reklama

Poslední naděje pro ohrožené buvoly: Nepálská rezervace na úpatí Himaláje

Arniové jsou již celá desetiletí ohrožení. Celosvětové počty těchto buvolů se odhadují na čtyři tisícovky. Po založení nepálské rezervace Koshi Tappu na konci sedmdesátých let minulého století se zdejší populace zvýšila z šedesáti tří jedinců na téměř pět set.

reklama

Na jihovýchodě Nepálu se v oblasti Terai v údolí řeky Koshi rozléhá na sedmnácti tisících hektarech rezervace, díky které se daří zabránit vyhynutí hned několika ohrožených druhů. Kromě původní ochrany divokých indických buvolů se zde nyní zvyšují i počty delfínovců ganžských či gaviálů indických. Ti byli v sedmdesátých letech ve zdejší řece prohlášeni za vyhynulé. V roce 2019 se ale v rezervaci objevili znovu. V Indii jsou dokonce považováni za posvátná zvířata. I delfínovci nyní zaujímají v ochraně zvířat zvláštní postavení – v roce 2013 byli v Indii prohlášeni za „mimolidské osoby“ a s tím spojený ochranný status pomáhá jejich počty zvyšovat v celé oblasti.

Počty jiných tuřích druhů zde však klesají. Jde například o antilopu nilgau či nejmohutnějšího žijícího tura gaura. Kromě velkých savců zde žije i téměř pět set druhů ptáků. Najdeme mezi nimi i chřástaly rohaté, lelky džunglové či výry koromandelské.

V roce 1987 byl za rezervaci prohlášen jeden z ramsarských mokřadů. Jejich název se odvozuje od Ramsarské úmluvy, která byla v roce 1971 podepsána v Íránu. Díky ní jsou chráněny mokřady, které jsou významné ochranou tamějšího ptactva i dalších zvířat. Na konci devadesátých let se rezervace pustila do intenzivního boje proti pytlákům a roztahovačnosti zemědělců. Ochranu tohoto vzácného území i jeho obyvatel však brzdí neochota úřadů i malá podpora veřejnosti. Podle některých odborníků by však oblasti mohl pomoci uvědomělý turismus.

Tagy:

Hlavní zprávy

Pokuta pro Hamáčkovo ministerstvo. Má zaplatit 800 tisíc za nákup samopalů bez tendru

Antimonopolní úřad potrestal ministerstvo vnitra, které řídí vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD), pokutou 800 tisíc korun za uzavření smlouvy na nákup pušek a samopalů pro Policii ČR bez tendru. Letos v lednu už úřad zakázal plnění jedné ze smluv. Rozhodnutí je pravomocné, potvrdil jej předseda ÚOHS Petr Mlsna, který zamítl podaný rozklad. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

reklama

Domácí zpravodajství

Za čtvrtek přibylo téměř 500 nových případů covidu. Situace se dál horší v Praze

Testy ve čtvrtek odhalily v Česku 488 případů nákazy koronavirem, to je o 60 méně než před týdnem. Reprodukční číslo kleslo na hodnotu jedna, což je hranice mezi zpomalováním a zrychlováním epidemie. Nemocniční péči vyžadovalo 164 lidí s nemocí COVID-19, stejně jako před týdnem, z toho 27 pacientů bylo ve vážném stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Jako čekání na smrt. Renata strávila devět let v nemocnicích, lékaři stále tápou

Před devíti lety se Renatin život obrátil naruby. Šla k lékaři na běžnou prohlídku, jenže po kontrole zkolabovala a na týden skončila v umělém spánku. Tři měsíce pak strávila na ARO s umělou plicní ventilací. Teď je na invalidním vozíku a lékaři dodnes nevědí, co bylo příčinou prudkého zhoršení jejího zdravotního stavu. Renata se však nevzdává a snaží se vrátit do běžného života.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama