reklama

Poslanec ANO chce kvóty na potraviny. Posun o tisíce let zpět, reagují ekonomové

Poslanec vládního hnutí ANO Milan Feranec prohlásil, že Česko by se mělo vrátit k debatě o povinných kvótách na české potraviny. Návrh, který prosazovala hlavně SPD, neprošel letos v dubnu. Nesouhlasí s ním ani ekonomický expert koalice Trikolóra–Svobodní–Soukromníci (TSS) Miroslav Ševčík. Názor Ferance se nezdál ani ekonomce Heleně Horské, ta označila kvóty za krok o několik tisíciletí zpět.

reklama

Kvóty, které by supermarketům diktovaly, kolik českých potravin musí prodávat, v Česku zatím neplatí. Novela zákona z dílny SPD měla regulovat nabídku obchodních řetězců tak, aby 55 procent vybraných položek od roku 2022 pocházelo z českých chovů a od českých producentů nebo výrobců. Novelu ale z úpravy zákona v dubnu vyhodil Senát a poslanci novou verzi schválili.

„Vrátil bych se k myšlence kvót a zastoupení českých produktů,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS poslanec ANO Milan Feranec. Kandidát TSS Miroslav Ševčík mu ale okamžitě oponoval. „Může to zvýšit ceny. Bohužel nejsme kvůli Evropské unii tak soběstační, zemědělské dotace pokřivily trh, jsou nespravedlivé. Producenti ze západních států měli lepší podmínky než my,“ podotkl Ševčík.

Zástupce TSS opakoval, že je potřeba zrušit všechny dotace na určité zemědělské komodity. „Dotace ničí i trh v Africe, protože se tam dováží dotované produkty z Evropské unie,“ dodal. Feranec se jen ujistil, že Ševčík mluví o zrušení dotací napříč celou EU, nejen v ČR. „Kdyby se zrušily dotace v celé Unii, čeští zemědělci by byli konkurenceschopnější. Jinak by to byl konec,“ konstatoval.

Výroky politických hostů následně komentovali ekonomové. Helena Horská i Lukáš Kovanda se shodli, že kvóty jsou nesmysl. „Jsou posunem dozadu o několik tisíciletí. Podporovat české potraviny vyžaduje určité náklady. Pro nás by to byla ztráta výběru a zvýšení cen,“ upozornila Horská.

Vlaječky na potravinách u nás zatím tolik netáhnou

Kovanda podotkl, že rozhodně není špatné, když tuzemští obyvatelé upřednostňují české vlaječky na potravinách. „Češi to ale nedělají,“ dodal. Fenoménem zejména lidí z příhraničních oblastí je jezdit na nákupy do okolních států, v poslední době nejvíce do Polska či Německa.

„Stále hledíme na cenu, v tom jsou Češi v evropském i světovém pohledu specifičtí. Až druhotně řeší kvalitu nebo odkud zboží je. Vlaječka, která by zabrala ve Francii nebo Německu, u nás zatím tolik netáhne. Nemůžeme zazlívat lidem z ekonomicky slabších regionů, že jezdí do zahraničí. V Praze a Brně jsme v sociální bublině. V ekonomicky zasažených oblastech by mi za řeči o tom, jaké vybrané maso si mám koupit, rozbili pusu,“ vysvětlil Kovanda.

Horská doplnila, že kvóty by rozhodně nefungovaly, je spíše pro pořádnou kontrolu. „Pokud tu máme zákon o dvojí kvalitě, máme na to dohlížet. Ptám se, dělá to někdo? Česko je země, která blokuje změnu dotací a jejich přesun na malé zemědělce. Bavme se i o regulaci výrobců,“ řekla ekonomka.

Tagy:
byznys Evropská unie dvojí kvalita potravin kvóty volby 2021 Milan Feranec Miroslav Ševčík Jak volí vaše peněženka

Hlavní zprávy

Zpřísnění pravidel pro očkované. Po rizikovém kontaktu s nakaženým musí na PCR test
Koronavirus

Zpřísnění pravidel pro očkované. Po rizikovém kontaktu s nakaženým musí na PCR test

Lidé očkovaní proti covidu po významném kontaktu s nakaženým, například v domácnosti, budou muset pátý až sedmý den na PCR test. Do karantény ale před jeho negativním výsledkem dál nemusí. V pondělí to novinářům na on-line tiskové konferenci řekl ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). Hlavní hygienička už krajským hygienickým stanicím metodický pokyn rozeslala, takže pravidlo platí už od pondělí.

Povinné očkování pro zdravotníky nebo policisty, navrhuje Vojtěch. Za odmítnutí hrozí trest

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) navrhl v pondělí vládě povinné očkování proti covidu pro zdravotníky, policisty nebo hasiče. Na tiskové konferenci o tom informovala ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Dodala, že zatím šlo jen o diskuzi nad vyhláškou ministra zdravotnictví. Vojtěch ve svém návrhu uvedl, že povinné očkování pro vybrané profese by chtěl zavést od března. Za odmítání hrozí pokuta až 10 tisíc korun.

KOMENTÁŘ: Proč Češi nezvládají covid jako v Kanadě? Protože jsou to Češi

A je to tady zase. Rekordní počty nakažených, natřískané nemocnice, nouzový stav a stovka mrtvých denně. Covid šílenství se v Česku znovu rozjelo na plné obrátky. Člověku by se chtělo nadávat, že naše vláda (ať ta končící, či ta nastupující) to opět nezvládla. Ale kde je opravdu chyba? Jak je možné, že Kanada s třikrát větším počtem obyvatel má momentálně desetkrát nižší denní čísla v počtu nakažených? A že v Česku zemřelo za dobu pandemie víc lidí?

Česko v životní úrovni překonalo Španělsko. Má i nejnižší nezaměstnanost v EU

Životní úroveň v Česku se i přes pandemii koronaviru přiblížila loni průměrné úrovni zemí EU. Hrubý domácí produkt na obyvatele v paritě kupní síly stoupl loni na 94 % EU z předchozích 92 %. Česko je tak na úrovni Itálie a nad úrovní Portugalska (77 %) a Španělska (86 %). Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad. Nejnižší byla tato úroveň v Bulharsku, kde činila 55 % průměru EU. Nejvyšší úroveň pak má s 266 % Lucembursko.

Trable vznikající Fialovy vlády: Židle se kýve hned pod několika kandidáty na ministry

Nová vláda Petra Fialy nezačala ještě ani vládnout a už se začala kývat židle pod kandidáty na ministry, které pečlivě vybírala. Kvůli možnému střetu zájmů se kandidatury již zřekl místopředseda STAN Věslav Michalik. Někteří Piráti nyní tlačí na to, aby se ministrem spravedlnosti nestal Pavel Blažek z ODS. A otázkou je i to, zda ministrem zdravotnictví skutečně bude Vlastimil Válek z TOP 09.

reklama

Domácí zpravodajství

Zeman: Povinné očkování proti covidu je jediná cesta z krize. Uvažujme jako Rakousko

Země Visegrádské skupiny (ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) by měly podle prezidenta Miloše Zemana uvažovat o povinném očkování proti onemocnění COVID-19. Zdá se, že je to jediná cesta z krize, řekl v pondělí Zeman na summitu těchto zemí. Sdělil to prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman měl ve čtvrtek pozitivní test na koronavirus, podle lékařů se u něj příznaky neprojevily. K summitu, který se koná v Budapešti, se připojil on-line.

reklama