To, že se mění valorizační mechanismus, je podle Vladimíra Špidly porušení poslaneckého slibu. Bývalý premiér to uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. „Existují dostatečně silné důvody k tomu, aby se s úspěchem šlo k Ústavnímu soudu,“ doplnil expremiér.
Valorizační mechanismus byl podle Špidly připraven proto, aby nedocházelo k propadu životní úrovně důchodců, když nastane inflace. „Tento příslib je dlouhodobý, vždycky se dodržoval a teď je porušen. A je ještě ke všemu porušován z hlediska ústavního nekorektním způsobem,“ řekl bývalý premiér Vladimír Špidla v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.
Dodal také, že poslanci tímto způsobem zneužívají institutu legislativní nouze k tomu, aby prosadili věc, která v legislativní nouzi není. „Porušují slib. Říkali, že budou dodržovat zákony, a nedodržují,“ doplnil expremiér. Vláda podle něj ukazuje, že bude rozpočty vyrovnávat prostřednictvím toho, že bude ztěžovat situaci těm, kteří jsou na tom poměrně špatně. „Není ochotna výrazně zasáhnout, například do korporátních daní.“
ČTĚTE TAKÉ: Vláda u důchodů znásilňuje legislativu, míní Nacher. Rychlá změna je potřeba, oponuje Bureš
S tím, že je snížení nerovnoměrné, souhlasí i ekonom Petr Bartoň. Upozornil ale, že ohroženou skupinou nejsou vyloženě jen senioři. „Vůbec nechci zlehčovat tíživou situaci mnoha důchodců, nicméně v současné době do té chudoby kvůli inflaci padají mnohem větší měrou „nedůchodci“. Pokud sem padají i důchodci, tak padají tou nejmenší měrou,“ vysvětlil Bartoň s tím, že senioři jsou jediní, kteří jsou vládou automaticky ochraňováni.
Na celou debatu se můžete podívat výše ve videu.