reklama

Pořádně hořký šálek kávy: Ochránci zvířat varují před dalším ohniskem nákazy

Nové záběry ukazují krutou realitu skrytou pod luxusním obalem cibetkové kávy.
Zdroj: PETA

Nově zveřejněné záběry organizace PETA Asia ukazují hrůzné podmínky asijských farem, odkud pochází takzvaná cibetková káva. Cibetky jsou přitom považovány za přenašeče virového onemocnění SARS, jehož původce je blízce příbuzný s typem koronaviru, který stojí za nemocí COVID-19.

reklama

Nejdražší (a také nejkontroverznější) káva světa se znovu dostává do hledáčku ochránců zvířat. Cibetková káva či Kopi Luwak se totiž vyrábí z kávových zrn, která prošla trávicím ústrojím cibetek. V minulosti byla zrna sbírána z výkalů volně žijících jedinců. Kvůli vysoké poptávce po tomto druhu kávy jsou však dnes cibetky drženy ve stísněných klecích na farmách a často jsou krmeny jen kávovými zrny, které jejich trávicím ústrojím projdou neporušená, a cibetky tak trpí hlady.

Cibetky jsou na farmách často krmeny výhradně kávovými zrny, aby jejich produkce byla co největší.
Cibetky jsou na farmách často krmeny výhradně kávovými zrny, aby jejich produkce byla co největší.

Záběry, které nyní zveřejnila PETA, zobrazují utrpení zvířat na takových farmách na Bali či v Indonésii, ale dokumentují i mokré trhy, kde jsou samotné cibetky prodávány, a to, jak snadno se zde mohou šířit smrtící choroby na další zvířata, a to včetně lidí. Cibetky totiž mohou patřit mezi přenašeče smrtícího viru, který způsobuje respirační onemocnění známé pod zkratkou SARS. PETA proto vybízí prodejce kávy, aby v časech, kdy celý svět ze všech sil bojuje s podobným virem, přehodnotili svůj postoj k cibetkové kávě.

I když je Kopi Luwak často prodávána s certifikátem sběru z volné přírody, pravdou je, že v objemu, ve kterém se prodává, je nemožné, aby pocházela z výkalů volně žijících jedinců. Potvrzuje to i jeden z výrobců, který organizaci potvrdil, že je káva záměrně nesprávně označována či jsou výkaly volně žijících zvířat přimíchávány do výkalů jedinců držených na farmách. Toto tvrzení podtrhuje i skutečnost, že neexistuje žádný kontrolní mechanismus této „certifikace“.

Nehygienické podmínky i kruté zacházení se zvířaty se mohou stát příčinou další zoonotické pandemie.
Nehygienické podmínky i kruté zacházení se zvířaty se mohou stát příčinou další zoonotické pandemie.

„Svět se již potýká se smrtícím onemocněním pocházejícím ze zvířat a zavírat cibetky do klecí a probírat se jejich výkaly, abychom ze zrn mohli vyrábět kávu, je to poslední, co bychom teď měli dělat,“ prohlašuje ředitelka PETA Ingrid Newkirk. „Pokud budou milovníci kávy dál podporovat tento krutý a nebezpečný průmysl, riskují, že se ve chvíli, kdy udeří další pandemie, ocitnou na špatné straně dějin.“

K tématu

Tagy: káva kopi luwak cibetky Bali týrání zvířat Indonésie PETA
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Názory

Komentář: Flákanec Volný není nejostřejší tužka v penále. I tak se jeho ubohosti tleská

Komentář: Flákanec Volný není nejostřejší tužka v penále. I tak se jeho ubohosti tleská

Známý intelektuální velikán a nezařazený poslanec Lubomír Volný se ve čtvrtek ve Sněmovně znovu postaral o nebývalý rozruch. Přímo v jednacím sále, kam vyrazil ve vytahaném triku a bez roušky, profackoval pár svých kolegů, protože mu nedovolili mluvit. Nejen slovy „jestli tady pudeš, dostaneš flákanec“ opět prokázal, že by tak složitou disciplínu, jakou je mluvené slovo, měl přenechat jiným. Mnohem více pozornosti než samotný incident si zaslouží fakt, že i Volný reprezentuje jistou část české společnosti, která podobnému chování tleská.

Vláda

Sledujte ŽIVĚ: Blatný představí nového PSA. Jaká opatření od února navrhuje?

Sledujte ŽIVĚ: Blatný představí nového PSA. Jaká opatření od února navrhuje?

Prodlouží se nouzový stav a protiepidemická opatření? Vláda bude v pátek mimořádně jednat formou videokonference. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) chce navíc představit aktualizovanou tabulku opatření navázaných na protiepidemický systém PES. Bude navrhovat, aby platila od 1. února. Sledujte tiskovou konferenci živě v tomto článku. Začátek je plánovaný na 8:30.

Nechceme Trumpa za souseda. Lidé z Palm Beach se ho snaží vyštípat z jeho rezidence
Blatný: Pokud kvůli britské mutaci všechno selže, musí přijít nestandardní zásah
Pomáháme umělcům pouze přežít, hned tak se z toho nevyhrabeme, řekl Zaorálek
reklama
reklama
Bitka a pěsti ve Sněmovně. Poslanci se porvali kvůli rouškám

Sněmovna

Domácí zpravodajství

Dám ti facku, opičáku! Čeští poslanci si rozbíjejí nosy od konce 19. století
Další články
reklama
reklama