Vláda se snaží u valorizace důchodů „změnit pravidla uprostřed hry“, domnívá se Patrik Nacher (ANO). Pětikoalice podle něj projednala změnu v systému automatického zhodnocování důchodů příliš blízko před blížícím se růstem penzí. Vláda ve středu schválila návrh novely s omezením mimořádné červnové valorizace důchodů. Rychlá změna je naopak potřeba podle Jana Bureše (ODS), na nadcházející zvýšení důchodů by si totiž stát musel půjčit dalších zhruba 34 miliard korun.
Vládní koalice řešila omezení mimořádné červnové valorizace důchodů. Podle jejích návrhů měly penze vzrůst o menší částku, než s jakou počítal systém jejich automatického navyšování o inflaci. „Měníte pravidla uprostřed hry, to je to, co mi vadí. Proto teď musíte znásilnit legislativní proces, aby se to všechno stihlo do 1. července,“ rozčílil se Nacher v pořadu Zprávy PLUS na CNN Prima NEWS.
K TÉMATU: Vláda zvažuje dřívější důchody pro dalšího půl milionu lidí. Má to však hned několik háčků
„Nezpochybňuji, že jsme v krizi, a je potřeba se o tom bavit. Ale vláda to dělá stejně jako vždy překotně, aniž by se domlouvala s opozicí nebo odborníky, překope plán. Nenaplní očekávání z hlediska valorizace a musí kvůli tomu narychlo změnit zákon, bez něj to nejde. U tak důležité materie se bude znásilňovat i jednací řád, jen aby se to stihlo. Takhle se ty ‚automaty‘ měnit nemají,“ pokračoval místopředseda poslaneckého klubu ANO.
Omezení valorizací se naopak zastával vládní poslanec Bureš. „Jen pro letošek máme důchodový účet v minusu o 65 miliard, o tolik méně se vybere, oproti výši vyplacených důchodů. Kdyby pokračoval současný systém valorizace, teď to bude dalších asi 34 miliard, které bychom si museli půjčit,“ vysvětlil. „S přihlédnutím k růstu výdajů na důchody je každému jasné, že je potřeba něco dělat. Že je systém neudržitelný, říkala koneckonců už v roce 2019 i Alena Schillerová,“ zhodnotil zákonodárce z ODS.
Valorizace má být nižší zhruba o tisícovku
Vláda ve středu schválila návrh novely s omezením mimořádné červnové valorizace důchodů. Průměrná starobní penze by se tak zvedla podle podkladů k zákonu o 760 korun místo 1 770 korun, o které by vzrostla podle nynějších pravidel. Podle kabinetu je snížení nutné kvůli udržení důchodového systému, jinak by jeho letošní schodek dosáhl 90 miliard korun.
Penze se podle zákona kvůli inflaci mimořádně navyšují tehdy, pokud přírůstek indexu spotřebitelských cen překročil za sledované období pět procent. Zvedá se zásluhový procentní díl důchodu, který roste o tolik procent, kolika dosáhl cenový přírůstek.
Podle novely má být menší přidání jednorázové. Opoziční politici z ANO a SPD i odbory změnu odmítají. Podle nich by mohla být i protiústavní. Podle ústavních právníků by norma při přezkumu ústavnosti ale pravděpodobně obstála. Sněmovna by měla novelu schvalovat na mimořádné schůzi v úterý 28. února. Poslanci ANO a SPD už ohlásili, že při projednávání ve Sněmovně chtějí přijetí normy bránit. Zmínili obstrukce a blokování.
Po jejím případném odhlasování by měl dostat normu Senát. Návrh by pak mohl být jedním z prvních k podpisu novým prezidentem po jeho inauguraci 9. března.
Více o vládní komunikaci, změnách oproti programovému prohlášení i opozičních obstrukcích se dozvíte ve videu v úvodu článku.