reklama

Vydejte se Posázavskou stezkou pěšky, vlakem nebo na kole

Posázavská stezka vede romantickou krajinou v údolí řeky Sázavy. Trasa je určena pro pěší a zdatné cyklisty. Vydat se můžete po červeně značené turistické stezce nebo zelené. Terén je převážně rovinatý, občas ho střídá stoupání či klesání a také schody.

reklama

Posázaví a rezervace Medník

Rezervací Medník vede okružní naučná stezka, částečně souběžná s dalšími dvěma trasami. Všechny lemují břehy Sázavy. Dvě jsou značeny zeleně a další, která vede přes Medník do Třebsína a Kamenného přívozu,  červeně. Na stezku se můžete vydat z Pikovic nebo naopak z Kamenného přívozu. Případně zvolit jednu trasu pěšky a při zpáteční se svézt Posázavským pacifikem po staré, slavné železnici.

Posázavským pacifikem

Do Pikovic a Petrova se lze dopravit autem, autobusem či vlakem z Prahy. V Petrově má zastávku Posázavský pacifik, který vyjíždí z pražského Braníka. Autobusem se do Pikovic a Petrova dostanete ze Smíchovského nádraží přes Zbraslav, Měchenice, Davli a Štěchovice. Cesta vlakem v obou směrech nabízí nádherné výhledy na okolní krajinu i na údolí řeky Sázavy.

Trasa podél řeky

Na pěší výlet romantickou krajinou, údolím řeky Sázavy, se můžete vydat od mostu v Pikovicích. Výchozím bodem je parkoviště, od kterého vede cesta kolem výběhů s poníky a pokračuje v místě, kde začíná chatová oblast. Červeně značená trasa vede po lesní cestě směrem na Třebsín u obce Krňany a pokračovat po ní můžete až k Žampachu u Kamenného Přívozu. Tato trasa je dlouhá celkem 11 kilometrů.

Naučná stezka

Na trase je několik zastavení s naučnými tabulemi, s vyobrazením chráněných druhů rostlin a živočichů, obývajících tuto lokalitu. V okolních tůňkách žije a rozmnožuje se například mlok skvrnitý, který patří mezi ohrožené druhy.

Národní přírodní památka Medník

Cesta pod vrcholem Medník prochází údolím s nádhernými přírodními scenériemi. Potůčky pramenící na svazích vytvářejí malá údolí. Jedním z nich je Údolí Jezevčin, kde se vyskují specifické druhy rostlin a živočichů.

Suťové lesy pod Medníkem

Zajímavostí této lokality jsou svahy pokryté kamennou sutí, která vytváří zvláštní mikroklima se stálou teplotou a vlhkostí. Toto prostředí svědčí některým druhům rostlin. Na sutích se daří listnatým stromům, jako jsou javor, jasan, jilm, lípa či buk a také mechům a kapradinám.

Skalnaté útvary

Nádherný pohled je na skaliska na protějším břehu řeky Sázavy, kde se tyčí většinou v těžce přístupném terénu trampské chaty. Na trase je několik vyhlídek, které nabízí úchvatný pohled na neobvyklé skalní útvary. Jedním z nich je Pikovická jehla.

Kamenné schody k vyhlídce

Na trase je nutné překonat i několikery schody. Po kamenných schodech vystoupáme k vyhlídce se zábradlím a romantickým výhledem na řeku a krajinu na protějším břehu, kde se můžete kochat pohledem z Raisovy nebo Klimentovy vyhlídky.

Doprava, ubytování a strava

Posázaví je místem trampů, turistů i vodáků. A stejně tak Pikovice, kde nechybí vodácké tábořiště, parkoviště, prodejna, kiosek, restaurace a cukrárna. Je zde i několik ubytovací zařízení, dětské hřiště nebo tenisové kurty. Na dosah je i autobusová a vlaková zastávka.

Tagy:
výlety po Česku Posázavský pacifik Posázaví

Hlavní zprávy

Paroubek pomýšlí na post prezidenta. Ty, co chtějí kandidovat, si tam nepřeji, řekl
Politika

Paroubek pomýšlí na post prezidenta. Ty, co chtějí kandidovat, si tam nepřeji, řekl

Současná situace může být pro ČSSD počátkem konce, tvrdí bývalý šéf strany Jiří Paroubek. „Záleží na tom, kdo se teď zmocní vedení. Pokud to bude Jana Maláčová a vezme si k sobě pár schopných lidí, myslím si, že naděje je. Pokud se ale toho zmocní lidé řízeni Pochem nebo Chovancem, to znamená Petříček, Šmarda a takováto parta, bude to konec,“ řekl bývalý premiér Paroubek v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Zároveň připustil, že je ochotný se ucházet o post hlavy státu.

Kolonoskopie: Jsou na světě příjemnější věcí, ale může vám zachránit život, říká lékař

Nádor tlustého střeva, který stejnou měrou postihuje muže i ženy, patří mezi nejčastější typy rakoviny v Česku. Mnoho lidí prvotní příznaky banalizuje a zaměňuje jejich projevy s hemoroidy. Onkolog Jiří Tomášek upozorňuje, že objeví-li se krev ve stolici, je vhodné raději navštívit lékaře a vyloučit vážnější příčinu krvácení. Jaké jsou další příznaky karcinomu tlustého střeva a na jaká preventivní vyšetření mají lidé nárok?

Jak funguje mRNA vakcína? S DNA se ani nepotká, podívejte se na vysvětlující video

Řada lidí má nadále obavu z nového typu mRNA vakcín, mezi které patří i očkovací látky od společností Pfizer a Moderna. Společnost The Vaccine Makers Project proto představila velmi přehledné video, které se snaží obavy vyvrátit a přiblížit, jakým způsobem vakcíny ve skutečnosti fungují. Ukazují, že očkovací látka nijak nemění DNA, ale pouze učí imunitní systém vytvářet si protilátky.

Stodolní, 22.00: Vztek na odmítače, návrat výdejních oken a disko jako uzavřená akce

Slavná ostravská ulice, která údajně nikdy nespí, šla v pátek do hajan v deset večer. Mohla za to nová vládní opatření, kvůli kterým byli hosté vyhnáni z podniků nejpozději ve 22 hodin. A vzápětí na zasněžené Stodolní spílali neočkovaným. „My jsme zodpovědní, odmítači nám ale ode dneška kazí noční zábavu,“ shodli se třeba Vojta, Kamil, Tomáš a Robin před barem Harley's Retro. Za rohem v podniku High Five dál hřímala soukromá diskotéka. A znova se otevřela výdejní okénka, i když jen dvě v celé zábavní čtvrti.

Nechte otevřené hranice. Zatím nevíme, zda je omikron skutečná hrozba, uvedla WHO

Zatím není jasné, zda nová varianta koronaviru nazvaná omikron je ve srovnání s jinými variantami viru SARS-CoV-2 nakažlivější nebo způsobuje závažnější onemocnění, oznámila v neděli Světová zdravotnická organizace (WHO). Vyzvala, aby proto „hranice zůstaly otevřené“. Uzavírání hranic a rušení leteckého spojení s jeho zemí kritizoval také jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa.

reklama

Domácí zpravodajství

Husté sněžení způsobilo na některých místech dopravní kalamitu. A potíže budou i v pondělí

Kvůli hustému sněžení v neděli na některých místech České republiky silně kolabovala doprava. Kalamitu způsobil sníh například v Jihomoravském či Olomouckém kraji. A ani v pondělí na tom nebudeme o moc lépe. Na většině území Česka stále hrozí náledí a zmrazky, pokud zmrzne roztátý sníh, kterého do večera napadne někde až 15 centimetrů. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí do pondělního poledne, netýká se západu země.

Monika snila o vlastní cukrárně, ale našli jí nádory na mozku. Rodina žádá o pomoc

Málokoho potká v životě větší smůla než devatenáctiletou Moniku Šmahajavou. Před dvěma a půl lety ji trápily zhoršující se bolesti hlavy, magnetická rezonance přinesla drsnou diagnózu: dva nádory na mozku. Dívka podstoupila sedmihodinovou operaci, která bohužel nevyšla. Od té doby statečně bojuje s návratem do běžného života, i přes intenzivní snahu je však stále ležící, špatně mluví, hýbe se velmi omezeně. Moničina rodina se nevzdává, jen žádá o pomoc.

reklama