reklama

Zvíře ve znaku: Slepý delfín z kalných vod

Indický symbol obývá jednu z nejhustěji obydlených oblastí světa. Delfínovce ganžského tu ohrožuje ztráta přirozeného životního prostředí – především kvůli výstavbě desítek přehrad a zavlažovacích projektů. S přibližným počtem patnácti set jedinců se řadí mezi ohrožené druhy.

reklama

Indický symbol obývá jednu z nejhustěji obydlených oblastí světa. Delfínovce ganžského tu ohrožuje ztráta přirozeného životního prostředí – především kvůli výstavbě desítek přehrad a zavlažovacích projektů. S přibližným počtem patnácti set jedinců se řadí mezi ohrožené druhy.

Tento kytovec patří do skupiny čtyř „obligátně“ sladkovodních delfínů. Na rozdíl od mořských delfínů, kteří občas zavítají i do sladkých vod, tyto čtyři druhy obývají jen řeky a jezera. Bhulan žije v Indu v Pákistánu, boto v Amazonce v Jižní Americe a Baiji z čínské řeky Yangtze zřejmě již vyhynul. Delfínovec ganžský žije ve sladkovodních jezerech a říčních systémech Nepálu, Indie a Bangladéše. Lidé mu přezdívají „Susu“ – jde totiž o zvuk, který vydává, když se vynoří nad hladinu, aby se nadechl (jeden nádech mu vydrží až na dvě minuty).

Poznáte ho podle úzkého nosu, zakulaceného břicha, podsaditého těla a velkých ploutví. Říká se o něm, že je slepý. Je to proto, že jeho drobná očka postrádají čočky. I přesto zrak částečně používá při orientaci – díky němu vnímá intenzitu světla. Jinak se ale řídí echolokací, která je v kalných vodách řek jistějším vodítkem.

Další zvláštností je, že má ve zvyku plavat na boku a jednou ploutví zkoumat bahnité dno, kde hledá potravu. Samice jsou větší než samci a mohou dosáhnout velikosti i více než dva a půl metru (samci mívají okolo dvou metrů). Mláďata se rodí pozadu a musí se ihned po narození nadechnout na hladině. Mívají tmavší barvu, která postupem času bledne až do šedo-hnědé, která je pro susu typická. Již po prvním roce jsou mláďata odstavena, ale pohlavní zralosti dosahují až kolem desátého roku. Nejstarší známý samec se dožil dvaceti osmi let. Mezi jejich největší konkurenty patří krokodýli, želvy a ptáci, kteří také loví ryby.

Ještě v devatenáctém století prý byla řeka Ganga plná velkých hejn delfínovců, která se pohybovala i blízko měst. Dnes však „hejno“ tvoří povětšinou jen dva jednotlivci. Indická populace byla v roce 1982 odhadována na pět tisíc jedinců. Dnes na ně narazíte jen vzácně. Jejich přítomnost přitom slouží jako ukazatel zdraví ekosystému – jde o vrcholové predátory, kteří pomáhají udržet rovnováhu. Nicméně vzhledem k tomu, že je ohrožují rybářské sítě i stále větší úbytek vody, kterou zadržují přehrady, i znečištění a odlesňování, kvůli kterému se zbývající voda kalí, jejich počty nadále klesají. Odborníci však stále doufají, že se je podaří zachránit.

Tagy:

Hlavní zprávy

Afghánci jsou na pokraji hladomoru. Polovina lidí nemá co jíst, tálibové jsou bezradní

Hospodářská situace v Afghánistánu se neustále zhoršuje. Zhruba polovina obyvatel země nemá co jíst, devíti milionům lidí hrozí hladomor. Tálibánské vládě, která není schopna situaci efektivně řešit, příliš nenahrává ani počasí. Teploty v Afghánistánu již začaly klesat pod bod mrazu, což krizi v budoucnu pravděpodobně ještě prohloubí.

Německo má po 16 letech novou vládu. Merkelovou vystřídal kancléř Scholz

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier ve středu odpoledne jmenoval novou vládu sociálnědemokratického kancléře Olafa Scholze. Vicekancléřem je spolupředseda Zelených Robert Habeck a ministrem financí je šéf liberálních svobodných demokratů (FDP) Christian Lindner. Ministerstvo financí je díky právu veta považováno po kancléřském úřadu za druhý nejvyšší post v německé vládě.

Fiala bude možná muset Zemanovi ustoupit. Pro žalobu není důvod, míní Svoboda

Pakliže se prezident Miloš Zeman rozhodne nejmenovat ministrem zahraničí Jana Lipavského (Piráti), kompetenční žaloba situaci nejspíše nevyřeší. Uvedl to bývalý šéf diplomacie Cyril Svoboda (KDU-ČSL) v pořadu 360°. Nový premiér Petr Fiala (ODS), by mohl situaci dočasně vyřešit tak, že převezme resort zahraničí pod sebe a začne jednat o jiném kandidátovi na ministra.

Vakcína je na omikron krátká. Účinkuje až 40krát hůř než u jiných variant, varují vědci

Očkovací látka Comirnaty od firem Pfizer a BioNTech by v případě jihoafrické mutace omikron mohla mít až 40krát menší účinnost než u původního koronaviru. Uvedl to tým Afrického výzkumného zdravotnického ústavu (AHRI). Soudí tak na základě testování 12 různých vzorků. Přesto by vakcína měla v drtivé většině případů zabraňovat těžkému průběhu nemoci.

Ukrajina by měla vstoupit do NATO. Že bude vzorem, je pro Putina noční můra, míní Kolář

Ukrajina usiluje o vstup do NATO a podle bývalého českého velvyslance v Rusku Petra Koláře by se členem stát měla. „Pokud splní daná kritéria a parametry, tak ano. Stala by se příkladem pro běžné Rusy, kteří Ukrajinou opovrhují. Kdyby to dokázali společně, měli bychom něco jako Marshallův plán, tak by to Rusům ukázalo, že i oni se mohou stát prosperujícím demokratickým státem,“ podotkl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

reklama

Domácí zpravodajství

Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?

Češi se snaží obejít, co se dá. V současnosti hlavně vládní restrikce, podle nichž je pro vstup do určitých zařízení nutné ukázat doklad o očkování nebo o prodělání nemoci. Kromě falšování zmíněných dokumentů nebo vyhledávání míst, kde se tato nařízení nedodržují, někteří odmítači očkování zvolili riskantnější taktiku, jak se opatřením vyhnout.

Prodělání covidu místo očkování není bezpečné. Hrozí vážný průběh a dlouhodobé následky

Pro neočkované osoby platí v České republice v podstatě lockdown. Bez covidového pasu se nedostanou například do restaurace či do kadeřnictví. Snadnější život mají kromě očkovaných jen ti, kteří v posledních šesti měsících covid prodělali. Toho se snaží někteří lidé využít a nemocí se chtějí nechat nakazit dobrovolně. Snaha chytit covid však může být velmi riziková, jak ukazují některé případy.

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

reklama