reklama

Zvíře ve znaku: Slepý delfín z kalných vod

Indický symbol obývá jednu z nejhustěji obydlených oblastí světa. Delfínovce ganžského tu ohrožuje ztráta přirozeného životního prostředí – především kvůli výstavbě desítek přehrad a zavlažovacích projektů. S přibližným počtem patnácti set jedinců se řadí mezi ohrožené druhy.

reklama

Indický symbol obývá jednu z nejhustěji obydlených oblastí světa. Delfínovce ganžského tu ohrožuje ztráta přirozeného životního prostředí – především kvůli výstavbě desítek přehrad a zavlažovacích projektů. S přibližným počtem patnácti set jedinců se řadí mezi ohrožené druhy.

Tento kytovec patří do skupiny čtyř „obligátně“ sladkovodních delfínů. Na rozdíl od mořských delfínů, kteří občas zavítají i do sladkých vod, tyto čtyři druhy obývají jen řeky a jezera. Bhulan žije v Indu v Pákistánu, boto v Amazonce v Jižní Americe a Baiji z čínské řeky Yangtze zřejmě již vyhynul. Delfínovec ganžský žije ve sladkovodních jezerech a říčních systémech Nepálu, Indie a Bangladéše. Lidé mu přezdívají „Susu“ – jde totiž o zvuk, který vydává, když se vynoří nad hladinu, aby se nadechl (jeden nádech mu vydrží až na dvě minuty).

Poznáte ho podle úzkého nosu, zakulaceného břicha, podsaditého těla a velkých ploutví. Říká se o něm, že je slepý. Je to proto, že jeho drobná očka postrádají čočky. I přesto zrak částečně používá při orientaci – díky němu vnímá intenzitu světla. Jinak se ale řídí echolokací, která je v kalných vodách řek jistějším vodítkem.

Další zvláštností je, že má ve zvyku plavat na boku a jednou ploutví zkoumat bahnité dno, kde hledá potravu. Samice jsou větší než samci a mohou dosáhnout velikosti i více než dva a půl metru (samci mívají okolo dvou metrů). Mláďata se rodí pozadu a musí se ihned po narození nadechnout na hladině. Mívají tmavší barvu, která postupem času bledne až do šedo-hnědé, která je pro susu typická. Již po prvním roce jsou mláďata odstavena, ale pohlavní zralosti dosahují až kolem desátého roku. Nejstarší známý samec se dožil dvaceti osmi let. Mezi jejich největší konkurenty patří krokodýli, želvy a ptáci, kteří také loví ryby.

Ještě v devatenáctém století prý byla řeka Ganga plná velkých hejn delfínovců, která se pohybovala i blízko měst. Dnes však „hejno“ tvoří povětšinou jen dva jednotlivci. Indická populace byla v roce 1982 odhadována na pět tisíc jedinců. Dnes na ně narazíte jen vzácně. Jejich přítomnost přitom slouží jako ukazatel zdraví ekosystému – jde o vrcholové predátory, kteří pomáhají udržet rovnováhu. Nicméně vzhledem k tomu, že je ohrožují rybářské sítě i stále větší úbytek vody, kterou zadržují přehrady, i znečištění a odlesňování, kvůli kterému se zbývající voda kalí, jejich počty nadále klesají. Odborníci však stále doufají, že se je podaří zachránit.

Tagy:
Dlouho tu nebudete, vzkázal gayům a lesbám Pollert. To jste lékař? podivil se Kalousek
Lidé

Dlouho tu nebudete, vzkázal gayům a lesbám Pollert. To jste lékař? podivil se Kalousek

„Nebojme se LGBT a buďme na ně milosrdní. Vždyť je to slepá vývojová větev, dlouho tu nebudou a navíc zachraňují planetu od přemnožení primátů,“ napsal na Twitteru lékař a bývalý olympionik Lukáš Pollert. Jeho prohlášení vzápětí vyprovokovalo k reakci hned několik veřejně známých osobností. „Proč máte potřebu ponižovat lidi, kteří vám nic neudělali a neohrožují vás?“ vytkl mu například bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Zemřela ikonická postava z filmu Rafťáci. Svou dceru přežila o deset let

Ve filmu Rafťáci se Olga Schmidtová představila v roli zapomnětlivé babičky, která svému „vnukovi“ neustále dávala rybí tuk. Diváci si jí však mohli všimnout i ve snímcích, které režíroval Zdeněk Troška: v trilogii Slunce seno... či v komedii Babovřesky. Herečka zemřela již koncem června ve věku 95 let, o jejím skonu se však veřejnost dozvěděla až nyní.

Meghan žádá po lidech 40 minut času. Narozeninové video jí kazil žonglující Harry

Vévodkyně ze Sussexu Meghan Markleová ve středu oslavila 40. narozeniny. Ve videu, které odpoledne sdílela na internetových stránkách své charitativní organizace Archewell, oznámila novou iniciativu na pomoc ženám při návratu do práce. Kampaně se zúčastní i známé osobnosti. Příspěvek Meghan je plný smíchu a okořeněný vystoupením jejího manžela Harryho. Vévodkyně se veřejně prezentovala poprvé od narození dcery Lilibet.

Život s lupénkou je jako na houpačce. Chvilky úlevy střídá bolest a úporné svědění

S lupénkou se 66letý Václav potýká od svých 23 let. Přestože ho tato autoimunitní nemoc nikdy neohrožovala na životě, dokázala mu velmi znepříjemnit život. Lupénka neboli psoriáza je nemoc, která je nejen viditelná na pohled a pacienti často trpí po psychické stránce, ale také je bolestivá a omezující. Naštěstí už existuje biologická léčba, díky které se po mnoha letech cítí lépe.

Bratislavu čekají další protesty proti opatřením. Kotleba chce blokádu hlavního města

Uplynulý týden zažilo slovenské hlavní město Bratislava demonstrace odpůrců očkování a protikoronavirových opatření. Ti se mnohdy dostali do křížku nejen s policií, ale i s běžnými kolemjdoucími. Nyní dojde na druhé kolo protestů. Do Bratislavy mají na čtvrtek a pátek zamířit stovky nespokojenců. Kontroverzní předseda krajně pravicové Lidové strany Naše Slovensko Marian Kotleba dokonce hovoří o tom, že s demonstranty provede blokádu Bratislavy.

reklama

Domácí zpravodajství

Nové seriály i programové schéma. Prima odstartovala Hvězdnou sezónu ve velkém stylu

Skupina Prima si pro letošní podzim přichystala opravdu hvězdný program. Novinkou mezi seriály je 1. MISE, která představí výcvik dvanácti mladých lékařů určených pro nasazení do prestižního mezinárodního oddílu. Další nový počin je komediální krimiseriál Dvojka na zabití, neméně atraktivní bude i vesnická romance Hvězdy nad hlavou. Sezónu zahájila ve velkém stylu speciální tiskovou konferencí.

Proč do sebe vlaky u Milavče narazily? Chybí nám zabezpečovací systém, mají jasno experti

Stav trati a absence bezpečnostního systému ETCS jsou faktory, které mohly přispět ke srážce vlaků na Domažlicku, řekl CNN Prima NEWS Petr Šlégr z Centra pro efektivní dopravu. Podle něj je stav železnic v Česku oproti okolním státům zastaralý a ministerstvo dopravy nedělá dost pro to, aby byly bezpečné. Expert tak reagoval na středeční srážku vlaků u Milavče, při které zemřeli tři lidé.

reklama