Úterní jednání Poslanecké sněmovny bylo velmi krátké. Poslanci rokovali pouze dvě hodiny, od dvou do čtyř odpoledne. Důvod? Opoziční strany se snaží odvrátit, aby spadl pod stůl zákon, který by učitelům zajistil plat minimálně ve výši 130 procent průměrné mzdy.
Když se schylovalo k hlasování o dvou verzích novely – senátní a sněmovní, vypadalo to, že by nakonec mohly oba návrhy úplně spadnout pod stůl. Opoziční poslanci tomu chtěli zabránit.
Piráti si proto vzali hodinu pauzu – od 16:00 do 17:00. Poté se přidali Starostové a nezávislí, předseda poslanců STAN Jan Farský požádal o pauzu dvě hodiny, tedy od 17:00 do 19:00. Jelikož jednání poslanců končí většinou v sedm večer, přerušilo se do středečního rána, aniž by o zákonu padl nějaký verdikt.
Už dopoledne během tiskových konferencí bylo jasné, o co bude ve Sněmovně největší boj: o platy učitelů. Zatímco opozice v čele s Piráty i Senát se snaží prosadit, aby učitelé dostávali ze zákona plat minimálně ve výši 130 procent průměrné mzdy (což by nyní znamenalo zhruba 45 tisíc korun), vládní ANO a ČSSD jsou proti.
„Vláda má mimořádný talent věci komplikovat a zdržovat to, co je potřebné. Jedná se o platy pedagogů v novele zákona, kterou jsme měli už dávno projednat a leží u ledu už dva měsíce. Pevně doufám, že se na tento zákon dostane,“ prohlásila šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.
Ferjenčík osočil Schillerovou ze lži
Pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík si postěžoval, že vládní partaje se snaží zákon zbořit. Osočil ministryni financí Alenu Schillerovou (za ANO) ze lži. Schillerová návrh kritizuje s tím, že by zasáhl do státní kasy 30 miliardami. „To číslo vychází z toho, že by se jinak platy vůbec nezvedaly,“ vysvětloval Ferjenčík.
„Tento zákon zajistí, že naše školství bude mít perspektivu. Návrh otevírá školství odborníkům z praxe. Chtěl bych apelovat především na sociální demokracii, která nejdříve podpořila náš návrh, jenž garantuje učitelům 130 procent průměrné mzdy. Bylo by škoda, kdyby celý zákon spadl pod stůl,“ řekl Ferjenčík.
„Doufám, že tento zákon spadne pod stůl kvůli naprosto nezodpovědnému návrhu Pirátů. Není více prioritizované skupiny, než jsou učitelé, kterým tato vláda přidávala peníze na platy a řešila reformu regionálního školství, kterou zdědila od minulé vlády. Jsou to desítky miliard. V roce 2008 byl průměrný plat učitelů 24 007. My jsme slíbili v programovém prohlášení vlády, že zvedneme tento plat na 45 000. Teď je na rok 2021 rozpočtovaná částka 45 495 korun. Předpoklad je, že bude vyšší než 46 000 korun, protože nejsou všechna místa obsazená,“ uvedla šéfka státní kasy.
Pirátský návrh je podle Schillerové nezodpovědný, protože dělá z platů učitelů mandatorní výdaj. „Což by nebylo to nejhorší, ale jejich růst od příštího roku je o 18,6 procenta, což znamená nárůst na výdajové straně zhruba ve výši 24 miliard,“ varovala Schillerová.
„S ministryní financí nesouhlasím. To, že vláda začala navyšovat platy učitelů, je dobře. Všichni víme, že to je jen doháněním dluhů, které způsobily předchozí vlády,“ uvedl ve Sněmovně i senátor Jiří Drahoš. Kdy se Sněmovna k návrhu vrátí, není zatím jasné.