reklama

Ilegální obchod s divokými zvířaty se v Albánii vymyká kontrole, ochránci varují před další pandemií

Nelegální obchod se zvířaty a jejich týrání odhalili v Albánii ochránci zvířat. Zdroj: Four Paws International

Nezisková organizace Four Paws International odhalila v Albánii nelegální prodej chráněných zvířat na internetu i v restauracích. Zároveň upozorňuje, že nelegální obchodování se zvířaty ohrožuje celou albánskou přírodu a její již tak křehké ekosystémy. Podle ochránců za to mohou nedostatečné zákony na ochranu zvířat a neexistence jejich vynucování. V souvislosti s probíhající pandemií tak může hrozit vznik ohniska nové nemoci, a to přímo v Evropě.

reklama

Medvědi, vlci, lišky, draví ptáci i opice je možné podle zjištění organizace Four Paws International zakoupit hned na několika nejnavštěvovanějších albánských on-line tržištích. Podle zjištění Four Paws International a albánské neziskové organizace na ochranu přírody PPNEA jsou mezi kupci i majitelé restaurací, kteří zvířata využívají k pobavení svých hostů, ale i jako zdroj masa do připravovaných pokrmů. Medvědí maso se objevuje na jídelníčku alespoň ve dvou restauracích. Jedna z nich se dokonce nachází v albánském Národním parku Drilon.

/ fotografií

Kvůli strmému poklesu počtů divokých zvířat zde přitom již od roku 2014 platí zákaz jakéhokoliv lovu. Zakázáno je i zvířata držet v zajetí a obchodovat s nimi. Na konci roku 2019 byly tresty dokonce zpřísněny a za porušení zákazu tak nyní hrozí i odnětí svobody. Ani to však nestačí. Zákaz totiž nikdo nevynucuje. Právě naopak: Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě uvádí, že v prvních čtyřech měsících letošního roku došlo ke stejnému počtu případů porušení tohoto zákazu jako za celý loňský rok.

Organizace Four Paws International by v Albánii zároveň chtěla vybudovat první azyl pro divoká zvířata. I tomu se však zdejší úřady zuby nehty brání. V březnu 2016 organizace alespoň podepsala úmluvu s albánským ministerstvem životního prostředí o stanovení podmínek welfaru pro medvědy v zajetí. Od té doby organizace zachránila z otřesných podmínek více než třicet medvědů. Bezpečí našli v medvědích azylech v jiných evropských zemích.

Wild animals sold on the Internet in Albania

Foxes, monkeys and wolves sold on the Internet. This is what FOUR PAWS International discovered in Albania. And according to the ONG, illegal wildlife trade there is "out of control"...

Posted by Brut nature on Tuesday, June 16, 2020

Mnoho fotografií na inzertních serverech zobrazuje zvířata v okovech, na řetězu a/nebo se zalepenou tlamou. Po nahlášení inzerátů byly staženy, záhy se však objevily inzeráty nové. „Zástupci těchto platforem nás ujistili, že nelegální inzeráty blokují a nezveřejňují. Mnoho z nich je však stále on-line. Naprostá většina pak zobrazuje těžké týrání zvířat – například lišky s oblepenými čumáky v plastových krabicích, medvíďata v řetězech a ptáky se svázanými pařáty. Zmíněné platformy musí spustit preventivní opatření, aby tyto inzeráty zastavily (například identifikaci prodejce). Stěžejním problémem nelegálního obchodu však stále zůstává to samé – nedostatečná kontrola a nevynucování zákonů úřady,“ uvádí Barbara van Genne z organizace Four Paws.

Mnoha zvířecím druhům, včetně symbolu Albánie, orla, nyní hrozí místní vyhynutí. V devadesátých letech zde žilo ještě více než dvě stě orlích párů. Dnes je to sotva polovina. Kromě týrání a vybíjení zdejších divokých zvířat však odborníci varují i před vznikem nové zoonózy, tedy onemocnění, které se na lidi přenese právě po konzumaci zvířat či kontaktu s nimi. Albánie by se tak mohla stát epicentrem nové pandemie.

K tématu

Tagy: ohrožený druh Albánie divoká zvířata týrání zvířat
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

360°

Meghan je hloupá husa, která poučovala Brity o feminismu, tvrdí publicista Tomský

Meghan je hloupá husa, která poučovala Brity o feminismu, tvrdí publicista Tomský

Vévodkyni ze Sussexu nazval publicista Alexander Tomský ve vysílání pořadu 360° Pavlíny Wolfové hloupou husou. „Nic neuměla a nic nevěděla. Mohla mluvit jen o multikulturní společnosti a komplexech rasismu, které jsou ale typicky americké. Navíc bych ji neustále nesrovnával s Dianou,“ upozorňuje Tomský. Zástupkyně šéfredaktora Expres.cz Barbora Koukalová by ale Meghan husou nenazývala: „Hloupá není. Jejím největším úspěchem však je, že si vzala bohatého muže.“

Přibližně deset procent zaměstnanců povinné testování odmítá. I přes hrozbu pokuty
Výrok o poplácaní ženy po zadku je hrubé nedorozumění, hájí se sexuolog Uzel
Blatný chce výměnu hlavní hygieničky Rážové. Babiš s ní není spokojený
reklama
reklama
Velký přehled nemocnic: Vyčerpání, nakažený personál, rušení operací. Kde je nejhůř?

Zdravotnictví

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Letos žádná maturitní zkouška, navrhuje Babiš. Místo ní by stačil průměr známek
Další články
reklama
reklama