reklama

Pořádně hořký šálek kávy: Ochránci zvířat varují před dalším ohniskem nákazy

Nově zveřejněné záběry organizace PETA Asia ukazují hrůzné podmínky asijských farem, odkud pochází takzvaná cibetková káva. Cibetky jsou přitom považovány za přenašeče virového onemocnění SARS, jehož původce je blízce příbuzný s typem koronaviru, který stojí za nemocí COVID-19.

reklama

Nejdražší (a také nejkontroverznější) káva světa se znovu dostává do hledáčku ochránců zvířat. Cibetková káva či Kopi Luwak se totiž vyrábí z kávových zrn, která prošla trávicím ústrojím cibetek. V minulosti byla zrna sbírána z výkalů volně žijících jedinců. Kvůli vysoké poptávce po tomto druhu kávy jsou však dnes cibetky drženy ve stísněných klecích na farmách a často jsou krmeny jen kávovými zrny, které jejich trávicím ústrojím projdou neporušená, a cibetky tak trpí hlady.

Záběry, které nyní zveřejnila PETA, zobrazují utrpení zvířat na takových farmách na Bali či v Indonésii, ale dokumentují i mokré trhy, kde jsou samotné cibetky prodávány, a to, jak snadno se zde mohou šířit smrtící choroby na další zvířata, a to včetně lidí. Cibetky totiž mohou patřit mezi přenašeče smrtícího viru, který způsobuje respirační onemocnění známé pod zkratkou SARS. PETA proto vybízí prodejce kávy, aby v časech, kdy celý svět ze všech sil bojuje s podobným virem, přehodnotili svůj postoj k cibetkové kávě.

I když je Kopi Luwak často prodávána s certifikátem sběru z volné přírody, pravdou je, že v objemu, ve kterém se prodává, je nemožné, aby pocházela z výkalů volně žijících jedinců. Potvrzuje to i jeden z výrobců, který organizaci potvrdil, že je káva záměrně nesprávně označována či jsou výkaly volně žijících zvířat přimíchávány do výkalů jedinců držených na farmách. Toto tvrzení podtrhuje i skutečnost, že neexistuje žádný kontrolní mechanismus této „certifikace“.

„Svět se již potýká se smrtícím onemocněním pocházejícím ze zvířat a zavírat cibetky do klecí a probírat se jejich výkaly, abychom ze zrn mohli vyrábět kávu, je to poslední, co bychom teď měli dělat,“ prohlašuje ředitelka PETA Ingrid Newkirk. „Pokud budou milovníci kávy dál podporovat tento krutý a nebezpečný průmysl, riskují, že se ve chvíli, kdy udeří další pandemie, ocitnou na špatné straně dějin.“

Tagy:

Zbytečná úmrtí na rakovinu plic. Až 85 procent nemocných přichází k lékaři pozdě

Rakovina plic patří mezi nejzávažnější karcinomy. Její zrádnost spočívá především v tom, že o sobě dlouho nedává vědět. Drtivá většina pacientů přichází k lékaři pozdě. Tento verdikt si z úst lékařů vyslechla i paní Petra, která s nemocí bojuje už dlouho. Její příběh zveřejňujeme při příležitosti Světového dne rakoviny plic, který letos připadá na první srpnový den.

Živě
ON-LINE desátý den olympiády: Krejčíková a Siniaková jsou olympijské šampionky

České tenistky Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková to dokázaly. Ovládly finále čtyřhry a stávají se olympijskými vítězkami. Duel o zlato proti švýcarské dvojici Belinda Bencicová-Viktorija Golubicová vyhrály díky dvěma získaným setům. První po urputném boji vybojovaly poměrem 7:5. Druhý set již Češky přepnuli na vyšší výkonnostní stupeň a ovládly jej 6:1. Do jisté míry tak Bencicové vrátily sobotní finále dvouhry, které švýcarská tenistka vyhrála proti jiné české reprezentantce Markétě Vondroušové.

Alžběta se zbraní a rozmazlený Harry. Seriál o královské rodině nešetří břitkým humorem

Netrpělivě očekávaný seriál z pera Garyho Janettiho hlásí příchod. Od 29. července se svět kinematografie rozrostl o satirický animovaný seriál The Prince, který si bere na paškál celou královskou rodinu. Dvanáctidílným výtvorem provází nejmladší následovník britského trůnu, princ George. Hlas mu propůjčil sám tvůrce seriálu Janetti. Prince Harryho pak dabuje hvězda série Piráti z Karibiku Orlando Bloom.

Nová fakta o mutaci delta: Šíří se rychle jako neštovice. Ohrožuje neočkované těhotné

Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) v USA varovalo, že koronavirová mutace delta se šíří stejně rychle a snadno jako plané neštovice. Zkoumání institutu také naznačuje, že plně očkovaní jedinci šíří mutaci viru ve stejném rozsahu jako neočkovaní. Přesto vakcíny podle studií chrání proti vážnému průběhu covidu, a to i v případě varianty delta.

Oblíbenou destinaci Čechů v Turecku sužují požáry. Tisíce turistů byly evakuovány

Rozsáhlé lesní požáry sužují turistické destinace v Turecku, nejhůře je na tom Antalya na jihu země. Úřady už musely evakuovat z desítek hotelů tisíce turistů. Nejméně šest lidí už zemřelo, téměř stovka skončila v nemocnici. Oheň za sebou nechává spálené celé vesnice. Podle dostupných zpráv jsou všichni čeští turisté v pořádku. Nicméně místní obyvatelé zoufale prosí celý svět o pomoc.

reklama

Domácí zpravodajství

Život bez roušek i restrikcí. Rozvolníme, když to v září půjde dobře, slibuje Vojtěch

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) nehrozí povinné očkování hasičům, zdravotníkům ani policistům. Ti, kteří by se chtěli očkování vyhnout, by totiž mohli ze svého povolání odejít, což by představovalo značný problém. Vojtěch také v rozhovoru MF Dnes řekl, že pokud bude v září situace s covidem v Česku dobrá, rozvolní se jako ve Velké Británii. Tam už neplatí téměř žádné restrikce.

Je libo prohlídku lachtanů či vakcínu? V pražské zoo se můžete o víkendu nechat očkovat

Lidé, kteří o víkendu navštíví pražskou zoologickou zahradu, se mohou nechat v areálu očkovat bez registrace. Praha připravila očkovací autobus, který stojí hned za vstupem do zahrady a podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) se vydá i na další místa v Praze, kde se předpokládá velká koncentrace lidí. Za sobotní dopoledne možnost využilo už několik desítek lidí.

Pirátský kandidát na ministra sponzoroval radikální aktivisty. Byla to chyba, přiznává

Kandidát Pirátů na ministra pro místní rozvoj a pražský radní pro bydlení a transparentnost Adam Zábranský finančně podporoval radikální ekologické hnutí Extinction Rebellion. Od loňského srpna do letošního června mu posílal pětistovku měsíčně jako příspěvek na činnost. Vyplývá to z jeho transparentního účtu. Zpětně vnímá jako chybu, že podporu neukončil dříve.

reklama