
Čtyřicet lidí bez domova a pro každého z nich sto tisíc korun?
Čtyřicet lidí bez domova a pro každého z nich 100 tisíc korun. Takový byl koncept odvážného sociálního experimentu, který začal v Praze loni v létě. Co se v životech jeho aktérů po osmi měsících změnilo? A mohl by to být způsob, jak snížit počty lidí na ulici?
Příběhy vybraných bezdomovců jsou plné kontrastů – od nadějeplných růžových momentů až po černé, nebo spíše mlhavé. Stopy po některých z nich se zkrátka ztratily. Pan Robert je však příkladem úspěšného příběhu.
ČTĚTE TAKÉ: Nespokojený zákazník si stěžoval na kvalitu drog na policii. Ta v Praze zadržela dva cizince
„Koupil jsem si telefon, který jsem si pojistil, kdyby mi ho někdo zničil. Poplatil jsem také nějaké dluhy a začal normálně žít,“ popsal změny ve svém životě pro CNN Prima NEWS. Nyní pracuje na čerpací stanici.
Budoucnost dvou snoubenců, kteří celkem dostali 200 tisíc, už ale jistá není. Ve stanu sice nežijí, ale práci stále nemají. „Paní má epilepsii a také šedý zákal na levém oku. Já jsem na tom špatně s nohama, takže práce asi momentálně nehrozí,“ zmínil účastník projektu, pan Vítězslav, zdravotní indispozice družky Petry i ty vlastní.
Vítězslav předplatil nájem na tři měsíce dopředu. Další plány zatím nechávají osudu.
Ministerstvo zavedení projektu nechystá
Organizátoři hodnotí projekt pozitivně. „Daří se nám držet kontakt s drtivou většinou účastníků,“ uvedla vedoucí výzkumného týmu Melanie Zajacová. Jde zhruba o 75 procent participantů.
I když projekt spolufinancují evropské fondy, podle ministerstva práce a sociálních věcí to neznamená, že se jedná o budoucí směr sociální politiky, kterým by se měl resort vydat.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Žena dala falešnému bankéři 750 tisíc, část peněz předala na parkovišti. Policie prosí o pomoc