Poslední naděje pro ohrožené buvoly: Nepálská rezervace na úpatí Himaláje

Arniové jsou již celá desetiletí ohrožení. Celosvětové počty těchto buvolů se odhadují na čtyři tisícovky. Po založení nepálské rezervace Koshi Tappu na konci sedmdesátých let minulého století se zdejší populace zvýšila z šedesáti tří jedinců na téměř pět set.

Na jihovýchodě Nepálu se v oblasti Terai v údolí řeky Koshi rozléhá na sedmnácti tisících hektarech rezervace, díky které se daří zabránit vyhynutí hned několika ohrožených druhů. Kromě původní ochrany divokých indických buvolů se zde nyní zvyšují i počty delfínovců ganžských či gaviálů indických. Ti byli v sedmdesátých letech ve zdejší řece prohlášeni za vyhynulé. V roce 2019 se ale v rezervaci objevili znovu. V Indii jsou dokonce považováni za posvátná zvířata. I delfínovci nyní zaujímají v ochraně zvířat zvláštní postavení – v roce 2013 byli v Indii prohlášeni za „mimolidské osoby“ a s tím spojený ochranný status pomáhá jejich počty zvyšovat v celé oblasti.

Počty jiných tuřích druhů zde však klesají. Jde například o antilopu nilgau či nejmohutnějšího žijícího tura gaura. Kromě velkých savců zde žije i téměř pět set druhů ptáků. Najdeme mezi nimi i chřástaly rohaté, lelky džunglové či výry koromandelské.

V roce 1987 byl za rezervaci prohlášen jeden z ramsarských mokřadů. Jejich název se odvozuje od Ramsarské úmluvy, která byla v roce 1971 podepsána v Íránu. Díky ní jsou chráněny mokřady, které jsou významné ochranou tamějšího ptactva i dalších zvířat. Na konci devadesátých let se rezervace pustila do intenzivního boje proti pytlákům a roztahovačnosti zemědělců. Ochranu tohoto vzácného území i jeho obyvatel však brzdí neochota úřadů i malá podpora veřejnosti. Podle některých odborníků by však oblasti mohl pomoci uvědomělý turismus.

Tagy: