Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza se pustil do ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO), který kritizoval Jakuba Oblberta za otevření restaurace Šeberák navzdory vládnímu zákazu. Blatný zmíněný akt označil za políček všem slušným lidem, kteří dodržují platná opatření. A rozhodně to prý nelze chápat jako hrdinství.
„Pane ministře, to není hrdinství, to je zoufalství stovek tisíc podnikatelů a jejich zaměstnanců, že jim často bez řádného zdůvodnění bráníte fungovat – a ani se neobtěžujete jim pomoci toto kritické období přežít,“ sepsul ministra zdravotnictví Tomáš Prouza, šéf Svazu obchodu a cestovního ruchu na Twitteru.
Blatný: Otevření restaurace není hrdinství, ale políček všem, kteří dodržují opatření
Otevření restaurace Šeberák považuji za políček všem slušným lidem, kteří dodržují platná opatření, uvedl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) na twitterovém účtu ministerstva. Naráží tak na otevřenou restauraci v pražských Kunraticích, která lidem prodávala jídlo a pití během celého čtvrtka. Majitel Jakub Oblert uvedl v pořadu 360⁰ Pavlíny Wolfové televize CNN Prima NEWS, že v pátek opět otevře a je připravený na to, že ho přijde policie zatknout.
Podle Prouzy by vláda měla podnikatelům poskytnout spíše rozumnou míru podpory, aby „nemuseli dělat tyto kroky“. Prezidentovi Svazu obchodu a cestovního ruchu na počínání kabinetu Andreje Babiše nejvíce vadí, že u drobných podnikatelů nejprve vybudí očekávání, a pak je začne brzdit. „Mám pocit, že vláda ani moc pomáhat nechce. Jednotliví ministři se vymlouvají na ministryni financí Schillerovou, že jim na to nechce dát peníze,“ řekl Tomáš Prouza CNN Prima NEWS.
Na dotaz, zda si myslí, že rebelie provozovatele restaurace Šeberák vyvolá větší vlnu vzdoru vůči vládním opatřením, Prouza reagoval následovně: „Pokud chceme, aby podnikatelé i lidé dodržovali pravidla, musíme jim dát šanci, že to přežijí. Jestli je ale vláda postaví před volbu, zda porušit pravidla, nebo přežít, smrt si nikdo nevybere.“ Šéf Svazu průmyslu a obchodu odkázal na sousední Německo. „Vláda tam oznámí opatření a rovnou následují kompenzace. Tím pádem je zaručeno, že je firmy a živnostníci budou dodržovat,“ řekl.
Pane ministře, to není hrdinství, to je zoufalství stovek tisíc podnikatelů a jejich zaměstnanců, že jim často bez řádného zdůvodnění bráníte fungovat - a ani se neobtěžujete jim pomoci toto kritické období přežít. Kdyby měli jistotu rozumné podpory, nemuseli by dělat tyto kroky. https://t.co/GOHhs7N9fb
— Tomáš Prouza (@ProuzaTomas) November 27, 2020
Nerudová: Snížení nejistoty je zadarmo
Už dříve kritizoval členy vlády Andreje Babiše za to, že nehovoří jednotným hlasem, a vytvářejí tak nejistotu, v níž se podnikatelům špatně dýchá. Zhruba před týdnem se opřel do výroků ministra zdravotnictví Blatného, jenž naznačil, že by se obchody mohly otevřít 30. listopadu.
Tomáši Prouzovi se dlouhodobě nelíbí, jakým způsobem vláda svá protiepidemická opatření sděluje veřejnosti. Podle něj se ministři předhánějí v tom, kdo dřív řekne, co jak bude, nebo nebude. „Tyto hrátky se dějí opakovaně. Vzpomeňme, jak vláda na jaře něco vyhlašovala a o pár hodin později to zase vyvracela. Přesně tohle pak vede k nedůvěře lidí ve všechna protiepidemická opatření,“ uvedl už dříve pro CNN Prima NEWS.
Tou bazální věcí, která je "zadarmo" a kterou může stát ekonomice (tedy podnikatelům) výrazně pomoci, je snižování míry nejistoty. Třeba tím, že jim už v pátek řekne, zda budou moci v pondělí otevřít.
— Danuše Nerudová (@danusenerudova) November 27, 2020
Co nejnižší míru nejistoty považují za jeden z klíčových faktorů také ekonomové. Vládu v tomto směru opakovaně vyzývá například rektorka Mendelovy univerzity a ekonomka Danuše Nerudová. „Tou bazální věcí, která je ‚zadarmo‘ a kterou může stát ekonomice (tedy podnikatelům) výrazně pomoci, je snižování míry nejistoty. Třeba tím, že jim už v pátek řekne, zda budou moci v pondělí otevřít,“ uvedla v pátek odpoledne na svém twitterovém účtu.