reklama

Ilegální obchod s divokými zvířaty se v Albánii vymyká kontrole, ochránci varují před další pandemií

Nezisková organizace Four Paws International odhalila v Albánii nelegální prodej chráněných zvířat na internetu i v restauracích. Zároveň upozorňuje, že nelegální obchodování se zvířaty ohrožuje celou albánskou přírodu a její již tak křehké ekosystémy. Podle ochránců za to mohou nedostatečné zákony na ochranu zvířat a neexistence jejich vynucování. V souvislosti s probíhající pandemií tak může hrozit vznik ohniska nové nemoci, a to přímo v Evropě.

reklama

Medvědi, vlci, lišky, draví ptáci i opice je možné podle zjištění organizace Four Paws International zakoupit hned na několika nejnavštěvovanějších albánských on-line tržištích. Podle zjištění Four Paws International a albánské neziskové organizace na ochranu přírody PPNEA jsou mezi kupci i majitelé restaurací, kteří zvířata využívají k pobavení svých hostů, ale i jako zdroj masa do připravovaných pokrmů. Medvědí maso se objevuje na jídelníčku alespoň ve dvou restauracích. Jedna z nich se dokonce nachází v albánském Národním parku Drilon.

Kvůli strmému poklesu počtů divokých zvířat zde přitom již od roku 2014 platí zákaz jakéhokoliv lovu. Zakázáno je i zvířata držet v zajetí a obchodovat s nimi. Na konci roku 2019 byly tresty dokonce zpřísněny a za porušení zákazu tak nyní hrozí i odnětí svobody. Ani to však nestačí. Zákaz totiž nikdo nevynucuje. Právě naopak: Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě uvádí, že v prvních čtyřech měsících letošního roku došlo ke stejnému počtu případů porušení tohoto zákazu jako za celý loňský rok.

Organizace Four Paws International by v Albánii zároveň chtěla vybudovat první azyl pro divoká zvířata. I tomu se však zdejší úřady zuby nehty brání. V březnu 2016 organizace alespoň podepsala úmluvu s albánským ministerstvem životního prostředí o stanovení podmínek welfaru pro medvědy v zajetí. Od té doby organizace zachránila z otřesných podmínek více než třicet medvědů. Bezpečí našli v medvědích azylech v jiných evropských zemích.

Wild animals sold on the Internet in Albania

Foxes, monkeys and wolves sold on the Internet. This is what FOUR PAWS International discovered in Albania. And according to the ONG, illegal wildlife trade there is "out of control"...

Posted by Brut nature on Tuesday, June 16, 2020

Mnoho fotografií na inzertních serverech zobrazuje zvířata v okovech, na řetězu a/nebo se zalepenou tlamou. Po nahlášení inzerátů byly staženy, záhy se však objevily inzeráty nové. „Zástupci těchto platforem nás ujistili, že nelegální inzeráty blokují a nezveřejňují. Mnoho z nich je však stále on-line. Naprostá většina pak zobrazuje těžké týrání zvířat – například lišky s oblepenými čumáky v plastových krabicích, medvíďata v řetězech a ptáky se svázanými pařáty. Zmíněné platformy musí spustit preventivní opatření, aby tyto inzeráty zastavily (například identifikaci prodejce). Stěžejním problémem nelegálního obchodu však stále zůstává to samé – nedostatečná kontrola a nevynucování zákonů úřady,“ uvádí Barbara van Genne z organizace Four Paws.

Mnoha zvířecím druhům, včetně symbolu Albánie, orla, nyní hrozí místní vyhynutí. V devadesátých letech zde žilo ještě více než dvě stě orlích párů. Dnes je to sotva polovina. Kromě týrání a vybíjení zdejších divokých zvířat však odborníci varují i před vznikem nové zoonózy, tedy onemocnění, které se na lidi přenese právě po konzumaci zvířat či kontaktu s nimi. Albánie by se tak mohla stát epicentrem nové pandemie.

Tagy:

Hlavní zprávy

Šéfka TOP 09: Maláčová má panickou obsesi z ODS, strašení si nechte do pohádek
Partie

Šéfka TOP 09: Maláčová má panickou obsesi z ODS, strašení si nechte do pohádek

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová osočila ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou (ČSSD) z toho, že svými výroky o ODS pouze straší lidi. Jednička na kandidátce ČSSD v Praze má podle jedné z tváří koalice Spolu „panickou obsesi“ z občanských demokratů. Maláčová v pořadu Partie Terezie Tománkové tvrdila, že pokud se ODS dostane do nové vlády, dojde na rozsáhlé privatizace a budou se rušit nemocnice v malých městech.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Maláčovou a Pekarovou Adamovou: Jak by řešily státní rozpočet?
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Partii s Maláčovou a Pekarovou Adamovou: Jak by řešily státní rozpočet?

Na co máme peníze a na co už ne? Tím se v první části pořadu Partie Terezie Tománkové budou zabývat ministryně práce a sociálních věcí z ČSSD Jana Maláčová, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Ve druhé polovině můžete sledovat velkou politickou diskusi například se zástupci hnutí ANO, Pirátů nebo komunistů. Nenechte si ujít nedělní Partii od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Maláčová: Největší hrozbou je ODS, přijdou poplatky za lékaře, školné či zdražování

ODS se připravuje na vládnutí s hnutím ANO a chystá se privatizovat nemocnice, zavést školné a celkově snižovat životní úroveň obyčejným lidem. V Partii Terezie Tománkové to řekla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Uvedla, že se místopředseda ODS Zbyněk Stanjura v kuloárech již představuje jako budoucí ministr vlády Andreje Babiše (ANO). Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová to však rezolutně odmítá.

Babiš se chlubí, že Čechům zlevnil data. Máme je druhé nejdražší v EU, reaguje opozice

Češi mají druhá nejdražší mobilní data v Evropské unii, ta se proto znovu před volbami stávají zásadním politickým tématem. Premiér Andrej Babiš již mnohokrát řekl, že levnější data jsou pro jeho vládu prioritou, v minulosti kvůli nim například odvolal ministryni průmyslu a obchodu Martu Novákovou. Aktuálně se chlubí, že se skutečně dosáhlo nižších cen. Opozice však upozorňuje, že data nadále zůstávají nejen mezi nejdražšími v Evropě, ale také na celém světě.

Burka, nikáb, burkiny, čádor či hidžáb. Jak poznat rozdíly v oděvech muslimek?

Odívání muslimských žen prošlo nejen v evropském prostředí sérií bouřlivých diskuzí. Nyní se téma vrátilo na stůl především v souvislosti s děním v Afghánistánu. Společně s tím se nicméně vrátil také zmatek v pojmech. V muslimském světě totiž existuje hned několik forem zahalování, které se v evropském prostředí navzájem zaměňují. Jak poznat rozdíly mezi burkou, nikábem, čádorem a hidžábem?

Chřipka bude letos řádit jako před covidem, varuje lékař. Češi podceňují důsledky

Zatímco v loňském roce chřipka prakticky vymizela, někteří odborníci předvídají, že letos se může objevit stejně jako v předchozích letech. Podobně jako u covidu je nejlepší ochranou před nákazou očkování. Které skupiny obyvatel by se měly nechat proti chřipce naočkovat, kdy je na to nejvhodnější doba a má to vůbec smysl? Na otázky CNN Prima NEWS odpovídá praktický lékař Michal Holásek.

Reportér, kterého na kole srazil autobus, chybu neudělal, míní dopravní expert

Ta reportáž vzbudila obrovské emoce. Reportér CNN Prima NEWS v ní na kole demonstroval vládou schválený 1,5metrový rozestup, který budou muset řidiči při předjíždění cyklistů dodržovat – zákon má vejít v platnost v lednu. Přímo během experimentu reportéra srazil autobus. Na sociálních sítích pak čelil kritice. Lidé často napadali jeho odstup od okraje vozovky. Dopravní expert ale uvedl, že byl v pořádku.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Lžou a hledají únikové dveře. Ani to nejsou horolezci, pálí do Čechů šéf záchranné mise

Příběh dvou českých horolezců Jakuba Vlčka a Petra Macka – kteří zdolali pákistánskou horu Rakapoši, ale při sestupu se dostali do problémů a musel pro ně přiletěl armádní vrtulník – nabírá na síle. Velitel záchranné mise Karim Šáh Nizarí pro web Hlídací pes uvádí, že Češi do médií neříkají celou pravdu, ostře je kritizuje a zbavuje titulu horolezci.

reklama