Komentátoři hodnotí politickou debatu
Premiér Andrej Babiš (ANO) a jeho ministři zkoušejí, jak by mohli využít další katastrofu. Takto komentoval situaci po řádění tornáda na jižní Moravě redaktor Seznam Zpráv Petr Holub ve speciálním vysílání CNN Prima NEWS. Situaci přirovnal k začátku pandemie koronaviru. Novináři Barbora Zpěváčková ze CNN Prima NEWS a Petr Kolář z MF DNES se ovšem shodli, že by byla chyba, kdyby politici na místo poničené živelnou katastrofou nejeli.
„Pokud politik dobře zareaguje na nějakou pohromu, může mu to vyhrát volby. Nehledal bych za tím nic úplně špatného, patří to k demokracii. Zažili jsme daleko větší pohromu než tornádo, což byl koronavirus. Ze začátku popularita vlády neuvěřitelně stoupla. Pak lidé usoudili, že vláda selhala, takže to naopak Andreji Babišovi a jeho ministrům uškodilo. Teď zkoušejí další katastrofu, jak by jim mohla pomoci. Dělají to víceméně šikovně,“ uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS Petr Holub.
Tornádo se prohnalo minulý týden jižní Moravou. Sedm osob zemřelo, spousta lidí přišla o střechu nad hlavou a desítky domů se musí kompletně zbourat. Hned po katastrofě jelo na Moravu několik politiků, aby na vlastní oči zjistili rozsah škod a podpořili místní obyvatele.
Mezi troskami domů byl vyfocen například premiér Andrej Babiš (ANO) s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO). Fotku zveřejnily Seznam Zprávy, i když oba politici řekli, že si nepřejí být foceni. Následně za snímky, které se objevily na sociálních sítích, sklidili kritiku. Tu schytala také ministryně za ČSSD Jana Maláčová, která na Twitter umístila fotografii, na níž stojí v troskách hodonínského domova pro seniory.
„U tornáda se politici nezavděčí nikomu. Kdyby tam nejeli, budou terčem kritiky, že se nejeli podívat na šílenou katastrofu. Nevím, jestli je vhodné, když se tam pak fotí a dávají fotky na sociální sítě. Ale těžko vyčítat premiérovi nebo opozičním politikům, že se jedou na to místo podívat. Spíš bych jim vyčítala to, že se tím extrémně snaží prezentovat,“ upozornila v debatě redaktorka webu CNN Prima NEWS Barbora Zpěváčková.
Kdyby nikdo nepřijel, všichni se zblázní
Zdůraznila, že hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL) řekl, že je rád, že tam politici přijeli a že následky tornáda viděli. Se Zpěváčkovou souhlasil komentátor MF DNES Petr Kolář. „Kdyby nikdo nepřijel, všichni se zblázní. Byla by to strašlivá chyba, neumím si to představit,“ zdůraznil.
Například šéf KDU-ČSL Marian Jurečka umístil sám od sebe na sociální sítě fotku, jak jede pomoct ve svém traktoru. „Záleží to na tom, jak kdo má daného politika rád. Když má člověk rád Jurečku, řekne, že to je borec, že tam jel na traktoru. Když ho rád mít nebude, řekne, že to je pitomec, protože má řešit politiku, a ne jezdit na traktoru,“ podotkl komentátor.
Podle politologa Lukáše Jelínka byla první reakce politiků adekvátní. „Šlo hlavně o to, aby se nepletli pod nohy a ruce záchranářům, což se víceméně nedělo. To, že si Babiš oblékl tričko a tvářil se akčně a že Marian Jurečka, který nemá možnost ovlivňovat věci z vládních pozic, vzal traktor, bych jim asi nevyčítal,“ zdůraznil ve vysílání s tím, že potom bylo zajímavé sledovat vládní marketing.
„Hnutí ANO se rozhodlo, že každý z dalších dní se tam objeví někdo další z ministrů, aby tam byli průběžně vidět. I to mi přijde celkem logické a pochopitelné vzhledem k tomu, že zbývá 99 dní do voleb,“ zhodnotil politolog.
Stát podle něj neselhal ani v kompenzačních programech, které začala připravovat jednotlivá ministerstva. Zároveň řekl, že bude zajímavé pozorovat, jak si bude stát počínat za několik měsíců, až první vlna zájmu opadne. „Důležité bude, aby pozornost veřejnosti k reakci státu neutuchla,“ apeloval.
Pomoci všem stejně?
Novináři Zpěváčková a Kolář se zároveň shodli, že by stát měl pomoci všem. „Ale měli by být zvýhodněni ti, kteří si pojistku zaplatili. Miroslav Kalousek ve čtvrteční politické debatě na CNN Prima NEWS říkal, ať stát pomůže všem stejně a ať pojištění mají ze své pojistky výhody, to je podle mě adekvátní,“ zdůraznila politická expertka.
Podle Koláře hlavně nesmí být trestaní ti, kteří zodpovědně platili pojistku. „Bylo by šílené, kdyby ti nezodpovědní dostali víc. Byl by to signál, že se v tomto státě nemusí nikdo o nic starat,“ uvedl.
Podle redaktora Holuba by tornádo mohlo vést k tomu, že vláda udělá strukturální kroky. „Například v některých zemích není možné koupit dům, aniž bych uzavřel pojistku. Tlak, aby všichni byli pojištění, by mohl být zaveden i u nás, což by mohl být paradoxně pozitivní důsledek tornáda,“ navrhl novinář v debatě.