace zlepšuje. Pokud se ale objeví další vlna pandemie, obrátí se vše vzhůru nohama,“ dodal politolog s tím, že ani předvolební průzkumy, podle kterých volební preference hnutí ANO stoupají, nelze brát v tuto chvíli příliš vážně.
Sociální demokraté jsou na tom opravdu špatně
Je jasné, že strana premiéra Andreje Babiše stabilizovala díky pokračujícímu očkování svou pozici na politickém hřišti. To se ale nedá říci například o ČSSD, která se v průzkumech pohybuje pod hranicí pěti procent.
„Sociální demokraté jsou na tom opravdu špatně a nedávám jim šanci, že budou ve Sněmovně. Jejich poslední kroky jsou hodně kontroverzní,“ myslí si Mrklas.
Tomio Okamura a Andrej Babiš Zdroj: ČTK