reklama

Pořádně hořký šálek kávy: Ochránci zvířat varují před dalším ohniskem nákazy

Nově zveřejněné záběry organizace PETA Asia ukazují hrůzné podmínky asijských farem, odkud pochází takzvaná cibetková káva. Cibetky jsou přitom považovány za přenašeče virového onemocnění SARS, jehož původce je blízce příbuzný s typem koronaviru, který stojí za nemocí COVID-19.

reklama

Nejdražší (a také nejkontroverznější) káva světa se znovu dostává do hledáčku ochránců zvířat. Cibetková káva či Kopi Luwak se totiž vyrábí z kávových zrn, která prošla trávicím ústrojím cibetek. V minulosti byla zrna sbírána z výkalů volně žijících jedinců. Kvůli vysoké poptávce po tomto druhu kávy jsou však dnes cibetky drženy ve stísněných klecích na farmách a často jsou krmeny jen kávovými zrny, které jejich trávicím ústrojím projdou neporušená, a cibetky tak trpí hlady.

Záběry, které nyní zveřejnila PETA, zobrazují utrpení zvířat na takových farmách na Bali či v Indonésii, ale dokumentují i mokré trhy, kde jsou samotné cibetky prodávány, a to, jak snadno se zde mohou šířit smrtící choroby na další zvířata, a to včetně lidí. Cibetky totiž mohou patřit mezi přenašeče smrtícího viru, který způsobuje respirační onemocnění známé pod zkratkou SARS. PETA proto vybízí prodejce kávy, aby v časech, kdy celý svět ze všech sil bojuje s podobným virem, přehodnotili svůj postoj k cibetkové kávě.

I když je Kopi Luwak často prodávána s certifikátem sběru z volné přírody, pravdou je, že v objemu, ve kterém se prodává, je nemožné, aby pocházela z výkalů volně žijících jedinců. Potvrzuje to i jeden z výrobců, který organizaci potvrdil, že je káva záměrně nesprávně označována či jsou výkaly volně žijících zvířat přimíchávány do výkalů jedinců držených na farmách. Toto tvrzení podtrhuje i skutečnost, že neexistuje žádný kontrolní mechanismus této „certifikace“.

„Svět se již potýká se smrtícím onemocněním pocházejícím ze zvířat a zavírat cibetky do klecí a probírat se jejich výkaly, abychom ze zrn mohli vyrábět kávu, je to poslední, co bychom teď měli dělat,“ prohlašuje ředitelka PETA Ingrid Newkirk. „Pokud budou milovníci kávy dál podporovat tento krutý a nebezpečný průmysl, riskují, že se ve chvíli, kdy udeří další pandemie, ocitnou na špatné straně dějin.“

Tagy:

Hlavní zprávy

Na Slováky by česká očkovací kampaň nezabrala. Chtěli využít Schwarzeneggera s Norrisem
Slovensko

Na Slováky by česká očkovací kampaň nezabrala. Chtěli využít Schwarzeneggera s Norrisem

Přinese velmi drsná očkovací kampaň v Česku kýžený průlom? To se teprve uvidí, ale na Slovensku by podle všeho nezabrala. Říká to tamní expert Jakub Kuvik, který se podílel na tvorbě té slovenské. Podle něj jsou vizuály s drastickými záběry pacientů z nemocnic neúčinné. Sám pak říká, že pro slovenskou kampaň bylo v plánu zapojit i filmové hvězdy jako Arnold Schwarzenegger nebo Chuck Norris.

Chudoba rodičů zdvojnásobuje riziko, že hluboko do kapsy budou mít i jejich děti
Ekonomika

Chudoba rodičů zdvojnásobuje riziko, že hluboko do kapsy budou mít i jejich děti

Finanční situace rodičů má výrazný vliv na životní úroveň jejich dětí. Vyrůstá-li potomek v nuzných poměrech, je u něho až dvakrát vyšší pravděpodobnost, že na tom s penězi bude na štíru v porovnání s jejich dobře situovanými vrstevníky. Největší rozptyl mezi těmito dvěma skupinami panuje v Bulharsku, nejmenší v Lotyšsku, vyplývá z aktuálních dat Eurostatu. Jak je na tom Česká republika?

reklama

Domácí zpravodajství

Zavřete školy. Je v nich covidové tsunami, zachráníte prarodiče, tvrdí zástupce učitelů

Děti by měly od 10. prosince přejít na distanční výuku a být až do Vánoc v karanténě, řekl pro CNN Prima NEWS prezident Pedagogické komory Radek Sárközi. Školy totiž podle něj a dat, která má, prezentují aktuálně největší riziko šíření a covid se v nich šíří jako tsunami. Pokud se to nestane, čeká nás podle Sárköziho až trojnásobný počet zemřelých.

Laffita o vztahu s otcem: Byl to macho. Říkal, že jestli budu gay, zabije mě jako psa

Kubánec Osmany Laffita se živí jako úspěšný módní návrhář a více než 25 let žije ve šťastném vztahu s partnerem Guyem. V mládí to však neměl vůbec lehké. Svou orientaci musel dlouho skrývat. V době, kdy žil ještě na Kubě, to bylo trestné. Dlouho se s tím nemohli smířit ani jeho otec. „Táta mi kolikrát říkal, že jestli budu gayem, zabije mě jako psa,“ řekl Laffita v pořadu Povídej na CNN Prima NEWS.

reklama