reklama

Poslední naděje pro ohrožené buvoly: Nepálská rezervace na úpatí Himaláje

Buvoli známí jako arniové jsou ohroženi. Díky rezervaci jejich počty stoupají. Zdroj: Koshi Tappu Wildlife Camp
Foto:

Arniové jsou již celá desetiletí ohrožení. Celosvětové počty těchto buvolů se odhadují na čtyři tisícovky. Po založení nepálské rezervace Koshi Tappu na konci sedmdesátých let minulého století se zdejší populace zvýšila z šedesáti tří jedinců na téměř pět set.

reklama

Na jihovýchodě Nepálu se v oblasti Terai v údolí řeky Koshi rozléhá na sedmnácti tisících hektarech rezervace, díky které se daří zabránit vyhynutí hned několika ohrožených druhů. Kromě původní ochrany divokých indických buvolů se zde nyní zvyšují i počty delfínovců ganžských či gaviálů indických. Ti byli v sedmdesátých letech ve zdejší řece prohlášeni za vyhynulé. V roce 2019 se ale v rezervaci objevili znovu. V Indii jsou dokonce považováni za posvátná zvířata. I delfínovci nyní zaujímají v ochraně zvířat zvláštní postavení – v roce 2013 byli v Indii prohlášeni za „mimolidské osoby“ a s tím spojený ochranný status pomáhá jejich počty zvyšovat v celé oblasti.

Počty jiných tuřích druhů zde však klesají. Jde například o antilopu nilgau či nejmohutnějšího žijícího tura gaura. Kromě velkých savců zde žije i téměř pět set druhů ptáků. Najdeme mezi nimi i chřástaly rohaté, lelky džunglové či výry koromandelské.

V roce 1987 byl za rezervaci prohlášen jeden z ramsarských mokřadů. Jejich název se odvozuje od Ramsarské úmluvy, která byla v roce 1971 podepsána v Íránu. Díky ní jsou chráněny mokřady, které jsou významné ochranou tamějšího ptactva i dalších zvířat. Na konci devadesátých let se rezervace pustila do intenzivního boje proti pytlákům a roztahovačnosti zemědělců. Ochranu tohoto vzácného území i jeho obyvatel však brzdí neochota úřadů i malá podpora veřejnosti. Podle některých odborníků by však oblasti mohl pomoci uvědomělý turismus.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Politika

Vládli by i s Babišem, pustil se Kalousek do STAN. Kopance a lži, reagoval Rakušan

Vládli by i s Babišem, pustil se Kalousek do STAN. Kopance a lži, reagoval Rakušan

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek na svém twitterovém účtu zaútočil na hnutí STAN. Podle Kalouska poslední volební model ukazuje, že by Starostové a nezávislí vytvořili vládu s hnutím ANO. S tím ale nesouhlasí jejich šéf Vít Rakušan, který Kalouskův komentář označil za lež. Hnutí STAN přitom ještě v minulém volebním období působilo v Poslanecké sněmovně ve společném klubu s TOP 09.

Zahraničí

Odsouzený vrah se postavil teroristovi na London Bridge. Za hrdinský čin dostal milost

Odsouzený vrah se postavil teroristovi na London Bridge. Za hrdinský čin dostal milost

Steve Gallant je odsouzený vrah, který se v listopadu 2019 zapsal do povědomí také jako hrdina. Při útoku na London Bridge se totiž s klem narvala jednorohého v ruce postavil do cesty teroristovi Usmanu Khanovi, který tehdy na mostě zavraždil dva lidi. Gallant tak pomohl zachránit další lidské životy. Nyní se může díky svému činu podívat o deset měsíců dřív na svobodu, píše server The Guardian.

reklama
Za úterý přibylo v Česku do večera 6814 nových případů. V pondělí zemřelo 89 nakažených
Prymula: Opatření nejsou účinná. Vrchol přijde 11. listopadu, musíme přitvrdit
Posilovna v Polsku se registrovala jako církev. Snaží se tak vyhnout uzavření
reklama
reklama
Mrazáky na mrtvoly budou. Politici jsou psychopati, za mrtvé může Babiš, tvrdí Flegr

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Plošné školy v přírodě? Líbivá, ale nereálná myšlenka, vzkazuje Plaga Prymulovi
Další články
reklama
reklama